Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011  (Citit de 122220 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #473 : Octombrie 11, 2012, 01:03:44 p.m. »
Da, sunt total de acord ca motorul meu trage cel mai bine cu MOL EVO dar este foarte scump...asa ca raman la acest 99+ de la Petrom pentru calitate/pret mai rezonabil. Si se pare ca alimentand de la aceasi pompa (de altfel una foarte circulata la iesirea din Cluj pe E81- drumul spre Zalau-Satu Mare) am sanse sa cumpar o benzina destul de buna si curata.
Cum am mai zis...acum 2 ani la Drobeta Turnu Severin  am cumparat si eu benzina 99+ de proasta calitate...masina nu avea putere cu ea...
Daca ai fi zis din timp, poate ne vedeam pe acolo... La ce mecanic ai fost ?
Observ ca mai trec si altii la 0W40 de la Mobil 1 :D Eu il folosesc de 4 ani si sunt super incantat ;)
Acelasi lucru l-au observat si la mine...dupa 2 ani filtrul benzina era curat... :)
Salut Doru!

Am fost la Geza, baiat foarte cumsecade (Laci a fost ocupat)   insa a povestit despre tine numai in superlative si mai ales despre masina ta Blue Flame  :D :D :D . Chiar dragi colegi de forum, poate vi se pare pretul mare la acea masina dar eu personal daca as avea banii i-as platii cu zambetul pe buze lui Doru!!! Masina aia are piese mai bune pe ea ca si proaspat iesita din fabrica!!!!
M-am programat pe ultima suta de metri fiindca marti dupa masa am aflat ca saptamana viitoare o sa am un drum de aproape 1500 km cu masina si nu am vrut sa merg cu ulei vechi si placute uzate...si astfel a fost totul(programarea)facut pe fuga. Am fost ieri dimineata de la ora 8
« Ultima Modificare: Octombrie 11, 2012, 01:07:17 p.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #472 : Octombrie 11, 2012, 10:23:39 a.m. »
asa mi se pare si mie, dar atentie mare si la ce statie alimentati. Motorul poate trage usor diferit, chiar si cu benzina Petrom 99+, daca se alimenteaza de la statii diferite.
Cel mai bine masina functioneaza cu Mol Evo 100, dar e mult mai scumpa.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #471 : Octombrie 11, 2012, 10:15:42 a.m. »
Pt motorizarile turbo benzinare de la VAG, Petrom Benzina Extra (ex 99+) este cea mai buna alternativa dpdv strict calitate/pret.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #470 : Octombrie 11, 2012, 10:07:44 a.m. »
Of, voi ma faceti sa renunt complet la Efix95 si sa trec pe Extra99 de la Petrom :p

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #469 : Octombrie 11, 2012, 09:48:33 a.m. »
L-am efectuat la Autogrand Oradea unde erau foarte cumsecade si m-au lasat sa aduc absolut toate consumabilele de afara, si sa stau cat vor muschii mei pe langa masina. Pe langa asta am discutat prieteneste cu mecanicul...
[...]
La ulei am trecut la Mobil New Life 0W-40 (dupa multe discutii si aprofundare in ale uleiurilor de pe niste forumuri din Germania aratat mie de catre Fixpixu), motorul suna frumos cu ea....sunt curios cum o sa se comporte motorul pe termen lung cu ea.
[...]
...cineva spunea ca a schimbat filtru din asta si curgea din ea ceva negru ca smoala. Eu folosind numai si numai benzina 99+ de la Petrom si in proportie de 95% de la aceasi statie pot sa spun ca chiar si mecanicul a ramas uimit cat de curat a scurs benzina din ea...m-a si intrebat de unde alimentez !!!!

Daca ai fi zis din timp, poate ne vedeam pe acolo... La ce mecanic ai fost ?
Observ ca mai trec si altii la 0W40 de la Mobil 1 :D Eu il folosesc de 4 ani si sunt super incantat ;)
Acelasi lucru l-au observat si la mine...dupa 2 ani filtrul benzina era curat... :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #468 : Octombrie 10, 2012, 10:39:36 p.m. »
Imi pare bine Zsolt...viata merge inainte :082:
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline zsoltf

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 FL 1.4 TSI
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #467 : Octombrie 10, 2012, 10:28:32 p.m. »
Salut Andrei,
Ma bucur ca ai revenit cu postarile tale lungi. Sper sa le putem citi cat mai des.
 
Octavia 2 FL 1.4 TSI  an fab:2012

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #466 : Octombrie 10, 2012, 10:16:55 p.m. »
Salutare

Dupa ce nu am mai scris nimic pe aici (si din ceva motive familiale), azi revin.
astazi am efectuat revizia de 45 000 (la 41 100 km reali) dupa 13 000 km de la ultima revizie.
L-am efectuat la Autogrand Oradea unde erau foarte cumsecade si m-au lasat sa aduc absolut toate consumabilele de afara, si sa stau cat vor muschii mei pe langa masina. Pe langa asta am discutat prieteneste cu mecanicul...
Am schimbat toate filtrele posibile (chiar si cea de benzina) plus placutele de frana...erau tocite 90% era exact la senzor...mai mergeau circa 2000 km dupa spusele mecanicului. Erau marca Ferodo produced for Ate (asa scria pe ele)
Filtrele de aer, polen(carbon activ) si ulei le-am comandat de aici de pe forum Omega 33, va recomand cu cea mai mare incredere, au fost foarte prompti cu mine  si toate filtrele erau Made in Germany , la un pret bun(145 lei cu taxa de curierat cu tot)
La ulei am trecut la Mobil New Life 0W-40 (dupa multe discutii si aprofundare in ale uleiurilor de pe niste forumuri din Germania aratat mie de catre Fixpixu), motorul suna frumos cu ea....sunt curios cum o sa se comporte motorul pe termen lung cu ea.
Pretul la ulei 205 lei cumparat din Cora(la magazinele de specialitate erau mai scumpe)
Filtrul de combustibil Mahle de 6.6 bari...apropos...cineva spunea ca a schimbat filtru din asta si curgea din ea ceva negru ca smoala. Eu folosind numai si numai benzina 99+ de la Petrom si in proportie de 95% de la aceasi statie pot sa spun ca chiar si mecanicul a ramas uimit cat de curat a scurs benzina din ea...m-a si intrebat de unde alimentez !!!!
Placute am folosit Ate...prind bine chiar si dupa cativa km parcursi in oras la Oradea.
Revizia care era de fapt manopera m-a costat 305 lei...dar si asa am economisit peste 100 lei (filtrele la ei sunt de doua ori mai scumpe)
Manopera schimb placute este 120 lei dar este inclus si un test de frane pe standul de la ITP. Totul a iesit perfect si acolo.
Interesant ca placutele pe partea dreapta erau mult mai tocite ca si alea pe stanga desi pe tester arata o diferenta de 1% diferenta(adica nesemnificativ) intre cele doua roti pe puntea fata la franare.

In rest de o vreme mi-a disparut zgomotul de lant la pornire...nu stiu ce sa zic, alte probleme nu am avut, testerul a aratat in continuare nici o eroare...

EEEEEi  =)) iarasi am lungit-o in stilul meu specific...cui nu-i place sa citeasca altceva...Va doresc o seara cat mai placuta si toate cele bune de la viata!!!!
« Ultima Modificare: Octombrie 10, 2012, 10:19:06 p.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #465 : August 23, 2012, 06:25:44 p.m. »
Da...parca este(si nu sunt sigur daca era si mai demult sau nu - nu imi mai aduc aminte, cum era mai demult- ), dar numai pana la 3000 rpm...si eu le simt mai mult in vitezele 2-3, e drept in viteza 5-6 nu ma duc niciodata cu pedala la fund, stilul meu fiind unul care mai bine retrogradeaza daca trebuie o acceleratie mai puternica
Dar este ceva foarte fin si se simte numai de catre mine, cine sta langa mine nu isi da seama.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #464 : August 23, 2012, 05:44:23 p.m. »
Andrei, la tine se simt fluctuatii in putere, cum se regleaza turbina la apasare maxima pe acceleratie?! Fenomen intalnit la mine mai ales in treapta5 sau cand urc deal in lung. In rest cu lantul chiar nimic la mine, iar am pornit dupa 3 zile calduroase si zgomot normal. Te rog cand mai ai drumuri de Hu poate poti sa ii dai in treapta 5 talpa si sa observi comportamentul intre 2000-3000rpm.
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #463 : August 23, 2012, 12:50:56 p.m. »
Asta asa si este la 2.0TDI BKP...(bine si acolo au fost cativa ani in care VW nu reactiona in nici intr-un fel si clientul platea ca milionarul)
Dar cate stiu la 1.4TSI daca esti insistent si ai si un pic de noroc poti sa beneficiezi de ceva kulanza la piesa schimbata, manopera ioc...
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline danut

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: cluj napoca
  • Mesaje postate: 101
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9sdi
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #462 : August 23, 2012, 12:36:38 p.m. »
Recent s-a stricat injectorul unui Passat B6 2TDI al unui prieten, masina este din 2006 si are aproape 200 kkm. A fost la reprezentanta, au constatat defectul si l-au trimis mai departe fabricantului, care a fost de acord sa suporte costurile reparatiei recunoscand ca este un defect de fabricatie singura conditie era sa fie cel original fara interventii, nu stiu daca se aplica la toate codurile de motor.
Singurul lucru care l-a platit a fost diagnoza.

Deci trebuie sa dovedesti defectul si un reprezentant al dilerului sa faca documentatia pentru fabricant, daca acesta isi recunoaste defectul ar trebui sa suporte remedierea.

Bafta

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #461 : August 22, 2012, 11:05:00 a.m. »
Hai ca m-am uitat eu dupa Skoda din 2005 incoace. Atasata lista - problema asta nu apare. Dar ia uitati-va la dragutul de DSG6 ce necazuri era sa produca...  =))


Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #460 : August 22, 2012, 10:56:15 a.m. »
Uite un exemplu de probleme ale Volkswagen introduse in RAPEX (http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm). Dupa cum spuneam, nu cred ca ai norocul ca problemele de tipul asta sa ajunga acolo, dar daca iti bubuie motorul cand depasesti un tir nu exclud potentialul de vatamari corporale ale utilizatorilor. So, who knows.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #459 : August 22, 2012, 10:47:46 a.m. »
@Judge: sfaturi chiar binevenite si bine de luate in seama. Multumesc!!!! :082:
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30