Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Garantie universala pt masinile noi  (Citit de 16852 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline leonard_c

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Iasi,Romania
  • Mesaje postate: 185
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1,6 MPI BSE
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #13 : Octombrie 26, 2010, 01:44:12 p.m. »

    *   pentru efectuarea lucrărilor în garanţie nu este obligatoriu ca piesele   necesare efectuării reparaţiilor să fie aprovizionate de la producător,   fiind posibilă achiziţionarea acestora şi din surse alternative,   independente
    * atelierele de reparaţii independente vor avea acces la datele tehnice necesare efectuării reparaţiilor în garanţie.
Producătorii   se vor achita de îndatoririle referitoare la furnizarea informaţiilor   prin intermediul unor firme de distribuţie a datelor.


Deja vad cum creste calitatea lucrarilor in reprezentante.....Poate mai degraba cresc preturile la restul atelierelor autorizate!Si de ce sa nu spunem ca sint destule serviceuri autorizate dotate si cu mecanici priceputi care ne asteapta de ani buni sa le facem planul.
Sint fericit ca inca am voie sa-mi repar singur masina sau e precizat ceva la capitolul asta ? :-S
Skoda Octavia 2 Trend 1.6 MPI/102 cp,PDG,2008

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #12 : Octombrie 26, 2010, 10:40:34 a.m. »
Toata treaba asta e in favoarea clientului si asta nu poate decat sa ne bucure. Preturile in reprezentanta vor scadea.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline leonard_c

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Iasi,Romania
  • Mesaje postate: 185
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1,6 MPI BSE
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #11 : Octombrie 26, 2010, 09:53:38 a.m. »
Asta asa e! De multe ori platesti cit nu face o interventie banala,dar daca nu te pricepi dai banu'.Vorba aia: prostia si domnia se platesc !
Skoda Octavia 2 Trend 1.6 MPI/102 cp,PDG,2008

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #10 : Octombrie 25, 2010, 11:06:42 p.m. »
De obicei omanenii care se pricep cat de cat la masini (si valabil pentru orice alt lucru) aleg sa lucreze pe cont propriu, in nici un caz pe un salariu de mizerie la dealer.Impartasiti idei preconcepute, personal, cat am avut nu service ci garaj am rezolvat probleme care in reprezentanta ori costau enorm, ori i se spunea clientului ca trebuie desfacut motorul "sa vada ce-i inauntru".
Cat despre programe...cati dintre voi nu aveti vag=com sau etka? Un service este mult mai interesat de programe.
numai bine.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #9 : Octombrie 25, 2010, 10:18:01 p.m. »
Noile reglementări au intrat în vigoare începând cu data de 1 iunie 2010.

.
.
.
Producătorii   se vor achita de îndatoririle referitoare la furnizarea informaţiilor   prin intermediul unor firme de distribuţie a datelor.
Astfel, atelierele   pot intra în posesia informaţiilor tehnice, tehnologice, de normare a   lucrărilor, precum şi a celor referitoare la piesele de schimb necesare   pentru reparaţii, prin achiziţionarea diferitelor baze de date.


Sunt curius cate bete in roate le vor pune producatorii celorlalti prestatori de service auto.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Kimu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Medias
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0tdi
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #8 : Octombrie 25, 2010, 10:03:01 p.m. »
nu orice atelier va putea face service la un (e doar un exemplu) BMW X5

Ai fi uimit sa vezi ce "specialisti" sunt si la BMW Sibiu.
Inteligenta ma urmareste...dar sunt mai rapid ca ea.

Offline papetz

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 482
  • Karma: +0/-0
    • ... and i'm a carrier!
  • Auto: 1.9 tdi 105 cp
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #7 : Octombrie 25, 2010, 09:52:43 p.m. »
ca fapt divers a propos de garantie: un coleg si-a luat zilele trecute un mini cooper s si i-au oferit o garantie extinsa la 5 ani (sau 50 000 km) contra sumei de 800 euro. si aici vine partea tare: in banii astia intra toate consumabilele pe care le stim dar si placute, discuri, set ambreiaj precum si alte porcarii care pot cadea in astia 5 ani. nu intra cauciucurile  :042: . ofreta e valabila fie ca iei un mini de 80 de cai fie unul de 220.
Nestle Boycott

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #6 : Octombrie 25, 2010, 09:28:04 p.m. »
Trierea o va face piata. Calitatea lucrarilor isi va spune cuvantul iar cei slabi vor disparea. Cu toata criza, parcul auto al Romaniei se schimba treptat, iar nu orice atelier va putea face service la un (e doar un exemplu) BMW X5. Dar cel care l-a cumparat SH nu va avea chef de reprezentanta ci va cauta atelierul care ofera cel mai bun rapot pret/calitate.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3747
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2010, 09:24:30 p.m. »
Normal,probabil cele care totusi reprezinta o marca de masini,nu orice puscarie de service.

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #4 : Octombrie 25, 2010, 09:17:03 p.m. »
Banuiesc ca vor putea intra in "hora" numai atelierele cu un anumit nivel de dotari, nu si Nea Nelu din spatele cimitirului.
Land Rover Discovery 3

Offline Buggy

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2010
  • Locaţia: Calarasi
  • Mesaje postate: 22
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Yeti 2.0 TDI CR 140
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #3 : Octombrie 25, 2010, 09:09:05 p.m. »
safari hunter, impartasim aceeasi parere!

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #2 : Octombrie 25, 2010, 09:06:50 p.m. »
      atelierele de reparaţii independente vor avea acces la datele tehnice necesare efectuării reparaţiilor în garanţie.

Nici dealerii regionali dedicati unui brand nu reusesc sa-si formeze specialisti foarte buni in domenii complexe, precum electricitate auto, vopsitorie - tinichigerie etc. Ma intreb cum vor reusi garajele de cartier sa obtina licenta de efectuare a reparatiiilor? Sa nu mai vorbim de calitatea dispozitivelor si sculelor pe care si le vor permite si cum vor scoate castanele din foc in caz de "malpraxis".   :056:
Saptamana trecuta am asistat la o verificare a unghiurilor de directie la un dealer local, al carui stand de directie scotea valori aleatoare pentru unghiurile de cadere la fiecare usoara atingere a masinii. Au avut decenta de a nu umbla la masina.  =))
Consider ca este un risc major asumat in primul rand de posesorul masinii, iar pentru producator vor fi din belsug motive de refuz a garantiei .  :039:

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Garantie universala pt masinile noi
« Răspuns #1 : Octombrie 25, 2010, 08:04:52 p.m. »
Noile reglementări au intrat în vigoare începând cu data de 1 iunie 2010.

Comisia   Europeană a adoptat un nou regulament care face referire, în principal,   la activitatea de reparaţie a autovehiculelor, şi prin care se doreşte   rezolvarea anomaliilor apărute ca urmare a competiţiei existente pe   piaţă şi reînnoirea regulilor din acest domeniu. Printre altele,   Regulamentul UE 461/2010, adoptat pe data de 27 mai, stabileşte noile   baze ale reglementărilor referitoare la activitatea atelierelor de   reparaţii şi la comercializarea pieselor de schimb, fie ca este vorba de   autoturisme, camioane, sau de autobuze. De asemenea, regulamentul oferă   posibilitate jucătorilor de pe piaţă să concureze cu service-urile şi   distribuitorii de piese autorizaţi.
 
Noul regulament asigură următoarele:

      * producătorii de autovehicule nu vor putea pune pe viitor ca şi   condiţie pentru păstrarea garanţiei, efectuarea schimbului de ulei sau a   altor operaţiuni de întreţinere exclusiv la dealerii autorizaţi
    *   pentru efectuarea lucrărilor în garanţie nu este obligatoriu ca piesele   necesare efectuării reparaţiilor să fie aprovizionate de la producător,   fiind posibilă achiziţionarea acestora şi din surse alternative,   independente
    * atelierele de reparaţii independente vor avea acces la datele tehnice necesare efectuării reparaţiilor în garanţie.

Producătorii   se vor achita de îndatoririle referitoare la furnizarea informaţiilor   prin intermediul unor firme de distribuţie a datelor.
Astfel, atelierele   pot intra în posesia informaţiilor tehnice, tehnologice, de normare a   lucrărilor, precum şi a celor referitoare la piesele de schimb necesare   pentru reparaţii, prin achiziţionarea diferitelor baze de date.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30