Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: termostat ALH  (Citit de 8905 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dadu221

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: PLOIESTI
  • Mesaje postate: 86
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia1 -1,9 tdi
Re: termostat ALH
« Răspuns #6 : Februarie 20, 2011, 11:10:45 p.m. »
rezolvata problema cu:
pana in 30 lei termostatul (vernet) cu tot cu garnitura de cauciuc
tubulara de 10, cleste cu cioc si o surubelnita dreapta,
1,5 l antigel si 1,5 l apa pt ca mi-a fost lene sa il recuperez
acul sta lipit de 90 de grade si in frana de motor si in relanti, masina se incalzeste aproape la fel de repede ca benzina, am super caldura in in modul ECON lucru care inainte nu se prea intampla. Ca sa nu mai vorbesc de uzura motorului.
[mergedate]1292763609[/mergedate]
ghiii, Batore!

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: termostat ALH
« Răspuns #5 : Decembrie 10, 2010, 09:04:24 p.m. »
DA , se pierde antigel si cred ca poti sa o faci singur,
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline dadu221

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: PLOIESTI
  • Mesaje postate: 86
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia1 -1,9 tdi
Re: termostat ALH
« Răspuns #4 : Decembrie 10, 2010, 12:18:40 a.m. »
nu e problema cu senzorul . de ex in seara asta caz concret : nepornita de luni noapte in 3 km acul era la 70 grade de nu mi-a venit sa cred- afara 8 grade, am fost in oras am stat 2-3 ore am plecat de acolo la 5 grade si pe  drum s-au facut 3 acul nu ajunsese la 70 grade nici dupa 10 km. Mi se pare aiurea si nu as vrea sa merg prea mult cu un termostat defect daca asta e problema ei. Eram curios sa aud parea si altor posesori de alh .. poate o fi o particularitate a motorului asta pentru ca de ex daca in mers o las pe liber si merg asa vreun km sa zicem deja temperatura scare cu 5-10 grade la ac (caz probat azi). Si as mai fi curios de ce sunt ermostate de 80 si de 87 de grade? (ma gandesc ca motor mai cadl -in limite rezonabile- inseamna mai bine plus ca e diesel si cam mic riscul de supraincalzire). nu am timp in weekend dar marti cred ca schimb termostatul ca am vazut ca nu e o avere. cca 50 ron macar de curiozitate. daca stie cineva s aimi spuna si mie daca pierd antigel si daca pot face singur operatiunea ca sa stiu la ce costuri sa ma astept. Multumesc!
ghiii, Batore!

Offline leonard_c

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Iasi,Romania
  • Mesaje postate: 185
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1,6 MPI BSE
Re: termostat ALH
« Răspuns #3 : Decembrie 09, 2010, 09:50:03 p.m. »
La cancerul din masina nu stiu ce diagnoza ii mai trebuie! Sa faca rocada la termostat ,aerisire si totul va reintra in normal.
Skoda Octavia 2 Trend 1.6 MPI/102 cp,PDG,2008

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: termostat ALH
« Răspuns #2 : Decembrie 09, 2010, 07:21:13 p.m. »
Banuiesc ca ai facut o diagnoza pe modul motor, nici o eroare la senzorul de temperatura ? Doar daca acesta este OK te poti gandi la termostat sau alta cauza.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline dadu221

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: PLOIESTI
  • Mesaje postate: 86
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia1 -1,9 tdi
termostat ALH
« Răspuns #1 : Decembrie 09, 2010, 04:10:19 p.m. »
problmea mea este ca masina se incalzeste foaret greu . nici dupa 10 km nu ajunge sa treaca la 80 de grade si ca in general; de cum se raceste afara cu greu mai ajunge acul la 80 sau putin peste insa niciodata al 90. Am zis ca e diesel si asa face dar l o2 de ex mi se pare ca motorul se incalzeste imediat. Banuiesc termostatul si cautand pe net am vazut ca sunt 2 tipuri cu deschidere l a80 sau la 87 de grade. Inainte de a ma pune pe achizitionat as avea nevoie de ceva lamuriri de ce si-ar pune cineva termostat de 80  de grade si daca este o regula ca alh-ul sa se incalzeasca asa de greu si sa stea de celel mai multe ori la mai putin de 80 de grade chiar si in cazul drumurilor lungi. 
ghiii, Batore!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30