Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885909 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cuvantul

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 231
  • Karma: +0/-0
  • Viata e importanta.
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1387 : Martie 23, 2011, 01:43:30 p.m. »
Bucuresti - Busteni, vineri 4 persoane, bagaje full, climatronic cam 95 % din drum pe 22 C; consum 7.7 l , iar din Comarnis am prins o ceata si am mers numai cu 30-40; plus aglomeratia de vineri din Bucuresti .
Intoarcerea, duminica, aceleasi 4 persoane, drum bun, bagaje ... mai putine B-) , consum 6.2 l, climatronic pornit 50 % .
 
Drum Bucuresti -Craiova, o persoana, climatronic oprit, consum 6.6 l .

Offline Caphonne

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2010
  • Locaţia: Bucuresti-Berceni
  • Mesaje postate: 203
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OFL 1.6 MPI Drive
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1386 : Martie 23, 2011, 08:56:13 a.m. »
Berceni(Big)-Baneasa(vis-a vis de Ikea)-Piata Floreasca consum 10,1% viteza medie 22 km/h, distanta 21 km.
Proiectoarele sunt pentru ceata :D
ex cars: Dacia Supernova/Mitsubishi Pajero 2.4 TDI

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 368
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1385 : Martie 22, 2011, 09:49:32 p.m. »
Sinaia-Ploiesti   vit.med 78km/h
  3pers.            consum 4.6%
 

  E NORMAL cand drumul coboara sa ai acest consum !!
 da ia spune cat ai avut la dus ?

La dus am avut consum 6.3%, dar nu mai stiu care e a fost viteza medie.  :042:
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1384 : Martie 22, 2011, 09:23:30 a.m. »
Da intr-adevar in frana de motor la cele cu injectie consumul este 0. Explicatia consta in faptul ca exista o supapa care inchide alimentarea cu comustibil cand cobori la vale deoarece energia necesara sa functioneze motorul este data de greutatea masinii si astfel motorul functioneaza prin  compresia (deci greutatea masinii care coboara la vale este suficienta sa miste motorul). Doar la cele pe carburator nu era asa.

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1383 : Martie 22, 2011, 06:52:18 a.m. »

 Sinaia-Ploiesti   vit.med 78km/h
  3pers.            consum 4.6%
 

  E NORMAL cand drumul coboara sa ai acest consum !!
 da ia spune cat ai avut la dus ?
 

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1382 : Martie 21, 2011, 11:36:09 p.m. »
Da fiindca in regim frana de motor, motoarele moderne pe injectie nu consuma deloc benzina.(stiu ca multi nu cred acest lucru insa precis asa este, mi-au confirmat si mai multi mecanici). Te inteleg pe aceasta ruta si si sens. In sens invers nu exista sa iti iasa acest consum (adica de la BUcuresti la Predeal. Oricum consum super, dar nu cred ca voi avea vreodata asa nervi sa am rabdarea necesara sa scot asa consum :D . Noapte placuta
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Fan-Skoda

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 368
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever
  • Auto: 1.4 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1381 : Martie 21, 2011, 11:10:29 p.m. »
Predeal (Cabana trei brazi) -> Bucuresti, 154 km, viteza medie 61 km/h, patru persoane cu putine bagaje, consum 4,9 l. Acesta este cel mai mic consum inregistrat de mine. Am folosit foarte mult frana de motor. ;)
Skoda O II Facelift 1.4 TSI Business ++

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1380 : Martie 21, 2011, 10:42:27 p.m. »
Salutare. Ma gandesc ca la acest consum a ajutat si DSG, ca altfel nu prea pot sa explic. Eu in ianuarie intre Debretin(Ungaria) si Oradea (drum absolut plan fara dealuri) am mers seara in ceata densa maxim 80 km/h si atunci am scos 5.6% care de departe este cel mai mic consum la masina mea. Dar ma repet a trebuit sa merg mai mult decat babeste,si pe deasupra eram singur in masina fara bagaje seara(depasiri excluse di cauza cetii) mers absolut constant. Distanta 80 km. Benzina folosita Petrom 99+
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Ion78

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Constantza
  • Mesaje postate: 85
  • Karma: +0/-0
    • http://img263.imageshack.us/img263/3508/rvvstzawq19utcawmybgvk1.png
  • Auto: O2 FL, 1.4TSI DSG+
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1379 : Martie 21, 2011, 09:50:50 p.m. »
Astazi, un drum Tulcea - Constanta, 121km, vit med 85Km/Hr, consm 5.6 % :-o .(condus relaxat, la bord 24,700km, Rompetrol Efix95) Cel mai scazut consum inregstrat  de utilajul meu vreodata. Asta dupa ce dimineata cu noaptea-n cap, pe traseul invers (C-ta - Tulcea) am avut 8.2% :-w (vant puternic din fata tot drumul).
Motorasul asta e plin de surprize  :D
O2 Facelift 1.4 TSI, DSG, Business

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1378 : Martie 16, 2011, 09:01:43 a.m. »
Un singur drum extraurban de vreo 200km, in rest doar oras si periferie, eventual scurte drumuri in comunele vecine. Eu aleg ruta cea mai fluenta intotdeauna, indiferent ca fac 3-5-7 km in plus, nu conteaza, eu nu suport sa stau in trafic. Si ultima afirmatie se aplica indiferent de masina ce-o conduc.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1377 : Martie 16, 2011, 08:58:27 a.m. »
Si in acesti 1300 km cat la suta reprezinta orasul? :D
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1376 : Martie 16, 2011, 08:47:22 a.m. »
In ultimii 1300km pe MFA2 am 8,6%, roti 17" iarna. Am facut plinul acum o saptamana, am resetat, cand termin rezervorul vedem noul consum.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1375 : Martie 16, 2011, 08:06:21 a.m. »
Uitat ieri in memoria 2 al sistemului Maxi Dot, pe care nu l-am resetat niciodata de cand am luat masina. Acolo apare consum mediu dupa 12 200 km 7.6%. Mers cam in proportie de 60/40% extraurban/urban. Eu zic ca pentru un benzinar de aceasta putere este un consum mediu bun. Bineinteles cei cu 1.6TDI rad de acest consum >:p
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1374 : Martie 16, 2011, 07:03:52 a.m. »
Si eu in 500 km facuti prin oras, temperaturi in jur de 0 gr. C, deci si cu + si cu - , consum 12.7 %. Anvelope de vara. Climatronic pe auto cand temperatura era peste 5 gr.C, in rest pe econ.
Mers normal spre sportiv, dar pana in 4000 rot/min. :D
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline diasomie

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 200
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O1 1.8T 4x4 sedan
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1373 : Martie 15, 2011, 10:52:36 p.m. »
exclusiv in oras, Iasi, 1000 km, iarna nu am coborat sub 15.5 %, pe 4 anvelope de iarna. Insa nu am iertat nimic.. Cand am vaazut la inceputul iernii cum creste consumul am zis macar sa ma simt bine.
Acum de cand dimineata nu mai este sub 0, consumul scade vazand cu ochii pana la un acceptabil 13%.
de retinut ca sunt mici portiuni in oras unde poti schimba a III a. In rest e distanta mica intre semafoare. frana acceleratie, frana
« Ultima Modificare: Martie 15, 2011, 10:55:33 p.m. de diasomie »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
[29] 30