Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885713 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1252 : Noiembrie 06, 2010, 02:50:45 a.m. »
Ti-am sters celelate 4 posturi pe aceeasi tema si ti-am creat un topic dedicat aici: http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=6655.msg171896;topicseen#new
Este suficient, now we wait.

Offline cmghostbuster

  • Junior
  • *
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 25
  • Karma: +0/-0
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1251 : Noiembrie 06, 2010, 01:45:16 a.m. »
1.8 tsi dupa 43.000 km consuma cam asa
la 70km/h consum instant de 5 . pana la 110 km la ora consumul instant ramane pe undeva pe la 6 la suta. . in oras mers mai mult noaptea  intervalul orar 10:30 11:30 consum in fiecare seara intre 8-9 ruta tineretului-big berceni-trafic greu-rahova-tineretului-timpuri noi . ziua de obicei intre 10.5-12 cel mai mare consum obtinut de cand o am 17% cel mai mic 7.5. in oras. in afara cel mai mare 10.6 cel mai mic 5.8 .. dar am si eu o problema mi-a aparut in bord martorul check engin.e
Octavia 2 Black 1.8 tfsi 160 cp

Offline safari hunter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: CT
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2010 1.8 TSi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1250 : Noiembrie 05, 2010, 11:32:53 p.m. »
In continuare consumul urban zace undeva sub 9 (8,6 in poza), iar cel extra se invarte undeva la 6,X. Nu mi-am mai propus sa realizez teste de consum, deja dupa 16 000 km consider ca m-am acomodat cu masina, restul atentiei fiind  dedicata doar placerii de a conduce. Din pacate astazi am fost martor la 2 evenimente rutiere cu victime.
Basca lui de trafic  :001: 

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1249 : Noiembrie 01, 2010, 05:25:23 p.m. »
Da asa e, stiu ca indica maxidot-ul chestia asta, dar e pe acolo o turbina...care vrea altceva.. dar sa nu mai lungim aici discutia asta ca suntem off.
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1248 : Noiembrie 01, 2010, 05:20:58 p.m. »
Nu vreau sa fiu offtopic, dar si eu schimb de obicei pe la 2000 - 2200, fiindca asa imi propune Maxi-Dotul. Am inteles de la cei cu DSG ca asa le schimba si lor si ca aparent asta ar fi cel mai bun regim pentru un consum mic (din ce vad pe MD-ul meu au dreptate). Daca ajung cu turatia sub 1500 retrogradez.


Risc sa stric ceva in regimul asta de mers? Daca da, de ce DSG-ul procedeaza asa?

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1247 : Noiembrie 01, 2010, 05:05:21 p.m. »
Inteleg....un sfat: schimba treptele macar la 2500 rot.
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1246 : Noiembrie 01, 2010, 04:51:33 p.m. »
Nu merg sportiv decat fff rar iar vitezele le schimbpe la 1800 2000 iar treapat de vit max a5-a
toti acesti km 550 au fost facuti pe luna oct
clima pe 22gr fara AC

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1245 : Noiembrie 01, 2010, 09:52:05 a.m. »
Daca distanta asta e numai pentru oras, atunci e super consumul. Da-ne detalii: clima on sau off, la ce turatie schimbi vitezele, frana de motor des sau nu, cu ce treapta maxima mergi in oras, mai sportiv sau mai putin, etc. :032:
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1244 : Noiembrie 01, 2010, 09:23:12 a.m. »
550km numai URBAN    9.2l/100km

Offline neaorin

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
  • Auto: nu mai am
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1243 : Octombrie 31, 2010, 08:18:37 p.m. »
Bucuresti - Slobozia - Braila si retur, 465km,  consum la pompa fix 5,8%


dus 3 persoane, putine bagaje - Maxi-Dot 5,7%
intors 4 persoane, portbagaj aproape plin - Maxi-Dot 5,9%
viteza medie: nu stiu exact, 110-120 pe A2 si 90-100 in rest (a condus sotia  (:| )


O2 FL 1.4 TSI 122 CP, manuala ,masina are acum 1500 km

Offline morbidan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: brasov/cristian
  • Mesaje postate: 128
  • Karma: +5/-1
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1242 : Octombrie 27, 2010, 05:55:09 p.m. »
cristian(brasov)-targu mures -cristian(brasov  distanta 362 km
consum 6.6 , viteza  medie 63 km/h
motor 1.6 
Ex-skoda fabia noul model :( 2008 crash :(:cry:
On  skoda octavia tour  model 2008:rolleyes2:lol:
 

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1241 : Octombrie 27, 2010, 11:34:53 a.m. »
Tinanad cont ca 75% din drum a fost facut pe A2 si mai ales de ce poate masina.........media de viteza este chiar modesta. :))
Land Rover Discovery 3

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1240 : Octombrie 27, 2010, 07:09:40 a.m. »
Ai consumat cam multicel, dar la viteza asta medie... :-w
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline SyDemon

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +1/-0
  • O2 1.8 TSI - REVO stg2
  • Auto: 1.8 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1239 : Octombrie 26, 2010, 11:40:05 p.m. »
CT - intrare Otopeni via A2






Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
If u run you only gona die tired !!!
Octavia2 1.8 TSI= 6cai frumosi by Revo stg2

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1238 : Octombrie 26, 2010, 01:04:03 p.m. »
Duminica seara, 3 adulti, bagaje la vreo 30 kil'e, fara AC.
Tinuta de mers: tinuta bine in frau =)) (il aveam pe tata socru in spate conducandu-si masina proprie si mi-as fi dorit sa nu-l pierd, dar tot l-am pierdut)
Barbatesti de Valcea - Ramnicu Valcea, distanta cam 30 km, viteza medie 54, varfurile de viteza n-au depasit 70-75 km la ora
Consum 3.9%  :D

Ca am ajuns la intrarea in Bucuresti cu 6.4% asta e alta poveste :D
fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30