Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp  (Citit de 79992 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #11 : Aprilie 10, 2011, 12:19:37 a.m. »
Cand o sa fiu pe banii mei si sper din tot sufletul sa am bani 0m0 o sa am un RS si doamne ajuta sa scoata SKODA un SUV fiindca ar fi cel mai tare SUV de pe piata :040:
Dimsport soft 175 cp

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #10 : Aprilie 10, 2011, 12:10:12 a.m. »
E bine si asa rau  :))
 
Cand o sa fi pe banii tai sa iei RS  ;)

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #9 : Aprilie 10, 2011, 12:02:16 a.m. »
Daca aveam bani alta era povestea.... :P
Imi luam ceva intr-adevar sport dar am ales aceasta masina si motorizare pentru plimbari lungi si dese cu multi prieteni la bord si multe bagaje :080: si alte multe plimbari prin oras doar de dragul de a ne plimba si a pierde timpul in vacanta =P~ .
am factu test drive si cu superb dar mi s-a parut exagerata pentru stradutele din Bucuresti, daca locuiam undeva mai putin sufocant o luam imediat dar am ales si sa imi fie usor pe viitor.
Sunt totusi la prima masina noua si am zis sa nu exagerez din prima, adica pana acum si pana vine masina conduc un Cielo din 96, super masina dar totusi diferenta mareeeeee.
Dimsport soft 175 cp

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #8 : Aprilie 09, 2011, 10:45:26 p.m. »
Daca ai ESP...nu simti nici o diferenta pentru un condus relativ normal.
 
Daca esti vre-un Schumi...ai gresit si masina si motorizarea... ;)

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #7 : Aprilie 09, 2011, 10:43:03 p.m. »
Pentru Superb mai trebuia sa dau inca 1600 de euro care nu erau o problema dar pur si simplu am zis ca Octavia mi se potriveste mai bine. In plus la circulatia din Bucuresti 20 de cm in minus parca suna mai bine si Octavia e mai dinamica decat Superb. Skoda Superb e mai mult o limuzina de lux, eu cautam ceva intre dinamism si comfort.
Da, la talon ma refeream cand ziceam de 17" si eu am avut pana acum 13" asa ca pentru mine zic ca e de ajuns.
Faptul ca mi-am luat Octavia imi da sansa sa cheltui mai mult pe jante si pe alte lucruri pentru Octavia mea :x


@mnp:
Si ce dotari ai luat in defavoarea motorului?
Dimsport soft 175 cp

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #6 : Aprilie 09, 2011, 10:31:21 p.m. »
Jantele de 17" mi se par prea mari pentru drumurile din romania fiindca sunt foarte subtiri si destul de incomode si nu am putut sa le aleg oricum fiidnca am ales PDG.
subtiri ??? eu am de 17" si nu mi se par deloc foarte subtiri (si am luat si eu cateva gropi de cand am masina asta)... nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta; cat despre incomode, probabil vrei sa spui ca iti da sentimentul de rigiditate, din cauza talonului mai mic ... poate asa, altfel nu vad ce ar putea fi incomod la ele ... insa nimic nu se compara cu stabilitatea lor (in comparatie cu cele de 15" sau 16") ... e diferenta destul de mare.
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #5 : Aprilie 09, 2011, 10:16:38 p.m. »
Bine ai venit !
si eu sunt in asteptare...... :-w
am dat avansul acum 2 saptamani , tot neagra , tot diesel , dar am ales ceva mai multe dotari de comfort in detrimentul motorizarii de 2.0 .
nu mai sunt asa ...indraznet...desi ma mai papa solzii  :D  cateodata.
 
Si mie la momentul avansului mi-a fost comunicat verbal ca voi avea de asteptat  peste 10 saptamani... dar dealerul va face tot ce-i va sta in putinta.
 
Mai bine asa decat sa-ti spuna tampenii ....
 
Asa ca vom mai petrecem pe aici o vreme...consolandu-ne reciproc :))

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #4 : Aprilie 09, 2011, 08:04:32 p.m. »
Felicitari! O intrebare insa - in banii astia intra si un superb. Presupun ca nu iti place superb-ul daca ai ales O2, nu?

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #3 : Aprilie 09, 2011, 06:19:35 p.m. »
Multumesc frumos! Felicitari si pentru alegerea ta. As fi vrut si eu 1.8TSI dar m-am gandit mai mult la economia de carburant si pe faptul ca fac 20 000km pe an. O sa ii fac un chiptuning dupa rodaj si o s-o duc undeva pe la 180cp.
Masina costa aproximativ 21400euro integral dar cu reducerea de la dealer am ajuns undeva pe la 20600 de euro.
Mentionez ca voi da si 3 rable la pretul masinii.
Termenul meu maxim de livrare ar fi pe la inceputul lui august :( :( :( :( :( :( :( :( :( .
Sper din tot sufletul sa vina macar in iunie cand termin sesiunea sa ma bucur si eu de skoda mea!!!!!
Jantele de 17" mi se par prea mari pentru drumurile din romania fiindca sunt foarte subtiri si destul de incomode si nu am putut sa le aleg oricum fiidnca am ales PDG.
Dimsport soft 175 cp

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #2 : Aprilie 09, 2011, 06:11:17 p.m. »
Felicitari; Cat te-a ajuns?

Si eu sunt in acceasi situatia ca si tine .... Mi-am schimbat jantele de 16" cu jante de 17" pentru ca, crestea termenul de livrare. Eu am ales 1.8 tsi si am termenul de livrare la inceputul lui iunie....

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #1 : Aprilie 09, 2011, 05:46:02 p.m. »
Tocmai am dat avans 50% pentru o SKODA Octavia 2 FL, 2.0TDI 140cp, culoarea neagra.
Din nefericire termenul de livrare a fost marit de la 3 luni la 4 luni din cauza catastrofei din Japonia asa ca am de asteptat.
Echiparea este Bussiness cu urmatoarele optionale:
-ESP fara HillHold Control
-Radio CD/MP3 Bolero
-Sound System 12 boxe
-Pachet drumuri grele
-Volan imbracat in piele si schimbator si frana de mana tot in piele
-TPM verificare presiune roti
-Maxi-DOT
Mentionez ca am vrut sa imi aleg si jante Proxima de 16' dar termenul de livrare creste cu inca 2-3 luni.
O sa imi cumpar jante de 16' si o sa le montez ulterior pe masina.
« Ultima Modificare: Aprilie 09, 2011, 05:50:25 p.m. de Limit »
Dimsport soft 175 cp

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30