Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp  (Citit de 80065 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #146 : Iulie 28, 2011, 04:37:56 p.m. »
Acum citeam si eu exact articolul asta.  :)) Ma pregateam de copy-paste. Mi-ai luat-o inainte.
Limit, as zice sa te mai gandesti putin si sa te mai interesezi inainte de a pune asa ceva pe masina.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #145 : Iulie 28, 2011, 04:27:29 p.m. »
Cauta imagini cu un PowerBox desfacut.  :71:
 
Uite ceva edificator, spus de catre un tip de la REVO :
 
"Powerboxul, in principiu nu este altceva decat o minciunica, care transmite senzorilor de pe motor o informatie sa spunem "eronata", avand ca scop o usoara crestere deperformante.

Dar ca sa vedeti mai exact cum lucreaza
Powerbox este o cutie cu un montaj electronic.
Aceasta cutie se intercaleaza pe instalatia de management a motorului.
Acolo unde este un cuplaj electric , mufa mama tata se desface si se introduce intre mufe acest montaj.

Acum cum functioneaza el in mare.
Intra in el o parte din senzori, foarte important este cel de presiune care citeste cu cat merge masina in orice moment al functionarii.
Acest senzor trimite un semnal intre 0...5v, zero este pentru motor oprit ... progresiv ajunge sa spunem la un 3,5v corespondent nei preiuni sa spunem simplu 1.
0,5bar -----1,75v
1bar --------3,5v

Masina primeste o comanda electrica de actionare a turbinei data de calculator.
In functie de turatie, pozitia pedalei de acceleratie si sarcina masinii, isi comanda o presiune in turbo dictata de ECU (calculatorul masinii).
De ex la 2000rpm masinii i se cere 1 bar.
Masina da voie la comanda de turbo sa integreze pozitiv pana atinge valoarea de 1 bar. Opreste cand senzorul a citit ca este unde trebuie prin valoarea de 3,5v. ECU nu stie decat sa interpreteze asa cum e invatat valori electrice.
Daca pe acel senzor vii cu un montaj pe care, desi ai la intrare 3,5v tu trimiti mai departe 1,75v, ECU o sa creada ca ai 0,5 si incerca sa tina comanda la turbo pana ajunge la valoarea electrica de 3,5v dar care acum corespunde unei presiuni mult mai mari.
De fapt minte semnalul, daca l-ar creste si ar merge direct pe comanda senzorul daca vede ca s-a depasit presiunea dictata de ecu, acesta intra in protectie . Cu powerbox nu vede asa ceva, e orbit.
La fel da si motorina lungeste si scurteaza timpul de injectie, presiunea in rampa dupa cum vrea.

Powerboxul desi e o minciuna e setat de oameni care au acces la aceste masini, le testeaza si obtin ce pot in anumite conditii de siguranta.
La chiptuning este altceva. Aici lucrezi curat direct in ecu.
Posibilitatea ca ECU sa se strice este destul de mica in schimb acel powerbox ... si atunci masina nu stie ce sa faca, nu vede valorile reale si nu stie sa se protejeze.
Dar una din cele mai mari lispuri ale powerboxului sunt ca nu seteaza fin si nu face corectile reale.

Power-boxurile au aparut datorita unor masini asiatice care pur si simplu nu pot fi resoftate din ecu datorita dispunerii acestuia in pompa de injectie (la unele dieseluri). Varianta cea mai simpla si cea mai buna e sa lucrezi direct in ECU.
Daca putem numi asa power box-ul este o solutie de compromis deoarece e mai sanatos sa inveti ECU sa faca ce vrei tu decat sa il pacalesti ca sa faca ce vrei tu ."
« Ultima Modificare: Iulie 28, 2011, 04:34:51 p.m. de roberto »
Land Rover Discovery 3

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #144 : Iulie 28, 2011, 04:24:07 p.m. »
Eu am citit pe racechip.de si informatiile sunt trimise in box unde sunt procesate in cateva milisecunde apoi retransmise catre motor.
Au garantie si livreaza pe toata Terra, sunt si filme cu masini cu powerbox si inca un tutorial in care o domnisoara monteaza aparatul.
Ramane de vazut daca are lag la accelerare. O sa ma duc si la un test pe dyno dupa ce il montez oricum.


Teoretic in loc sa fie softul modificat din placa de baza se modifica in timp real in powerbox. Ramane de vazut daca si practic
Dimsport soft 175 cp

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #143 : Iulie 28, 2011, 04:18:48 p.m. »
Powerbox e exact ca un chiptuning numai ca se pune o cutie intre conexiunea de la motor cu electronica auto si informatiile sunt modificate in cutie pentru spor de putere si cuplu.
Un beneficiu ar fi ca se poate demonta in 5 minute ca se revina la setarea din fabrica sau cand te duci la service sa nu pierzi garantia fiindca nu ramane in log-ul masinii nimic.
Esti sigur de informatiile pe care le-ai dat? Din ce am citit eu, powerbox-ul functioneaza diferit fata de un chip tuning.
« Ultima Modificare: Iulie 28, 2011, 04:25:58 p.m. de ff_2004_06 »
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #142 : Iulie 28, 2011, 04:18:21 p.m. »
Powerbox e exact ca un chiptuning numai ca se pune o cutie intre conexiunea de la motor cu electronica auto si informatiile sunt modificate in cutie pentru spor de putere si cuplu.
Un beneficiu ar fi ca se poate demonta in 5 minute ca se revina la setarea din fabrica sau cand te duci la service sa nu pierzi garantia fiindca nu ramane in log-ul masinii nimic.

Dezavantajele eclipseaza acel mic beneficiu.
Land Rover Discovery 3

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #141 : Iulie 28, 2011, 04:17:39 p.m. »
Fara RCA nu te lasa sa iei masina, oricum o poti face si la ei pe loc dar am preferat sa le am pe toate cand am ridicat-o.
Iti trebuie seria masinii sau VIN, buletinul, masa maxima autorizata, capacitatea cilindrica si cam atat.
Sa o faci macar cu o zi inainte ca intra in vigoare a 2a zi
Dimsport soft 175 cp

Offline bulan78cdv

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 133
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: OFL 2l 140cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #140 : Iulie 28, 2011, 04:14:25 p.m. »
Tu ti-ai facut asigurarea obligatorie inainte sa iti vina masina?Daca da ce date ti-au trebuit?

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #139 : Iulie 28, 2011, 04:12:10 p.m. »
Powerbox e exact ca un chiptuning numai ca se pune o cutie intre conexiunea de la motor cu electronica auto si informatiile sunt modificate in cutie pentru spor de putere si cuplu.
Un beneficiu ar fi ca se poate demonta in 5 minute ca se revina la setarea din fabrica sau cand te duci la service sa nu pierzi garantia fiindca nu ramane in log-ul masinii nimic.
Dimsport soft 175 cp

Offline bulan78cdv

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 133
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: OFL 2l 140cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #138 : Iulie 28, 2011, 03:30:20 p.m. »
Ce-i power box?

Offline RaVeN_BA

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Brasov / Galati
  • Mesaje postate: 78
  • Karma: +0/-0
  • since 30.06.2011 :)
  • Auto: SO II FL 1.4 TSI M6
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #137 : Iulie 28, 2011, 02:15:29 p.m. »
Sa te bucuri de masina si sa vada service-ul numa' la revizii. Cat despre powerbox eu ti-as recomanda sa stai cuminte si sa te bucuri de cei 140 cp, dar sunt banii tai si masina ta.  :080:
Skoda Octavia II Facelift 1.4 TSI Business + White Candy (MY2012)

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #136 : Iulie 28, 2011, 01:16:23 p.m. »
Se poate recupera daca se va schimba taxa. Am pastrat copii si documente ca sa nu mai alerg dupa ele in caz ca se schimba.
Se calculeaza la capacitate, euro si CO2 cu taxa cea noua
La mine a fost fix 280 euro * 4.3 cursul de azi.


Mi-am comandat Powerbox online astazi de pe racechip.
144 euro cu tot cu transport. 177cp si 485NM
Sper sa mearga
« Ultima Modificare: Iulie 28, 2011, 01:30:35 p.m. de Limit »
Dimsport soft 175 cp

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #135 : Iulie 28, 2011, 01:14:28 p.m. »
noroc bun !
Nu se recupereaza nimic .

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #134 : Iulie 28, 2011, 01:13:13 p.m. »
Taxa de poluare este cea "noua" sau cum e facut calculul? Se poate recupera?
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #133 : Iulie 28, 2011, 01:11:43 p.m. »
Asa vine echipat noul model MY2012.
Vechiul model avea si mai mult crom pe schimbator, aproape tot capul il avea cromat nu doar o dunga si la volan nu stiu ce sa zic ca nu am observat diferente.


Azi am terminat inmatricularea, maine ma duc dupa numere.
Taxa de poluare 1206 lei
Taxa de inmatriculare 37 lei
Taxa auto 52 de lei
Timbre fiscale fara numar vreo 8 lei :))
Numere preferentiale 85 de lei
Facut acte si indosariat 25 de lei


Prea multa alergatura, parerea mea.
Dimsport soft 175 cp

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #132 : Iulie 28, 2011, 12:37:33 p.m. »
foarte frumos interiorul. Totusi, am o nelamurire: cum se face ca ai volan si schimbator de viteze cu insertii cromate, eu stiam ca le scosesera din varianta business si din toate variantele? E cumva pt ca ai volan si schimbator imbracate in piele?
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30