Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Re: Cum sa exploatez un motor TSI  (Citit de 31414 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #58 : Mai 08, 2012, 02:09:46 p.m. »
Tin pariul!  ;)
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #57 : Mai 08, 2012, 01:56:49 p.m. »
Your choice, vedem care din noi schimba primul turbina.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #56 : Mai 08, 2012, 01:41:49 p.m. »
Turbina se invarte de cand pornesti motorul, ea este invartita de gazele recirculate. Dar de la 1550 turatii ale motorului, incepe sa fie eficienta.
 Din acest motiv am spus ca merg cu 1600 turatii pe tempomat, ca sa fiu peste zona de eficienta a turbinei (in realitate nici eu nu merg la turatii asa de joase, sub 1750 nu o las niciodata).
Cand depasesc, retrogradez. 
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #55 : Mai 08, 2012, 01:38:23 p.m. »
True, dar nici nu cred ca iti face bine ca tu nu prea mergi in zona de actiune a turbinei.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #54 : Mai 08, 2012, 01:36:20 p.m. »
nu mai imi amintesc de unde stiu, dar eu asa stiu : ca actuatorul e facut la noi. Mahle este firma austriaca, are sediu in Timisoara si produce si la noi compomente pt turbo.
Intre timp m-am interesat la firma Mahle, si nu fac actuatoare la Timisoara. Deci actuatorul nu e facut,totusi, la noi.
 
 
Legat de subturare, aceasta la TSI  inseamna accelerarea brusca de la turatii mici (adica mergi pe tempomat la 1550 turatii, apoi calci brusc si puternic acceleratia ca sa faci o depasire). Atunci se depune cea mai multa funingine pe paletele turbinei.
Mersul constatant la turatii mici (pe tempomat) nu insemna subturare. (adica daca mergi pe tempomat la 1600 turatii, nu inseamna ca o subturezi). Subturatia apare daca de la aceasta turatie te apuci sa accelerezi brusc.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #53 : Mai 08, 2012, 01:26:16 p.m. »
...
Atat timp cat producatorul zice ca motorul obtine cuplul maxim la 1550 de rot/min, sub aceasta turatie inseamna ca mergi subturat
...
Aici nu sunt de acord, subturarea se intampla daca esti sub zona de cuplu maxim si dai talpa.
Nu e obligatoriu sa mergi tot timpul in zona de cuplu maxim.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline mariusl1612

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2012
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 FL 1,2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #52 : Mai 08, 2012, 11:37:14 a.m. »
@micutzu
Gazele din evacuare au aceeasi temperatura indiferent de modul in care mergi cu masina, difera doar cantitatea lor si de aici incalzirea excesiva a componentelor turbinei.
@N_Fabia
Atat timp cat producatorul zice ca motorul obtine cuplul maxim la 1550 de rot/min, sub aceasta turatie inseamna ca mergi subturat, si in urma arderii benzinei nu rezulta sub nici o forma atatea impuritati ca in urma arderii motorinei, asa ca turbinele de benzinare nu sunt asa sensibile la mers cu turatii joase.

Offline RaVeN_BA

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2011
  • Locaţia: Brasov / Galati
  • Mesaje postate: 78
  • Karma: +0/-0
  • since 30.06.2011 :)
  • Auto: SO II FL 1.4 TSI M6
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #51 : Iulie 18, 2011, 02:38:59 p.m. »
Si iar am ajuns de la exploatarea motorului TSI la problemele de pe 1.2 TSI si la producatoru' turbinelor si actuatoarelor.
Skoda Octavia II Facelift 1.4 TSI Business + White Candy (MY2012)

Offline fixpixu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 298
  • Karma: +0/-0
  • __
  • Auto: Kia Proceed 2019,1.4 T-GDI DCT

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #49 : Iulie 18, 2011, 12:33:14 p.m. »
nu mai imi amintesc de unde stiu, dar eu asa stiu : ca actuatorul e facut la noi. Mahle este firma austriaca, are sediu in Timisoara si produce si la noi compomente pt turbo.
Din pacate actuatorul e legat de turbo, si nu se poate schimba separat: din cauza lui se schimba tot ansamblul.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #48 : Iulie 16, 2011, 10:52:01 p.m. »
Daca e facut in Romania nu s-ar putea merge la fabrica oare sa fie luat direct de acolo ? ( bine dand drepul de rigoare dar probabil tot de 3 ori mai ieftin decat daca e de luat din reprezentanta )

Stiu ca aici in Iasi la fabrica Delphi , taximetristii cu logan is cei mai buni cumparatori de injectoare ( neoficial ca sa zic asa )

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #47 : Iulie 16, 2011, 10:35:25 p.m. »
@vizitator: De unde stii ca actuatorul Mahle e facut in tara noastra ? Pe al meu scrie "Austria"...  :-?
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #46 : Iulie 12, 2011, 04:40:35 p.m. »
eu am vazut un motor 1,2 TSI, si acel actuator e legat de wastegate printr-un fel de ,,maneta'' sau ,,parghie''. Ei bine, cand se incalzeste wastegate, se incalzeste si parghia, si se incalzeste asa de tare ca daca pui mana pe ea cred ca ramai cu pielea lipita de actuator. Si actuatorul, care e marca Mahle si e facut la noi in tara, nu se mai inchide cand trebuie, si ramane deschis, permitand gazelor sa iasa de capul lor.
acum, ma gandesc eu, ca la o supraturare si un un mers indelungat cu 150km/h, waste-gate-ul se incalzeste muult, muult si incalzeste si actuatorul odata cu el, pana cand face poc.
Ma rog, eu am observat ca cei care au folosit mult masina 1,2 TSI si au forjat-o au avut astfel de probleme. Posibil sa fie din cauza materialului de slaba calitate din care e facuta parghia de la actuator, si care nurezista la caldura,..cine stie..posibil sa fie din alte cauze.
Repet, problema e doar la 1,2 TSI; la 1,4 TSI actuatorul de la wastegate e tot mecanic, dar functioneaza pe alt principiu, iar la 1,8 TSi cu siguranta e alt tip de actuator.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #45 : Iulie 12, 2011, 04:17:59 p.m. »
Fara sa neg cunostintele tehnice ale altora (care mie imi lipsesc cu desavarsire), experienta mea e diferita. Am calcat un O2 de la 30000 km pana la 65000 km si turbina e in mintile ei. Iar calcat la mine inseamna mers constant 200 kmh pe autostrada - ca mai mult nu vrea troaca, si condus ca o benzinara, pedal to the metal.


Sunt insa absolut de acord ca dupa o astfel de experienta masina nu trebuie oprita brusc.


Reiterez insa ceea ce am tot spus constant: uitati de experientele individuale. Daca tipul cu Polo doar o calca, fara sa faca mentenanta corespunzatoare, da, e normal sa ii crape.


Iar daca supraturarea e o problema, promit ca va anunt, caci foarte probabil voi fi printre primii care vor afla. Cata vreme aceeasi tehnologie e si pe masinile din varful gamei grupului VAG, supraturarea e ultimul lucru de care sa va ingrijorati.


Either way, bucurati-va si de masini. :)

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Cum sa exploatez un motor TSI
« Răspuns #44 : Iulie 12, 2011, 04:04:02 p.m. »
sunt de acord cu colegul Fixpixu care spune ca nu subturarea, ci mai degraba supraturarea a dus la cadearea turbosuflantei la unii utilizatori. Poltosi, care are un Polo 1,2 TSi si a schimbat de 2 ori ansamblul turbo pana acum, a recunoscut ca a turat-o, si se vede si din posturile lui ca a turat-o. (la supraturare se incalzeste ansamblul turbo, cu tot cu actuator)
Totusi, daca 1,2 TSI si 1,4 TSI au sistemul acela de racire, care functioneaza si dupa oprirea motorului, ce sens mai are sa o lasam 2 minute  inainte de a opri motorul? Nu ar fi acelasi efect daca am opri motorul, pt ca sistemul acela de racire functioneaza in continuare, si cu motorul oprit?
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Azi la 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Azi la 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30