Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA  (Citit de 90082 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #240 : Ianuarie 06, 2013, 08:24:05 p.m. »
Depinde si ce masina :)

Ca daca iti iei 1.2 TSI + DSG7 din 2009 nu cred ca vei rezolva mare branza cu fiabilitatea.

Nu cred ca se fabrica "minunea" VAG 1.2 TSI in 2009 :D
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #239 : Ianuarie 06, 2013, 06:58:09 p.m. »
Depinde si ce masina :)

Ca daca iti iei 1.2 TSI + DSG7 din 2009 nu cred ca vei rezolva mare branza cu fiabilitatea.

E clar ca, cu 18.000E iti iei mult mai "multa" masina SH din Germania din clasa premium (Audi,BMW,Mercedes) cu > 100.000Km care ar putea sa nu puna asa mari probleme de fiabilitate.

Dar aici nu-i topicul de Masina noua vs SH :)

Clar :) ma refeream la masinile care nu dau batai de cap ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 764
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #238 : Ianuarie 05, 2013, 10:08:29 p.m. »
Cu ocazia ca am fost vineri la PBA sa depun dosarul de dauna si sa programez reparatia, m-am uitat si la Rapid!!

Masina este mai mare si mai spatioasa fata de Fabia, portbagajul este enorm.

Singurul minus si mare este: masina daca este echipata cu 4 geamuri electrice soferul nu are posibilitatea sa controleze geamurile spate!!  :-o :047: cred ca este o mare prostiedaca ai copi mici o sa fie o bucurie! A si mai este plasticul ieftin de la fetele deusa!!
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #237 : Ianuarie 05, 2013, 07:29:21 p.m. »
Depinde si ce masina :)

Ca daca iti iei 1.2 TSI + DSG7 din 2009 nu cred ca vei rezolva mare branza cu fiabilitatea.

E clar ca, cu 18.000E iti iei mult mai "multa" masina SH din Germania din clasa premium (Audi,BMW,Mercedes) cu > 100.000Km care ar putea sa nu puna asa mari probleme de fiabilitate.

Mie la un SH mi-e frica de asa ceva: vwforum.promotor.ro/topic/90351-probleme-pompa-de-inalta-presiune/page__st__40#entry1836620 :) Passat CC 2.0 TDI CR, 2009, 130.000Km si iaca sari cu ~2000Euro

Dar aici nu-i topicul de Masina noua vs SH :)
« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2013, 07:51:10 p.m. de iwolffy »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #236 : Ianuarie 05, 2013, 07:19:12 p.m. »
1.4 TSI 90 kW (122 CP) / 7 trepte, DSG automată: 18.140 Euro

Nu stiu cum gandesc altii, dar eu nu-mi voi lua prea curand masina noua, de aceeasi bani poti lua ceva SH din Nemtia de prin 2008/2009 si merita mai mult, repet - din pct meu de vedere. Nu mai zic ca poti lua la jumatate de pret ceva tot din Nemtia care iti ofera mai multa masina, ce-i drept cu minim 100.000km, dar eu unul o prefer fara doar si poate in locul unei masini noi cu devalorizare mare sau probleme de fiabilitate ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #235 : Ianuarie 05, 2013, 01:38:32 a.m. »
rapid va consuma 9-10 urban iar peugeot va lua probabil 10-12 urban. oricum e prea mare diferenta de pret pentru tehnologia in plus la rapid mai ales ca materialele in peugeot par mai bune la atingere, totusi vorbim de 3000-4000 de euro. de banii astia imi iau un focus bine echipat cu motor si cutie cum trebuie

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #234 : Ianuarie 05, 2013, 12:22:28 a.m. »
Peugeot 301:

1.6 VTi, 115 CP, cutie Automata in 4 trepte (incepand de la 13.708 € si duce lipsa de cateva dotari ce se gasec pe Rapid Elegance)


Putere maxima (CP): 115CP
Turatie la Putere Maxima (tr/min): 6050 RPM

Cuplu Maxim (Nm): 150 NM
Turatie la Cuplu Maxim(RPM): 4000RPM

Accelerare de la 0 la 100 km/h (sec): 10.8s
Consum: Urban/Extra/Mixt: 10 / 5.6 / 7.3
Frane spate: tambur


Skoda Rapid :

1.4 TSI, 122CP, DSG7


Putere maxima (CP): 122CP
Turatie la Putere Maxima (tr/min): 5000 RPM

Cuplu Maxim (Nm): 200 NM
Turatie la Cuplu Maxim(RPM): 1500-4000RPM

Accelerare de la 0 la 100 km/h (sec): 9.5s
Consum: Urban/Extra/Mixt: 7.4/ 4.8 / 5.8

-----------------------------------------------------------

Dupa 50.000Km de mers Urban:

Peugeot: 5000l * 5.7ron = 28500 RON
Skoda: 3700l * 5.7ron =  21090 RON

Diferenta ~ 1700Euro la 50.000Km numai din consum ( daca Rapid va consuma mai mult de 7.4% urban, atunci si Peugeot va consuma mai mult de 10% urban).

Iaca in 100.000Km ti-ai redus acea diferenta de pret + placerea de a conduce un motor potent cu turbina cuplat la o cutie cu dublu-ambreiaj

Poate e mai ieftin revizia/service la Peugeot... dar sa iti cumperi in 2013 o cutie automata in 4 rapoarte........
« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2013, 12:35:31 a.m. de iwolffy »

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #233 : Ianuarie 05, 2013, 12:12:21 a.m. »
Bun da pt 1500 de euro iti da mult mai multa masina si la calitate mai buna. Dar ce parere ai de peugeot 301 care e cu 3000-4000 de euro mai ieftina cu echipare similara?

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #232 : Ianuarie 05, 2013, 12:10:37 a.m. »
Este 1.4 TSI + DSG7 si la 15.700Euro cu o varianta de echipare mai slaba.

O2 1.4 TSI + DSG7 la un nivel asemanator de dotari este cu ~1500Euro mai scumpa.

Acum scrie si in oferta: Discuri frână spate (pt. auto produse începând cu ianuarie 2013; nu și pt. 1.2 MPI 75 CP)

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #231 : Ianuarie 04, 2013, 11:57:17 p.m. »
1.4 tsi cu dsg 18000 euro...am un dejavu. Tot e foarte scumpa

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #230 : Ianuarie 04, 2013, 10:13:57 p.m. »
Da... si acum la varianta de echipare Business chiar ti se ofera multe dotari:

Suplimentar fata de Elegance
  • Jante aliaj ușor 7J x 16" Dione
  • Comenzi audio pe volan
  • SunSet (geamuri laterale spate și lunetă în nuanță mai închisă)
  • Computer de bord cu afișaj Maxi-DOT
  • Roată de rezervă oțel de dimensiuni reduse

1.2 TSI 77 kW (105 CP) / 6 trepte, manuală : 15.774 Euro
1.4 TSI 90 kW (122 CP) / 7 trepte, DSG automată: 18.140 Euro
1.6 TDI 77 kW (105 CP) / 5 trepte, manuală: 17.942 Euro


Iaca acum are si mai multe dotari decat O2 FL si este si mai ieftina :)

Offline asterix

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: Pitesti
  • Mesaje postate: 87
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O2 FL 1.4 TSI DRIVE
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #229 : Ianuarie 04, 2013, 09:54:18 p.m. »
au aparut noile preturi pentru Rapid...se pare ca discount-ul de lansare a devenit permanent .... plus alte dotari in plus ....

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #228 : Ianuarie 02, 2013, 06:40:38 p.m. »
Discutam acum cateva zile cu un bun prieten, fan si posesor de Mercedes. Acesta a afirmat ca din 2008 incoace conceptul de fiabilitate se atrofiaza pe zi ce trece. Tind sa-i dau dreptate.
Cuvantul cheie al zilelor noastre este PROFITABILITATE, care primeaza in fata celorlalte. Credeti-ma, il aud aproape zilnic. :71:
« Ultima Modificare: Ianuarie 02, 2013, 06:43:17 p.m. de roberto »
Land Rover Discovery 3

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #227 : Ianuarie 02, 2013, 04:50:42 p.m. »
Poate - desi nu e inca sigur - vorbeste de Octavia 3, caci Octavia 2 FL a deceptionat puternic la fiabilitate prin comparatie cu Octavia 2 pre-FL, care nici ea nu a fost un etalon in domeniu... Ori Octavia 3 inca nu s-a lansat sa o vedem la lucru...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline portocaliul

  • Doar inscris
  • Joined: Oct 2012
  • Locaţia: iasi
  • Mesaje postate: 7
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: renault megane 1.5 d
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #226 : Ianuarie 02, 2013, 04:46:40 p.m. »
Singurul model care deocamdata a convins, cu mici si inevitabile probleme ale copilariei, este Superb 2.
Celelalte ori n-au avut succesul scontat (pret mare, model neagreat la romani, etc), ori au deceptionat dpdv al fiabilitatii si ne-acordarii garantiei fara schimonosiri a la PoRo.

As fi curios sa-ti aflu parerea despre Octavia, despre care eu cred c a convins intr-o masura mult mai mare decat Superb.. Boss-ul Skoda declara ca ''Octavia este inima brandului Skoda'', si probabil majoritatea vanzarilor Skoda o constituie Octavia, iar fiabilitatea este recunoscuta.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30