Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI  (Citit de 28018 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #25 : Noiembrie 12, 2012, 10:37:43 a.m. »
Actualul da, dar poate pe O3 vor baga acel 1.8 TSI care este disponibil acum pe Audi :

- cuplu maxim 320nm 1400-3700 RPM
- puterea maxima  170cp intre 3700-6200 RPM

P.S. Pe un alt forum zicea cineva ca O2 FL a incetat sa se mai produca.

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #24 : Noiembrie 12, 2012, 10:31:26 a.m. »
Pe de alta parte "baga" un ochi si la 1.8 TSI (benzina) 170 CP
Eu stiu ca are 160 CP si cuplu mult mai mic decat 2.0 TDI.

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #23 : Noiembrie 12, 2012, 10:13:28 a.m. »
2.0TDI sau 1.8TSI sunt si alegerile mele.
Land Rover Discovery 3

Offline Givacom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 892
  • Karma: +0/-0
  • VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
  • Auto: Passat B8 1.6 TDI
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #22 : Noiembrie 12, 2012, 09:35:33 a.m. »
Am avut si 2.0 TDI (140 CP) si am acum 1.6 TDI (105 CP).
 
Totul depinde de ce vrei sa faci cu masina si ce asteptari ai:
"+" pentru 2.0 TDI: ai putere mai mare si te poti baza pe ea la viteze mari (peste 150/160 km/k), la fel si la plecarea de pe loc; fiabilitatea motorului de 2.0 TDI - aici este o discutie destul de ampla (vezi forumurile)
"-" pentru 2.0 TDI: consum mai mare de cat 1.6 TDI, taxe mai mari
 
"+" pentru 1.6 TDI: pentru oras este mult mai indicat, este un motor de turatie, taxe mici, consum mic
"-" pentru 1.6 TDI: putere scazuta in plaja de turatie sub 1700rpm, motor relativ nou (dar fara probleme majore despre care sa fi auzit).
 
Ca si ideea daca ai bani si la cumparare si dupa - alege 2.0 TDI 170 CP DSG fara ezitare.
 
Pe de alta parte "baga" un ochi si la 1.8 TSI (benzina) 170 CP  - este o optiune care este aleasa tot mai des in ultima vreme!!!(am dieselari innascuti...care dupa 4-5 masini diesel, in 15 ani, au trecut pe 1.8 TSI de la VAG). Extraurban diferenta este nesemnificativa la consum la testdrive-ul facut de el.
 
« Ultima Modificare: Noiembrie 12, 2012, 09:37:14 a.m. de Givacom »
VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
ex - SKODA Octavia2 FL 1.6 TDI CR (2011)

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #21 : Noiembrie 11, 2012, 02:16:52 p.m. »
Ok, ideea initiala se concretizeaza asa ca o sa continui pe topicul asta daca tot l-am deschis fiindca mai am niste intrebari. Si probabil o sa mai apara pe masura ce dau de ele.
1. Jante aliaj - ce dimensiune recomandati? 15" sau 16"?
2. cat mai tine programul rabla? Cand incep sesiunile am tot gasit, cand se termina...nu. Anul asta a inceput in aprilie prima sesiune, a doua pe la sfarsitul lui septembrie, dar nici un ziarist n-a stiut sa treaca si cand se incheie fiecare.
3. Configuratorul ala da preturi cat de cat exacte? Nu mai stiu ca n-am mai fost la dealeri de vreo 3 ani.
4. Ce reducere obtin la dealer?  :D Pretul va fi, dupa configurator, undeva la 22.000 euro. Cash.  ;;)

O sa merg si la dealer sa mai aflu detalii, dar acolo vreau sa stiu informatiile si doar sa mi le confirme.
Incerc niste raspunsuri:
1. dintre 15 si 16, as alege 16. Insa daca se merge linistit si la consum (4.4 maxim  :D ), atunci se poate si pe 15.
4. Poti obtine cel putin 5% de la pretul modelului si 6% de la pretul optionalelor  ;)
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Daniel Florici

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2012
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Fabia 1.2HTP
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #20 : Noiembrie 11, 2012, 10:56:52 a.m. »
daca vrem masina pt ogoare, luam aro sau eventual va imprumut eu tractorul meu de 141 de cai  8-} PDG e doar e stimulare a subconstientului ca putem merge pe oriunde dar si ala simte gropile linistit. Eu sunt de parere ca 2.0  TDI ar fi o alegere mai mult decat buna! Eu intentionez sa ma "pricopsesc" cu noul Superb 2.0 TDI CR 170 si cu jante de 18" ca sa fiu pe aceiasi lungime cu Cristi 71
Superb, masina mea de suflet!

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #19 : Noiembrie 11, 2012, 10:28:19 a.m. »
pe drumurile noastre PDG ul este minunat si util
Despre ce drumuri e vorba? De cele dintre tarlale? Octavia nu e Dacia 1300 ca sa fie folosita pe drumuri comunale.
[quote author=camilus link=topic=8859.msg225004#msg225004 date=1352618427
costurile sunt foarte mari intre 15" si 17' sau 18" cand vine vorba de un schimb de anvelope iarna/vara
[/quote]
Am doua masini cu astfel de jante, la care pun anvelope premium, asa ca stiu costurile. Domnu' cu iepurele a specificat ca nu e problema de buget, asa ca de ce sa-si bata joc de performantele si aspectul masinii? (isi ia 2.0 TDI, nu 1.2 TSI sau 1.6 MPI)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #18 : Noiembrie 11, 2012, 10:03:46 a.m. »
Pt Domnu' cu iepurele epic :)) :

Roti 16" sunt compromisul ideal, insa eu as merge pe 15" iarna si 17" vara, daca-ti permiti, ia in calcul aceasta parere.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline camilus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 225
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #17 : Noiembrie 11, 2012, 09:20:27 a.m. »
 @ cristi 71 pe drumurile noastre PDG ul este minunat si util, asa ca nu sunt de acord cu afirmatiile tale puerile ;)
iar jantele de 17 sau chiar 18 arata bine, stau bine in curbe, dar sunt total inutile pt drumurile noastre cu denivelari; in plus costurile sunt foarte mari intre 15" si 17' sau 18" cand vine vorba de un schimb de anvelope iarna/vara
Skoda Octavia 1.9 TDI, BXE 2008

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #16 : Noiembrie 11, 2012, 08:41:31 a.m. »
Ai avut probleme din cauza jantelor din aliaj de 17" sau 18"? Ca eu folosesc de cativa ani si nu am nici o problema. Iar "PDG" s-a inventat pentru nostalgicii mersului in caruta.

Offline camilus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 225
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Octavia
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #15 : Noiembrie 11, 2012, 08:22:55 a.m. »
eu recomand pe 15" + PDG  pt minunatele noastre drumuri
Skoda Octavia 1.9 TDI, BXE 2008

Offline Cristi 71

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Cont sters
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #14 : Noiembrie 11, 2012, 07:18:11 a.m. »
1. Jante aliaj - ce dimensiune recomandati? 15" sau 16"?
Pentru vara minim 17", pentru iarna 16".

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #13 : Noiembrie 11, 2012, 12:32:37 a.m. »
Motorizarea e stabilita, 2.0 TDI. Si daca as lua-o pentru mine, aceeasi alegere as face. (bine, cam 80% din optiunea e a mea  :D ). Dar nu-i problema, asa pot face o liniuta sa vedem care-i mai tare.  :))
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2012, 12:34:12 a.m. de LNT »
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #12 : Noiembrie 11, 2012, 12:29:14 a.m. »
Daca ar fi sa aleg din nou si sa am bugetul de 2.0 TDI  as alege cu siguranta 1,6 tdi cu DSG.

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Octavia: 1.6 TDI vs. 2.0 TDI
« Răspuns #11 : Noiembrie 11, 2012, 12:20:59 a.m. »
Ok, ideea initiala se concretizeaza asa ca o sa continui pe topicul asta daca tot l-am deschis fiindca mai am niste intrebari. Si probabil o sa mai apara pe masura ce dau de ele.
1. Jante aliaj - ce dimensiune recomandati? 15" sau 16"?
2. cat mai tine programul rabla? Cand incep sesiunile am tot gasit, cand se termina...nu. Anul asta a inceput in aprilie prima sesiune, a doua pe la sfarsitul lui septembrie, dar nici un ziarist n-a stiut sa treaca si cand se incheie fiecare.
3. Configuratorul ala da preturi cat de cat exacte? Nu mai stiu ca n-am mai fost la dealeri de vreo 3 ani.
4. Ce reducere obtin la dealer?  :D Pretul va fi, dupa configurator, undeva la 22.000 euro. Cash.  ;;)


O sa merg si la dealer sa mai aflu detalii, dar acolo vreau sa stiu informatiile si doar sa mi le confirme.
In the zone where normal things don't happen...very often.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30