Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Probleme motorizare FSI  (Citit de 59861 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Probleme motorizare FSI
« Răspuns #4 : Iunie 25, 2012, 04:02:50 p.m. »
Bine ai venit pe forum !

Daca este 1.6 FSI masina are 115 cai, daca este 1.6 MPI are 102 cai (8v).

Distributia se schimba la 90.000km (sau 120.000km cu extended service dat numa de reprezentanta uneori) sau 5 ani, oricare intervine prima.

Senzorul de la axa cu came are DTC clar in VCDS, la fel si pompa de injectie se poate masura si daca presiunea nu e cea by default atunci se poate recomanda schimbarea ei.
Eu iti sugerez sa schimbi filtrul de combustibil si sa alimentezi cu benzina de calitate, apoi sa vezi daca constati imbunatatiri. Schimba si filtrul de aer cu aceeasi ocazie.

Eu mai degraba pun in seama unui senzor problema decat pe seama pompei de injectie, insa nu ma pot pronunta clar fara sa testez masina. Poti apela la partenerul Skoda Club si anume Master Kraft GT - service. Are arie dedicata pe forum, poti citi acolo detalii de contact si programare, discount acordat membrilor Skoda CLub RO si impresiile celor care l-au vizitat.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Matei.Necula

  • Doar inscris
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti,Romania
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia II, 1.6 fsi
Re: Probleme motorizare FSI
« Răspuns #3 : Iunie 25, 2012, 12:16:05 p.m. »
Salut, Sunt nou pe aici si as vrea sa va adresez o intrebare:
De curand am achizitionat o Skoda octavia II, motor 1.6 FSI 105 cai (SH). La scurt timp am inceput sa depistez diverse probleme cum ar fi:
- pornesti motorul si se aude de zici ca-i diesel timp de cateva secunde dupa are isi revine.
- la relanti nu merge rotund: are niste fluctuatii care se simt cand stai in masina si se si aud in exterior.
-la o viteza de pana in 40-50 de km, la schimbarea vitezei zici  CA se ineaca motorul asa, "da in nas" cum se zice.
Am fost cu ea la 3 service-uri si am pus-o pe tester.La fiecare din ele testerul a spus altceva:
1: nu stiu ce senzor de la axul cu came
2: pompa de injectie
3: ciCA tre sa ii schimb distributia(in masura in care masina are 74 de mii de km.)
Intrebarea mea este urmatoarea: unde as putea sa ma duc sa imi spuna exact ce probleme are masina (in ceea ce priveste reprezentanta am cam auzit niste lucruri nu tocmasi bune despre testerele de acolo)????
Si as mai avea o intrebare: stie cineva la cati km trebuie schimbata distributia pt k am auzit o mie de variante.
Multumesc anticipat.
« Ultima Modificare: Iunie 25, 2012, 12:59:31 p.m. de M i c u t z u »

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Probleme motorizare FSI
« Răspuns #2 : Aprilie 11, 2012, 06:16:37 a.m. »
distributia la 1,6 FSI 115 cp este pe lant; de ce o schimbi??

Offline dorutu

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Bacau
  • Mesaje postate: 34
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.6 FSI
Probleme motorizare FSI
« Răspuns #1 : Aprilie 10, 2012, 11:48:04 p.m. »
Skoda Octavia 2  1.6 FSI 116 cai  anul 2005  adusa din germania, vreau sa ii schimb kitul de distributie care am vazut ca este Continental , Uleiul care este Shell Helix, pompa de apa , filtru de aer, filtru de polen. Mai trebuie si altceva schimbat odata cu kitul de distributie. Ce pompa de apa , filtru de aer sid e polen imi recomandati? Multumesc

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Azi la 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Azi la 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30