Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite  (Citit de 192743 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #90 : August 22, 2012, 05:49:49 p.m. »
Nu-i da idei,ca ajunge si ea in service cu lantul :D Mai bine motorasul asta!
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #89 : August 22, 2012, 05:48:34 p.m. »
     Visul meu e sa fie curat ca in poza din link (http://3.bp.blogspot.com/-BqRzFVaIbZ4/T8PadQC2u6I/AAAAAAAAFBw/x5QxGq0yREU/s1600/skoda+fabia+engine+wash+-+overview+after.jpg ),

Crek cu vreo 3-4000Euro ti-ai indeplini visul; ma refer sa iti montezi 1.2 TSI pe Fabia ta. Cred ca ar fi prima fabie model vechi cu 1.2 TSI :P

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #88 : August 22, 2012, 02:14:00 p.m. »
      :)) Nope. Desi chiar as vrea o excursie. Matusa mi-a promis ca mergem intr-o excursie. Totodata astept sa se organizeze si intrunirea skodareana la picnic. Prin septembrie cred ca mergem la mare in Grecia. Stiu ca este foarte frumos. Lavi, prietena mea cea mai buna merge anual.
          Eu sunt optimista si din 3 variante ma gandesc ca tot oi merge undeva. Bine ca sunt in vacanta pana in octombrie.  :034:   

Offline hawkeye

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • forumist in toata regula
  • Auto: Skoda O2 FL 1.4TSI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #87 : August 22, 2012, 02:04:25 p.m. »
Sigur nu ai drum prin Timisoara ?  :D :D
mandru si proaspat posesor de Skoda

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #86 : August 22, 2012, 02:00:29 p.m. »
       Consider ca fiecare are o pasiune. Mie imi place sa spal masini. Ma relaxeaza, vara mai uit de caldura, este distractiv si pun suflet. Cea mai mare bucurie pentru mine e cand o vad pe Bia curata si stiu ca e munca mea. Nu conteaza cat timp dureaza, daca acest lucru ma face fericita. :x Pentru mine este foarte neplacut, ca atunci cand cobor sa imi murdaresc hainele sau mainile cand inchid/deschid usa la portbagaj.  Deseori vad cucoane aranjate si masinile...vorba bunicii "si pupaza-i frumoasa, dar ii pute cuibul." :)) Parintii nu ma lasa sa spal si Loganul lor, ca sa nu ma obosesc. Cum merge in sat si mai cara una, alta se murdareste repede. Cu cat curatenia se face mai frecvent, cu atat e mai usor si ia mai putin timp.
       Cand o spal pe Bia procedez asa:
       Incep cu interiorul.
       Scot presurile si tavita din portbagaj. Dau cu aspiratorul, de obicei cu cel mic pt priza de 12v, ca nu e f murdar de obicei si face fata. Apoi iau un lighean cu apa in care pun niste detergent de vase, ca sa spal pragurile, cand e cazul. De obicei se mai calca pe praguri, unde e plasticul si arata rau. Sterg cu un burete  si apoi cu o carpa de microfibra.Dupa aceea sterg bordul, usile, consola cu spray Turtle Shine Fresh. Are ceara in compozitie. Daca trebuie, sterg si geamurile cu Clin pt ferestre si intotdeauna oglinda centrala.
       Din cand in cand (cam o data la 2-3 luni) fac putina curatenie si sub capota. Ridic capota. Pun o carpa de microfibra pe baterie de protectie. Folosesc ligheanul cu detergent si buretelul ca sa spal contracapota (adica dosul capotei). Storc foarte bine buretele, dar in caz ca mai cade vreun strop, carpa e pe baterie. Tot asa curat chederele, recipientele cu antigel si cel cu lichid spalare parbriz si carcasa de la motor. Pe carcasa dau cu un spray de bord, ieftin. Da luciu si tine praful la distanta mai mult timp. Inchid capota. Visul meu e sa fie curat ca in poza din link (http://3.bp.blogspot.com/-BqRzFVaIbZ4/T8PadQC2u6I/AAAAAAAAFBw/x5QxGq0yREU/s1600/skoda+fabia+engine+wash+-+overview+after.jpg ), dar decat sa fac ceva rau, curat cat stiu ca e sigur.
       Apoi trec la exterior. Intai verific sa fie toate geamurile sus si ridic stergatoarele. Intr-o galeata cu apa pun 2 capace de sampon Sonax pentru spalari frecvente. Folosesc 3 ustensile: o racleta (la care ii zic matura) cu burete in capat cu care spal deasupra, parbrizul si luneta. In rest o spal cu o perie cu perii moi. Nu las sa se usuce samponul pe masina. Spal o portiune, clatesc si tot asa.Cu peria curat inclusiv stergatoarele. Daca raman murdare vor mazgali parprizul si am muncit degeaba. Jantele le curat cu o perie rotunda pentru jante.
       Las putin sa se scurga apa, dupa care o sterg cu carpe de microfibra.
       O data la 3 luni aplic ceara. Dupa ce e curata si uscata, cu un burete pentru ceruire aplic ceara Precision Car Wax (Turtle). Las sa se usuce dupa care o sterg cu carpe. Dupa 2 ore aplic Gloss (Tot de la Turtle), un sealant care imbunatateste protectia, apa nu sta pe masina si sporeste efectul de oglinda. Mama ii spune "ceara cerii".
     

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #85 : August 22, 2012, 12:48:43 p.m. »
@Stef: Iti multumesc pentru informatii. Nu folosesc spuma activa niciodata. Am vrut sa trec la spuma activa, dar niciodata nu cumpar pana nu il intreb pe amicul meu, domnul Cristian Pop, din Bucuresti. Are o firma de detailing si ma invata multe lucruri. Periodic imi trimite tipsuri si sfaturi utile. Legat de spuma mi-a zis ca e rea si prea dura.
      Aproape tot ce stiu am invatat din "Cartea de detailing". Este disponibila pe Internet gratuit. :)



Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #84 : August 22, 2012, 12:35:24 p.m. »
@Hawkeye: Mi-ar face placere sa te ajut, dar din pacate Timisoara e departe. :(

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #83 : August 22, 2012, 12:34:23 p.m. »
@Doru: Iti multumesc pentru apreciere.  ;)


Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #82 : August 22, 2012, 10:42:27 a.m. »
Pentru o buna intretinere a vopselei caroseriei iti recomand urmatorii pasi: spalare cu detergent auto (nu cu spuma activa pentru ca aceasta contine soda caustica), stergere cu laveta curata, curatare cu argila pentru decontaminare (Sonax Claybar), aplicare ceara solida, lustruire.
Polish-ul afecteaza stratul de lac, se foloseste izolat pentru mascarea zgarieturilor superficiale. Nu cred ca era cazul sa polish-ezi toata masina.

Offline hawkeye

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • forumist in toata regula
  • Auto: Skoda O2 FL 1.4TSI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #81 : August 22, 2012, 09:31:28 a.m. »
Pe la Timisoara nu-ti faci de lucru sa vii si pe la mine sa ma ajuti la curatenie ? Ca vad ca ai spor si rabdare si cred ca iti si place.  :D :082:
mandru si proaspat posesor de Skoda

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #80 : August 22, 2012, 08:17:26 a.m. »
Bravo ! Deci eu cred ca ai mai multa rabdaresi pasiune pt curatat decat multi altii dintre noi :D
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #79 : August 21, 2012, 10:28:14 p.m. »
...

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #78 : August 21, 2012, 10:27:21 p.m. »
...

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #77 : August 21, 2012, 10:23:26 p.m. »
     Tot ma gandeam cum sa curat husele Biei fara sa trebuiasca sa le dau jos. Am aspirat, apoi le-am curatat cu aparatul mic cu aburi.  Am curatat si mocheta. La final iar am dat cuaspiratorul. :). Asa arata aparatul: http://i.ebayimg.com/00/$%28KGrHqN,!l0E3HUR-luOBN1kyi,0n!~~_35.JPG.
     Cand am terminat cu Bia am trecut la Logan. Maine vreau sa ma ocup de exterior.  ;;)
   

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #76 : Iulie 10, 2012, 09:18:28 p.m. »
      Mi s-a parut foarte usor de aplicat.  ;)

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30