Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Probleme cutie DSG  (Citit de 50898 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline strecopatov

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3;2.0 tdi;DSG
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #86 : Iunie 12, 2019, 02:10:50 p.m. »
Salut,vin cu noutati in legatura cu problema mea la selectorul de viteze,am facut cererea (adica reprezentanta) si intre timp s-a aprobat kulanza,ramane sa fac programare si sa platesc doar manopera.Ca o completare in ultima luna nu mi-a mai aparut eroarea (oricum imi aparuse doar de 2 ori),nu sunt impacat 100% cu ideea ca ar fi de la selectorul de viteze.

Offline strecopatov

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3;2.0 tdi;DSG
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #85 : Mai 21, 2019, 10:24:04 a.m. »
Am fost la constatare in reprezentanta si mi-au spus ca trebuie schimbat selectorul,am intrebat daca se poate schimba pe extragarantie (kulanza) stiind ca este o problema destul de intalnita (nu s-a intamplat doar la mine) si mi-au zis ca nu,dar nu am vorbit cu directorul service-ului ci cu baiatul de la receptie care mi-a luat masina in primire,o sa incerc sa fac un mail sa vad daca imi raspunde.Selectorul de viteze este o componenta interna a cutiei automate?
« Ultima Modificare: Mai 21, 2019, 10:32:38 a.m. de strecopatov »

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #84 : Mai 17, 2019, 10:17:16 a.m. »
@strecopatov: daca faci mail la Skoda, te vor trimite la o constatare la reprezentanta locala. Iti spun ca si eu am scris de cateva ori la Skoda, suparat pe lantul de la 1.2 TSI, si, de ficare data nu si-au asumat vreo raspundere, doar m-au indemnat la Porsche sau Avia. Mi-au spus ca reprezentantele au competenta si aparatele sa constate defectiuni, si ele decid daca e ceva de schimbat.
Daca vrei sa obtii kulanza e acelai lucru:  nu tu trebuie sa faci cererea. Ea se face de catre reprezentanta, in urma evaluarii masinii. Cererea se trimite la Skoda, ei analizeaza si, daca considera oportun, iti aproba kulanza.
In cazul tau, vorbeste cu directorul service-ului la care ai facut reviziile, sa vedem daca o vrea sa ceara kulanza. Insa, daca problema a aparut doar la tine, nu cred ca va cere.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline strecopatov

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3;2.0 tdi;DSG
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #83 : Mai 17, 2019, 08:14:48 a.m. »
Da,toate reviziile au fost facute la ei,o sa trimit un mail.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #82 : Mai 16, 2019, 08:18:16 p.m. »
Daca ai toate reviziile la ei e o sansa, doar sa ceri.

Offline strecopatov

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3;2.0 tdi;DSG
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #81 : Mai 16, 2019, 08:00:10 p.m. »
Salut,am fost azi la Brady pt schimbul de ulei (1300 lei) si diagnoza cutie (80 lei) si eroarea este cea asteptata "B1162 29",ce trebuie facut,schimbarea selectorului de viteze,adica 3500 lei piesa+manopera.Masina a iesit anul acesta din garantie deci nu mai sunt eligibil,am intrebat daca este vreo campanie de rechemare si au zis ca nu.Acum ce este de facut,se merita sa il schimb daca sunt sanse sa reapara eroarea, si mai ales ca in momentul de fata nu afecteaza cu nimic functionarea masinii?Daca fac un mail la Skoda credeti ca am vreo sansa sa mi se schimbe pe extragarantie?Merci @mad.hatter pt info.

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 348
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #80 : Mai 10, 2019, 11:44:37 a.m. »
da, intr-adevar, este ciudata treaba asta cu schimbatul si reaparitia erorii; daca nu este mecanica, categoric tine de soft. oricum, nu a fost nicio chemare in service pentru asta.
nu cred sa fie diferenta intre ele, service=workshop. cred ca are legatura cu regiunea/tara (UK si restul lumii :)) ).
« Ultima Modificare: Mai 10, 2019, 11:47:38 a.m. de mad.hatter »
Love.Drive.Eat.Prey

Offline strecopatov

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3;2.0 tdi;DSG
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #79 : Mai 10, 2019, 10:56:24 a.m. »
Multumesc,am citit cateva topicuri legate de aceasta problema care se pare a fi destul de comuna, si rezolvarea ar fi schimbarea selectorului de viteze(dar nu 100%, din cate am inteles au fost cazuri cand a reaparut eroarea),tot aici nu ar fi vreo problema de functionare.Joi sunt programat la Brady pt schimbul de ulei cutie,masina are 120.000km si a mai fost schimbat tot la ei la 64.000km,tot atunci o sa fac si o diagnoza sa vedem daca s-a salvat vreo eroare (tot de pe forumuri am inteles ca au fost cazuri cand nu s-a salvat eroarea).Ce nu am inteles este ca apar 2 tipuri de erori pe forumuri,mai exact "Error: workshop! leave vehicle only when selector is in position p" (cazul meu) si "Error: service! leave vehicle only when selector is in position p",aveti idee care ar fi diferenta intre ele?

Offline mad.hatter

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 348
  • Karma: +0/-0
  • Amat Victoria Curam
  • Auto: Octavia 3 FL 1.8 tsi 4x4 DSG6
Re: Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #78 : Mai 09, 2019, 09:02:34 a.m. »
« Ultima Modificare: Mai 09, 2019, 09:25:07 a.m. de mad.hatter »
Love.Drive.Eat.Prey

Offline strecopatov

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2019
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 3;2.0 tdi;DSG
Re: Totul despre cutia DSG
« Răspuns #77 : Mai 08, 2019, 12:26:24 p.m. »
Salut,nu s-a mai postat de ceva timp pe acest topic dar nu am gasit altul mai recent care sa contina si problema mea,mai exact "Error: workshop! leave vehicle only when selector is in position p"(Octavia DSG6,2.0TDI),pare ca este aceeasi problema ca a lui @Barabas Peter,aveti idee de la ce poate fi?

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #76 : Mai 23, 2018, 11:18:49 a.m. »
Am fost si la reprezentanta Skoda, pe cale ''neoficiala''
In trecut (doua / trei luni in urma), am fost si pe cale oficiala (bagata in service, diagnoza ...)

Am reusit sa cunosc pe cineva de acolo, asa ca am fost si ''neoficial''
A luat masina in teste, pe diferite drumuri / viteze, in diferite regimuri de turatie, la viteza mica, franari / accelerari, mers ca in regim de oras / aglomeratie ...

Verdictul acelui baiat a fost ca nu are nimic pe parte de ambreiaj, volanta intr-adevar are un pic de uzura dar nu este nimic exagerat, nu este vreun motiv de ingrijorare si nu trebuie schimbata
Este normal sa existe un pic de ''soc'' atunci cand o stresez prin oras la viteze mici si cu schimbari superioare/inferioare si repetate des ale cutiei de viteze / ambreiajelor -> a fost explicatia lui
I-am explicat ca nu are nici macar o eroare pe cutie, absolut nimic

I-am spus ca o sa am niste drumuri in afara tarii si ca din motivele astea sunt un pic mai ingrijorat
Mi-a spus sa stau linistit ca totul este in regula si mi-a zis sa schimb doar uleiul si filtrul fiindca uleiul actual are deja peste 40000 de km, la care se vor mai adauga si drumurile in afara tarii ... asa ca este mai bine sa il schimb
Asta fusese si ideea mea, cu asta am si inceput discutia cu el

Am facut programare pt schimb ulei si filtru -> cost estimativ - undeva la 1000 de lei (ulei + filtru + manopera)

Este mult ?
(stiu ca ultima data am achitat in jurul a 900 de lei, tot la reprezentanta)

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #75 : Mai 17, 2018, 09:37:45 a.m. »
Pai simeringuri, dar alea eu stiu ca sunt decat vreo 2 sau 3, unul la ambreiaj, unul la volanta si inca unul pare-mi-se la un ax
Or el a vorbit de vreo 5-6 "saibe"


M-am gandit si eu la proforma, dar m-am saturat sa tot dau bani, pe nimic de fapt (imi cereau si pe asta sigur)
Asa ca am preferat sa imi spuna doar verbal preturile si sa mi le scrie pe o hartiuta


In schimb, in timp ce el scria de zor acolo, am reusit sa memorez un cod, pe care apoi l-am cautat si eu pe goagal si pe Stoauto.ro


02E398029A
Cautati-l si voi pe goagal si pe imagini goagal
Apoi cautati-l si pe Stoauto.ro (eu unul stiu ca astia vand doar piese pe original)
Este adevarat ca acest cod corespunde pt ambreiaj ?
Este adevarat ca pe Stoauto are un pret de 1640 lei ?


Nu cumva pretul lor doar pt ambreiaj este cam al dracului de piperat ? Diferenta de 800 lei ?
Da-o'ncolo de treaba si de adaos comercial !



Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #74 : Mai 17, 2018, 09:07:16 a.m. »
Cel mai simplu cere o proforma.
Cu codurile din proforma studiezi netul.
Saibele acelea de centrare cred ca sunt niste simeringuri.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #73 : Mai 17, 2018, 07:57:43 a.m. »
Desi nu raspunde nimeni / nu stie nimeni ... revin cu detalii
Cel putin tin o evidenta a ceea ce am aflat ... m-am cam zapacit
Am fost si intr-un service de renume pe parte de cutii automate, in Craiova, Autokappa mai exact si fara sa ii explic ceva anume, i-am cerut direct preturi
- volanta 1640 lei + manopera 2-300 lei (nu mai tin minte exact)
- ambreiaj 2340 lei + manopera 400 de lei
- ulei 75 lei X 7L + 150 lei manopera (cam multisor manopera) - filtru 90 lei

Ulterior, dupa discutiile avute cu cel de la receptie si din ceea ce i-am explicat (simptomele), dupa parerea lui ar fi trebuit schimbat tot + desfacut cutie si demontat cutie + ce o trebui schimbat prin cutie ...
Dupa niste calcule ochiometrice, in afara de costurile ambreiajului, volantei + niste saibe de centrare pe la volanta (aprox 4-500 lei doar saibele) + manopera pt toate astea (undeva la 1000 lei) + ulei, filtru si manoperapt schimbul de ulei, as mai fi putut ajunge cu piesele necesare din interiorul cutiei chiar si la 3000 de lei
Ce sa mai, daca stau sa adun tot ... astronomic ... aproape ca as mai putea cumpara o masina intreaga ... mai mult ca sigur una cu volan pe dreapta (pt piese desigur) Apoi am insistat sa vorbesc si cu seful de service sa isi dea si el cu parerea

Intr-un final apare seful de service, un om foarte ok, ii explic ''pe repede'nainte'' ceea ce ma ingrijoreaza si simptomele (era cam grabit, avea mult de lucru si se tot invartea de colo colo)
Se suie in masina, o porneste pe loc, o asculta, o opreste si mai porneste de cateva ori Apoi ma intreaba de ce insist sa ii schimb ambreiajul, patineaza cumva ?Ii raspund ca nu am observat sa fi patinat dar nu stiu ce are

Concluzia lui :
- Intr-adevar, volanta are un pic de joc dar nu este absolut nimic ingrijorator si sa las masina in pace si sa merg cu ea asapana cand intr-adevar o face probleme. Cel putin el asa ar face daca ar fi  masina lui - Sa ii schimb doar uleiul, filtrul si cam atat

Il intreb si de jocul in planetare ... se mira / se tramba un pic si cam atat ... sa ii schimb doar uleiul In timp ce discutam despre jocul din planetare, aude discutia si un alt baiat care era tot din service si il intreaba pe seful din service care este problema
Seful de service ii explica faptul ca ma vaiet eu ca are un joc in planetare, inspre cutie (''deh ma jocul ala in planetare ...'' zice el), pt ca imediat acest baiat sa sara si sa spuna - Putem sa schimbam doar grupul ala din cutie daca doriti ! Il avem pe stoc

Ce grup ? ... habar nu am, nu a dat nici macar o explicatie.
L-am intrebat cat costa si nu am apucat sa termin intrebarea ca mi-a si raspuns - 300 de euro Ce pret o fi si asta ! Din nou, habar nu am ... sa iti spuna preturi in euro intr-un service de talie mare ... cam ciudat ... parerea mea
Si manopera 1000 de lei - doar pt schimbarea ''grupului'' ala din cutie.
In fine, l-am lasat in pace!
L-am prins din nou pe seful de service si l-am intrebat daca este bun uleiul ala la 75lei/L fiindca stiu ca nu este original deoarece mi-a spus cel de la receptie
I-am explicat ca nu este o problema si ca sunt dispus sa platesc mai mult pt unul original.
Mi-a explicat clar si raspicat ca este foarte bun si ala, dar daca vreau neaparat sa dau bani mai multi, o pot face Apoi, vazand ca insist, mi-a facut programare pt miercuri sa vin sa o ridice pe elevator sa vada si el jocul ala din planetare si sa ii schimbam si uleiul si o sa vada atunci despre ce este vorba, dar ca la el vin oameni cu probleme serioase la cutie, cu ele facute prastie

Ce sa mai zic si ce sa mai cred !
Cred ca am sa o las asa, pana cand intr-adevar o pune probleme serioase (ambreiaj, volanta ... sau ce o mai fi pe acolo)
O sa ii schimb doar uleiul si filtrul si cam atat
Apropo, despre ce ''saibe de centrare la ambreiaj'' vorbea tipul de la receptie ? (care pot costa intre 200 si 500 lei, dar nu imi poate spune pana nu se desface acolo) Real sau alta scorneala ? (nu am mai auzit de asa ceva) - stiu doar ca volanta vine cu niste suruburi, dar asa este kit-ul complet, nu vin si separat
« Ultima Modificare: Mai 17, 2018, 08:26:57 a.m. de M i c u t z u »

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Probleme cutie DSG
« Răspuns #72 : Mai 16, 2018, 07:43:31 a.m. »
Alt magazin de piese auto, care au si service ... alta poveste, alte preturi
- ambreiaj - 2600 lei (auz' la ei ca e pa' orijinal ... pai sa inteleg ca il produce fabrica VAG ? - nu cumva o fi produs tot de Sachs / LUK ...?)
- volanta 1400 lei (asta nu e dom'le pa' orijinal, e LUK)
- ulei - 142 lei/L X 7- filtru - 100 lei

Eu cred ca astia ar trebui bagati toti intr-o camera de mici dimensiuni , inchisa usa cu cheia si lasati sa dezbata si sa se manance intre ei pana ajung la un numitor comun
Ar trebui reclamati pe undeva ... dar cine are timp de asa ceva
Au toti cam acelasi distribuitor de piese auto ... zau ca nu ii mai inteleg

Dar, la magazin am auzit o alta propunere / solutie / idee
(mai citisem despre asta, dar am uitat)Am inteles ca ar putea fi montata o volanta cu masa simpla in locul celei cu masa dubla ... banuiesc ca si alt tip de ambreiaj care sa se potriveasca cu volanta cu masa simpla
Dupa spusele vanzatoarei de la magazin as iesi mai ieftin asa si nici nu as mai avea pe viitor batai de cap cu volanta

Merita facuta o astfel de conversie ?Pot aparea alte probleme pe viitor ?Trebuie facuta vreo modificare la cutie ?
Eu as merge tot pe varianta cu volanta cu masa dubla, asa cum a facut fabribantul, dar zic totusi sa intreb

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Azi la 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Azi la 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30