Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)  (Citit de 29399 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fixpixu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 298
  • Karma: +0/-0
  • __
  • Auto: Kia Proceed 2019,1.4 T-GDI DCT
Re: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #7 : Noiembrie 19, 2012, 02:16:09 p.m. »
Revin cu un update.
In ultima vreme inceput sa agate cu motorul pornit mai in TOATE treptele. Asa ca am facut o programare la service pentru saptamana asta.
Dar surpriza, de cand am facut programarea a inceput sa se raceasca vremea (temperaturi sub 7 grade), iar cutia nu mai agata la schimbarea treptelor, se schimba treptele incredibil de bine.
Vreau sa va intreb oare ce ar putea fi, la temperaturi de peste 10-12 grade sa agate, iar la temperaturi mai mici sa nu agate.
Am vorbit la service si am anulat programarea pentru ca ziceau ei daca nu agata nu prea au ce sa investigheze (si le dau dreptate aici).

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #6 : Septembrie 04, 2012, 03:57:11 p.m. »
Da, este o "oarecare" rezistenta cand motorul este pornit. Deci, dupa mine, nu ai de ce sa-ti faci probleme. Incearca sa nu mai observi toate "nimicurile" si vei trai ani multi si fericiti.
« Ultima Modificare: Septembrie 04, 2012, 04:01:42 p.m. de CristiVis »
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline fixpixu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 298
  • Karma: +0/-0
  • __
  • Auto: Kia Proceed 2019,1.4 T-GDI DCT
Re: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #5 : August 17, 2012, 10:11:24 a.m. »
Nu este nimic sub pedala de ambreiaj. Tocmai de asta am deschis acum topicul ca urmeaza sa ma duc la revizie la sfarsitul lunii si vreau sa fiu pregatit cu argumente.

Offline pingoMan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2011
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • As vrea un GTR! :D
  • Auto: O2 RS TSI 2011
Re: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #4 : August 16, 2012, 11:21:24 p.m. »
Am o intrebare legata de cutia de viteze manuala cu 6 rapoarte cod LHY prezenta pe motorizarile 1.4 TSI si 1.2 TSI (nu neaparat pt Skoda Octavia)
Vreau sa stiu daca ma incadrez in categoria "asa face a mea" sau "asa face toate".
Cu motorul pornit la selectarea oricarei trepte schimbatorul opune o oarecare rezistenta (nu mica) dupa care intra in treapta.
Cu motorul oprit intrarea in fiecare treapta e foarte usoara.
Masina are 1 an 9700 km. Am observat acest comportament destul de devreme si am sperat sa se mai lase cutia dar se pare ca nu s-a intamplat.
La masina anterioara (O2 1.2 TSI) efectiv nu mai tin minte cum manevram schimbatorul de viteze.
As dori pareri din partea celor care au avut de-a face cu o astfel de cutie.
Salut!
Verifica sa nu iti intre presul sub pedala de ambreiaj sau sa nu fie vreo alta obstructionare a cursei pedalei si astfel sa nu debraieze complet. Daca nu e asa, atunci sugerez o vizita la garantie si nu te lasa dus cu 'asa face toate'. Cere o masina similara cu a ta la test si fa comparatie!
Drumuri bune!
Sa vedem ce mai iese...si ce merita! :D

Offline hawkeye

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2012
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 370
  • Karma: +0/-0
  • forumist in toata regula
  • Auto: Skoda O2 FL 1.4TSI
Re: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #3 : August 16, 2012, 09:48:18 a.m. »
nop, nu impiedica nimic intrarea in tr I de viteza cand motorul e pornit. Chiar si in timp ce inca rotile mai merg la mine intra foarte bine in tr I, fata de "golan" unde nu puteam de loc sa bag I daca masina nu era oprita. Poate nu apesi sufucient de tare pedala si ambriajul debreiaja mai jos la tine.
mandru si proaspat posesor de Skoda

Offline zsoltf

  • Junior
  • *
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 47
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2 FL 1.4 TSI
Re: Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #2 : August 15, 2012, 07:51:34 p.m. »
Am masina identica cu a ta dar vitezele intra foarte usor cu motorul pornit. Nu intimpin nicio rezistenta. Este chiar unul dintre aspectele care-mi plac  la masina mea. Ma gandesc ca problema ta ar puta veni de la ambreaj. Poate nu debreaza complet. Nu sunt specialist de fel, dar am avut o problema asemanatoare cu un Cielo.
Octavia 2 FL 1.4 TSI  an fab:2012

Offline fixpixu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 298
  • Karma: +0/-0
  • __
  • Auto: Kia Proceed 2019,1.4 T-GDI DCT
Cutie viteza manuala 6 rapoarte (LHY)
« Răspuns #1 : August 14, 2012, 10:08:13 p.m. »
Am o intrebare legata de cutia de viteze manuala cu 6 rapoarte cod LHY prezenta pe motorizarile 1.4 TSI si 1.2 TSI (nu neaparat pt Skoda Octavia)
Vreau sa stiu daca ma incadrez in categoria "asa face a mea" sau "asa face toate".
Cu motorul pornit la selectarea oricarei trepte schimbatorul opune o oarecare rezistenta (nu mica) dupa care intra in treapta.
Cu motorul oprit intrarea in fiecare treapta e foarte usoara.
Masina are 1 an 9700 km. Am observat acest comportament destul de devreme si am sperat sa se mai lase cutia dar se pare ca nu s-a intamplat.
La masina anterioara (O2 1.2 TSI) efectiv nu mai tin minte cum manevram schimbatorul de viteze.
As dori pareri din partea celor care au avut de-a face cu o astfel de cutie.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Azi la 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Azi la 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30