Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S  (Citit de 106303 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi_cta

  • Doar inscris
  • Joined: Dec 2016
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 10
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 1.9TDI ALH
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #112 : Februarie 27, 2017, 11:44:19 p.m. »
Cum pot sa vad cati litri mai am in rezervor cu vag-comul ?

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #111 : Ianuarie 17, 2017, 03:10:41 a.m. »
Totusi pt testarea airbagurilor poti folosi cu succes vortex sau irismec.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline octaviandorin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 186
  • Karma: +0/-0
  • Înca la inceput!!!
  • Auto: Octavia 1 1.6i 102CP
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #110 : Ianuarie 16, 2017, 09:16:42 p.m. »
 Multumesc frumos. Bine de stiut pentru necunoscatori ca mine.

Offline T. Carmen

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2013
  • Mesaje postate: 729
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #109 : Ianuarie 15, 2017, 09:42:26 p.m. »


 am citit ca la unele modele de skoda nu etse bine sa testezi modulul airbag. Se aplica si la skoda mea?
Nu se testeaza modulul airbag. Sa scanezi e una, sa testezi e altceva. Nu conteaza daca interfata este originala sau o clona, NU intra pe Output tests sa dai comanda Test pe airbag, la nici o masina.
La masina ta, trebuie sa retii un lucru: Nu folosi comanda ,,Auto-Scan". Din pagina de pornire a programului, tu accesezi ,,Select" si intri pe modulul care doresti. Nu scanezi modulul Airbag, deoarece daca terminatia calculatorului airbag este ,,605A" lucrurile se complica.   

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #108 : Ianuarie 15, 2017, 05:52:14 p.m. »
Se aplica la orice interfata care nu este ORIGINALA>
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline octaviandorin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 186
  • Karma: +0/-0
  • Înca la inceput!!!
  • Auto: Octavia 1 1.6i 102CP
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #107 : Ianuarie 15, 2017, 10:55:49 a.m. »
Multumesc frumos pentru informatii. Cred ca voi alege o varianta precum cele sugerate de tine, Carmen. Dupa ce voi face cateva incercari si teste voi reveni.

As avea o alta intrebare: am citit ca la unele modele de skoda nu etse bine sa testezi modulul airbag. Se aplica si la skoda mea? Merci.

Offline T. Carmen

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2013
  • Mesaje postate: 729
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #106 : Ianuarie 14, 2017, 05:43:04 p.m. »

Este foarte accesibil ca pret. Daca nu este ok, va rog sa imi sugerati o sursa de incredere de unde sa cumpar.



Este accesibil la pret, dar baza de date: 7500 coduri. S-ar putea sa ai probleme la masina, martor aprins in cluster, dar testerul respectiv, nu va ,,vedea" nimic.
Uite, nici cel mai scump, posibil sa gasesti nitel mai ieftin, trebuie doar sa te straduiesti. Vanzatorul este din orasul in care locuiesti, poti instala programul si proba daca este functional, etc. Baza de date: 20.822 coduri de eroare.
https://www.olx.ro/oferta/vag-com-varianta-15-7-skoda-vw-audi-seat-ID6vt94.html#8867a5709d

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #105 : Ianuarie 13, 2017, 07:50:36 a.m. »
Chinezariile nu trebuie conectate la internet.Ceva original te costa destul,parca 1600 ron.
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline octaviandorin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 186
  • Karma: +0/-0
  • Înca la inceput!!!
  • Auto: Octavia 1 1.6i 102CP
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #104 : Ianuarie 13, 2017, 07:44:29 a.m. »
Multumesc pentru raspunsuri.

Am gasit asa ceva pe eBay:
OBD2 USB Cable 409.1 VAG COM VCDS OBD Diagnostic Scanner VW/Audi/SEAT/Skoda

Este foarte accesibil ca pret. Daca nu este ok, va rog sa imi sugerati o sursa de incredere de unde sa cumpar.

Ceea ce vreau in acest moment este sa invat sa il folosesc, deci nu sunt interesat de ceva profi.

Multumesc anticipat. Salutari

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #103 : Ianuarie 12, 2017, 10:10:57 p.m. »
A aparut deja 17.1, cu toate ca si 11.11 iti este suficient la modelul tau.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline T. Carmen

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2013
  • Mesaje postate: 729
  • Karma: +0/-0
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #102 : Ianuarie 12, 2017, 07:30:48 p.m. »
16.8.
Ce vei face doar cu softul? Trebuie sa achizitionezi si mufa.

Offline octaviandorin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 186
  • Karma: +0/-0
  • Înca la inceput!!!
  • Auto: Octavia 1 1.6i 102CP
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #101 : Ianuarie 11, 2017, 11:20:08 p.m. »
Salutare colegi. M-am decis sa achizitionez un soft pt diagnoza. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Ce soft sa iau? Am vazut ca pe internet mufa si CD-ul se vand impreuna. Se pot cumpara si separat? As vrea sa inavat sa utilizez softul mai intai pe masina persoanal, Skoda Octavia 1.6i, AVU (veche, dar impecabila). Multumesc anticipat colegilor binevoitori.

Offline Mousek

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Targu Mures
  • Mesaje postate: 100
  • Karma: +0/-0
  • Fabia Elegance 1.4 16V 75 CP ,2002
    • Promotii cumparaturi online
Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #100 : August 22, 2014, 06:58:14 p.m. »
Da, la cat il folosesc eu e suficient ; iar daca mai pun ca interfata a costat 5 usd ... e perfect :))


Sent from my iPhone using Tapatalk
Promotii cumparaturi online
https://www.cumparama.com/

Offline Turbocip

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 43
  • Karma: +0/-0
  • TDI FOREVER
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #99 : August 22, 2014, 05:07:15 p.m. »
Pai pe fabia ta merge 409 fara probleme
SKODA OCTAVIA TOUR 1.9TDI 118CP
AUDI A4 1.9TDI 170CP

Offline Mousek

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: Targu Mures
  • Mesaje postate: 100
  • Karma: +0/-0
  • Fabia Elegance 1.4 16V 75 CP ,2002
    • Promotii cumparaturi online
Re: Utilizarea programului de diagnoza VAG-COM 409.1-S
« Răspuns #98 : August 22, 2014, 03:54:11 p.m. »
Eu am cablu ce merge doar cu max 409


Sent from my iPhone using Tapatalk
Promotii cumparaturi online
https://www.cumparama.com/

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30