Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Debitmetru - probleme  (Citit de 2289 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Debitmetru - probleme
« Răspuns #6 : Aprilie 15, 2020, 01:29:45 p.m. »
Problema rezolvata, multumesc pt ajutor si raspunsuri

Prin inlocuire cu altul -> acum functioneaza ok

Apropo, pt cei care nu stiu sau care intampina probleme asemanatoare sau / si legate de EGR

Debitmetrul are legatura / corelatie si cu EGR-ul

Adica daca aveti probleme cu debitmetrul, verificati si egr-ul, sa nu fie infundat / defect / membrana sparta ... sau furtunas de vacuum scos din egr si obturat (practica intalnita)

Spun asta pt ca :
-> Eu am avut egr defect in urma cu vreo 2-3 ani (membrana sparta), asa ca la vremea respectiva l-am inlocuit cu altul nou, Pierburg, dar nu reuseam sa inteleg de ce nu functiona corect
   Adica intr-un anumit interval de temperatura a motorului (60-70-80°C), cu masina pe loc, la relanti (la semafor de ex), motorul incepea sa tremure si oscila relantiul, fluctua, de obicei scadea si incepea sa tremure motorul
   Insa, daca scoteam furtunasul de la egr (cel nou) si il obturam cu un surub, totul era normal, perfect, motorul nu mai tremura si nu mai oscila relanti-ul in niciun interval de temperatura

   Intr-un service, acum vreun an sau doi, mi-au spus mecanicii ca s-ar putea sa fie din cauza debitmetrului, dar ca nu sunt 100% siguri si nu ma pot sfatui sa cumpar un alt debitmetru ... si asa am si lasat masina (lipsa de timp ...) ... cu EGR nou, montat, dar ''nefunctionabil'', fara sa fie conectat la acel furtunas de vacuum, pe care il obturasem cu un surub

   Acum, cand am inlocuit debitmetrul, observasem acelasi fenomen ca la debitmetrul vechi, adica valori prea mari si fixe sau cu oscilatie foarte mica (410-415 mg/str) indiferentt de acceleratie

   Asa ca mi-am adus aminte de ceea ce mi-au zis mecanicii aia si  :007: am conectat egr-ul -> Totul a revenit la normal, debitmetrul a inceput sa functioneze intre valorile corecte (cele din ''balonul vcds'') si EGR-ul si-a revenit si el, s-a ''dezmortit'' dupa 2-3 ani de standby si masina functioneaza ok cu el conectat, adica nu au mai aparut oscilatii ale relanti-ului in niciun interval de temperatura a motorului

 :048:
« Ultima Modificare: Aprilie 15, 2020, 01:31:19 p.m. de marius_f »

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Debitmetru - probleme
« Răspuns #5 : Aprilie 09, 2020, 10:52:38 a.m. »
- Periodic , chiar mai devreme de cele mai multe ori ... probabil ca actualul o avea 3-4000 de km de cand a fost schimbat
- Nu stiu ce sa mai cred ...  :-B ... o sa incerc cu unul din dezmembrari (initial), sa vad daca se schimba ceva (il verific cu VCDS) si apoi achizitionez unul nou

- Da, l-am desfacut din suruburile de fixare, pt o curatare mai detaliata
Codul mentionat de mine este cel inscriptionat chiar pe debitmetru
Am demontat si carcasa pt curatare - era curata oricum - dar nu am niciun abtibild lipit pe carcasa - sunt niste coduri inscriptionate in relief pe carcasa dar nu am acordat atentie

De ce ? -> Care cod trebuie luat in considerare ? - Cel de pe carcasa sau cel de pe debitmetrul in sine ?

- V10 ? -> Nu inteleg la ce anume te referi

- Pozitia 4 am inteles, dar care dintre terminatii ? -> B sau BX ? - Conteaza ?

Multumesc mult



Offline T. Carmen

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2013
  • Mesaje postate: 729
  • Karma: +0/-0
Re: Debitmetru - probleme
« Răspuns #4 : Aprilie 08, 2020, 09:31:20 p.m. »
Filtrul de aer cand a fost inlocuit?
Nu este eroare inregistrata, nu este defect.
....pana la V10. Codul este inscriptionat pe carcasa. Probabil tu ai desfiletat suruburile de fixare.
Pozitia 4, codul corect:
https://skoda.7zap.com/en/cz/octavia/oct/2005-419/1/129-129050/
.

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Debitmetru - probleme
« Răspuns #3 : Aprilie 07, 2020, 01:01:48 p.m. »
Chestia cu bonusul este plauzibila, dar masina a fost de multe ori prin service-uri, asa ca ... + ca nu am acordat niciodata atentie la valorile debitmetrului, asa ca nu am habar daca o fi sau nu vreun bonus ... este posibil

Treaba este in felul urmator
- Cand am pus VCDS-ul , am vazut ca avea niste valori fixe, in jurul a 410-415 mg/str, cu motorul rece / cald, indiferent ... valori mult prea mari fata de intervalul de valori afisat in balonul de pe VCDS
- Asa ca l-am demontat si i-am facut o curatare cu alcool izopropilic, in ideea ca va reveni intre valorile specificate in balonul VCDS

Insa, dupa curatare, afiseaza alte valori, dar tot aiurea, dupa parerea mea, adica intre 10-15-20-25 mg/str, valori fixe si pe care nu le depaseste niciodata, indiferent ca este motorul cald, rece ...

Aici nu inteleg -> este defect sau nu ?
Masina nu pare sa aiba nicio problema, trage bine, nu scoate fum, nu este lenesa, consumul este ok ...
Nu imi apare eroare de debitmetru pe VCDS


Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Debitmetru - probleme
« Răspuns #2 : Aprilie 06, 2020, 08:51:33 a.m. »
ai fost recent prin service, inainte de corona, si ai lasat masina nesupravegheata? poate de acolo ai surpriza (ai beneficiat de o reparatie bonus!). Inainte de asta fa-i o curatare cu alcool tehnic/sau izopropilic. si remonteaza.
« Ultima Modificare: Aprilie 07, 2020, 08:40:55 a.m. de M i c u t z u »
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Debitmetru - probleme
« Răspuns #1 : Aprilie 03, 2020, 09:59:17 p.m. »
Salut

Astazi, cu ocazia stergerii unei erori de airbag (mufa scoasa airbag pasager, uitat ... si pus contactul), am observat ca debitmetrul  nu este tocmai in regula, nu functioneaza deloc in parametrii aia din ''balonul'' care apare pe VCDS

De cand o fi asa ... habar n'am  :-/ , masina nu mi s-a parut si nu pare a fi lenesa, trage ok, consumul este ok

Dar are niste valori ciudate, adica la rece arata 5mg/str iar cu motorul cald (70 grade) arata 15-20 mg/str (MAS -> Engine canal 3 parca)

Asa ca am zis sa ma uit pe net sa cumpar altul, dupa codul scris pe actualul debitmetru, insa pe codul asta pe care il caut imi arata debitmetru pt motor de 1.9

''Asa e la toate'' sau nu conteaza cilindreea motorului si debitmetrele astea sunt ''cam'' universale ? (adica merg de la 1.6  de ex ... pana la 2.0 ...)
Sau debitmetrul asta nu este ceea ce trebuie pt motorul meu ?

Bosch F00C2G2055
                   (G sau 6, nu imi dau seama exact)

O2, 2005, 2.0tdi, PD, 16V, 103kw/140cp, BKD
« Ultima Modificare: Aprilie 03, 2020, 10:21:00 p.m. de marius_f »

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31