Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Serviciile Avia Motors  (Citit de 56338 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1463
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #45 : Iunie 14, 2009, 09:33:22 a.m. »
Fabian, mi-ai dat inca o idee grozava, esti minunat! O s-o intreb pe nevasta!  =))

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #44 : Iunie 14, 2009, 12:29:35 a.m. »
in semnatura vad ca ai pe cineva care le stie pe toate, don't complain :D :))
 
(cu oglinda oricum nu vei vedea nimic asa ca nu te baza pe ea)
« Ultima Modificare: Iunie 14, 2009, 12:31:15 a.m. de FABIAn RuSu »
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1463
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #43 : Iunie 14, 2009, 12:27:49 a.m. »
Fabian, drept cine ma iei? Io am nevoie de 3 ore si o trusa cu scule ca sa schimb un bec in bucatarie!  =))

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #42 : Iunie 14, 2009, 12:23:27 a.m. »
ah Octavia 1...  :042:
 
desfa atunci suruburile de la carenajul rotii de pe portiunea anterioara si incearca sa-l cracanezi ca sa vezi ceva inauntru
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1463
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #41 : Iunie 14, 2009, 12:18:23 a.m. »
Am Tour cu bara sport, n-am grila. Proiectorul e in faruri. M-am holbat un pic pe sub ea, dar eram in costum si am zis sa nu devin atractia strazii cand fac treaba asta  :))
O sa incerc maine cu o oglinda, ca in liceu  :D

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #40 : Iunie 14, 2009, 12:12:17 a.m. »
coboara cu lanterna, scoate grila de la proiector si priveste ca sa te linistesti sau ca sa te enervezi
 
sa ma tii la curent :D
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1463
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #39 : Iunie 13, 2009, 11:51:55 p.m. »
Ca va umbla cu vechiul meu IC n-ar fi o problema, stresul meu e sa nu umble cu noul meu IC  si eu tot cu ala vechi. :))

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2648
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #38 : Iunie 12, 2009, 05:58:43 p.m. »
Dar am si o dilema: avand in vedere ca mi s-a facut schimbarea piesei pe garantie, am semnat tot felul de formulare, bla-bla, dar nu mi-a fost trecuta reparatia in cartea de service si nici nu am primit la mana vreo hartie, s-o fi facut schimbul? Sau altcineva are la masina un intercooler nou si eu il am pe cel vechi, reparat? Cica nu era totusi faramat, era desprins, freca de nu stiu ce, pierdea nu stiu ce ulei pe la nu stiu ce garnitura...
Oi fi un pic paranoic?  :D
pai eu ce ziceam ca nu are nimic IC tau ;)
reparatia nu trebuie neparat trecuta in carnet insa ramane in baza de date VAG
poti verifica usor daca e nou sau nu scotand grila laterala dreapta
poate ca cineva va schimba niste etichete si va umbla cu vechiul tau IC ;)
« Ultima Modificare: Iunie 12, 2009, 06:00:18 p.m. de FABIAn RuSu »
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1733
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #37 : Iunie 12, 2009, 05:25:20 p.m. »
La mine in cartea de service s-a mentionat schimbarile pe garantie.




http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=190.0
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline Harlequin

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1463
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SKODA Tour
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #36 : Iunie 12, 2009, 05:09:33 p.m. »
Constat ca nu exista un topic si pentru AVIA, asa ca l-am deschis io.
 
Ieri am facut programarea pentru schimbat intercoolerul, azi la 8:30 m-am prezentat, la 11 am plecat cu problema rezolvata pe garantie. Oamenii prompti, seriosi, au raspuns la intrebari...mi s-a parut ok.
Dar am si o dilema: avand in vedere ca mi s-a facut schimbarea piesei pe garantie, am semnat tot felul de formulare, bla-bla, dar nu mi-a fost trecuta reparatia in cartea de service si nici nu am primit la mana vreo hartie, s-o fi facut schimbul? Sau altcineva are la masina un intercooler nou si eu il am pe cel vechi, reparat? Cica nu era totusi faramat, era desprins, freca de nu stiu ce, pierdea nu stiu ce ulei pe la nu stiu ce garnitura...
Oi fi un pic paranoic?  :D

Offline ady77

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 62
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2, 1.9 TDI
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #35 : Mai 05, 2009, 11:52:50 a.m. »
Sunt execrabili, eu sunt patit in mai multe randuri.
Cea mai mare problema este ca efectiv nu au oameni calificati, parca ar fi vandut gogosi la viata lor iar acum sunt consilierei sau mecanici auto.
Mi-au gresit constatarea pentru reparatii, am tinut masina o luna in service, iar la final reparatie colac peste pupaza au vopsit o usa in repetate randuri pentru ca nu iesea de nici o culoare gasind argumente de genul ca la spalatorie ar fi spalat-o cu solutii...
In fine, dupa toate astea mi s-a emis factura catre casco sa vezi deviz incarcat cu schimburi fictive de piese si alte marlanii.
Scandalos total, consilierii sunt profesionisti in ridicat umerii si afisarea unor fete "amabile".
Tot respectul pentru fostul sef de service Nelu Petre care a trebuit sa se implice si sa rezolve profesionist problema. Evident ca acum omul a parasit un astfel de service care il compromitea total.
Totul s-a intamplat la service-ul avia militari.
« Ultima Modificare: Iunie 01, 2009, 09:59:29 a.m. de M i c u t z u »
Octavia 2 Elegance, 1.9 TDI/145 cp chiptuning

Offline florin75

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 71
  • Karma: +0/-0
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #34 : Aprilie 17, 2009, 06:50:30 a.m. »
am reparat portiera fata dreapta care zdranganea(la avia)....metoda clasica cu burete si altii braduleti....o bila alba ptr CRISTI :080: :080: ..stie el care
Skoda 100S - aproxim 5 ani
Super Nova - 3 ani
Logan 1,5 DCi - 2 ani si in prezent S K O D A   O C T

Offline berby

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #33 : Martie 10, 2009, 07:59:51 p.m. »
EEEEEE! Acu ca aproape am terminat cu Brady, sa trec la AVIA.
In 2007 am luat pe firma o Fabia. Asta era prin August. In Decembrie, parca, observ ca-mi curge lichidul de parbriz destul de rau. Imi fac programare la AVIA, (ca de-acolo luasem masina) si ma duc la ei. Ma tin vreo 2-3 ore ca sa constate ca repartitorul (asa l-au denumit ei) este spart pentru ca a fost lovit. Am intrebat cat costa, ca masina are CASCO si mi-au zis vreo 2 mil si ceva+manopera. Mi s-a parut cam scump si am plecat atunci.
Buuuuuuuuun. Vin sarbatorile, trec sarbatorile. Pe la sf lui Ianuarie, parcasem masina pe o straduta pe langa casa, ma trezesc cu un vecin care-mi spune sa ies ca mi-a lovit unu masina (culmea ca avusesem parcata si masina personala tot acolo si la fel, cu vreo doua saptamani inainte am gasit-o lovita de un dobitoc cu TIR-ul, dar pe-ala l-am prins si mi-a dat asigurarea ). Ma duc cu masina la politie, constatare-aripa stanga fata, aparatoare noroi si cam atat. Ma duc la reprezentantul de la CASCO pt constatare. Il intreb de repartitor si-mi zice sa aduc fisa de constatare de la service cum ca a fost lovit. Ma duc la AVIA sa iau constatarea. Consilierul de service, acelasi la care mai fusesem si care parea baiat de treaba, zice ca tb sa se mai uite odata. Baga masina in service si dupa alte ore, vin si-mi zice ca de fapt nu e spart de lovitura, ci ca am folosit eu lichid necorespunzator, ca a inghetat apa in repartitor si de-aia s-a spart. Ma duc la seful de service, care se face ca se duce in atelier, se intoarce si zice ca asta-i treaba, ca au gresit la prima constatare.
Asa ca mi-au dat o constatare ca n-a fost folosit lichidul corespunzator. Bineanteles ca cel de la Casco n-a vrut s-o bage pe daune. Buuuuuuuuun. Fac programare la AVIA sa-mi schimbe aripa bulita si aparatoarea de noroi, cu gandul ca schimb si repartitorul tot atunci si ma programeaza peste vreo 4 saptamani.
Deja eram plin de nervi cat ma plimbasem dupa hartii, plus ca mergeam cu parbrizul plin de stropi de noroi, asa ca a doua zi am demontat eu aparatoarea de la roata si ma uit pe unde curge. dau de repartitor, il desfac si.....SURPRIZA!!! Nu avea nimic! Era din 2 corpuri de plastic, care clipsau unul in celalalt, cu o garnitura-inel de etansare. L-am introdus la loc, i-am tras si un izolier-band sa-l tina mai bine si l-am montat la loc. Aia de la AVIA, ba ca-i lovit, ba ca-i spart si nici nu s-au uitat la el....Cam asta a fost! Dupa aia mi-au schimbat masina de la firma cu o Octavia si m-am mutat la Brady (vedeti topicul cu BRADY SERVICE ca si acolo am patit-o). X(
Toate bune! Nu-i lasati, faceti-le reclamatii. La director, la Porche Romania, la SKODA Cehia, peste tot!
BAFTA!

Offline bogdanbran2002

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 453
  • Karma: +0/-0
  • Auto: fabia2 1.4, 86 cp
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #32 : Februarie 19, 2009, 01:30:04 p.m. »
eu cred ca depinde de consilier intr-o mare masura. am patit 2 faze cu avia pantelimon:
1- cand am avut accidentul, consilierul de la receptie cred ca era suparat, era sictirit; cand am venit sa-mi ridic masina mi-a spus ca nu au trimis acceptul casa de asigurari, ca el a trimis factura de 2 saptamana(2 saptamani a stat masina in service). pun mana pe telefon si sun seful de la daune de la asigurari(noroc ca imi este cunostinta veche) si imi spune ca de 1 zi a primit factura si sa astept ca trimite acceptul imediat pe fax(tot timpul cat am vorbit cu el am stat langa consilier si se uita destul de "urat" la mine). soseste acceptul pe fax, i-l dau consilierului, acesta imi pune in brate cheile si celelalte documente si-mi zice ca-mi pot lua masina din parcare. imi gasesc intr0un final masina, dar ma opreste nenea de la bariera ca nu pot sa-mi scot eu masina din parcarea service-ului, trebuie scoasa de consilier :D ; dupa o discutie cu nenea portarul plec spre casa. cei dare au reparat masina toata stima :082:
2- la revizia de 1 an(nu implinisem km) au fost foarte receptivi, s-a lucrat foarte curat, nu s-a umflat nota, consilierul destul de amabil; in acest caz multumit definiti.
skoda fabia 2 elegance 1.4, 16v, 86 cp, an 2008, BXW
B 02 BRZ

Offline iseeavoice

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 267
  • Karma: +0/-0
  • "Steaua - A doua casa, cealalta familie!"
  • Auto: SFB 1.4 TDI
Re: Serviciile Avia Motors
« Răspuns #31 : Februarie 19, 2009, 01:10:57 p.m. »
Am fost la Avia Motors din Militari in decembrie pt a imi schimba butonul de la oglinzi (mecanismul ala). Intru la receptie, intreb cat ar costa sa il schimbe si daca poate sa ma programeze. Imi zice 30 lei ca nu e nevoie sa se dea jos tapiteria si sa vin a doua zi la 08.00.
Vin eu dimineata la ei, dupa ce astept vreo 20 de min apare in sfarsit baiatul de la receptie si facem actele necesare. Dupa vreo 50 de min. ma cheama la receptie si imi zice sa achit la casierie 85 de lei  0|0 , pt ca vezi Doamne a fost nevoie sa dea jos tapiteria pana la urma.
Dupa ce am iesit de la receptie si ma duceam catre masina m-am intalnit cu baiatul care s-a ocupat de schimb. L-am intrebat daca au fost probleme in desfacerea tapiteriei si mi-a zis ca nu a fost necesara desfacerea ei... X(
Si uite asa am plecat "multumit" de serviciile lor acasa.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

MOTORIZARE 1.6 MPI de Mdudu
[Mai 13, 2024, 01:59:38 p.m.]


Roata rezerva de Alejinxique
[Mai 08, 2024, 11:51:33 a.m.]


Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Mai 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 [19]
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31