Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Azot in pneuri intre adevar si legenda  (Citit de 98026 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #287 : Aprilie 30, 2013, 11:22:35 a.m. »
ha, ha, ha...la 3 ron/roata nu e scump deloc.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline lucian.1950

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 548
  • Karma: +0/-0
  • Auto: OCTAVIA 2 - 1.9TDI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #286 : Aprilie 30, 2013, 10:31:40 a.m. »
La masinile noastre si la regimul de exploatare de oras, nu este nici-o diferenta sesizabila din nici-un punct de vedere (temperatura, comportament,etc) intre rotile umplute cu aer si cele umplute cu azot.
Deci cine vrea sa-si puna , doar ca asa e moda, sa-si puna sanatos. O face degeaba, dar nici nu strica ceva... si la urma urmei fiecare face ce vrea cu banii lui.

Offline Givacom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 892
  • Karma: +0/-0
  • VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
  • Auto: Passat B8 1.6 TDI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #285 : Aprilie 30, 2013, 09:32:13 a.m. »
vise de marire :)))
VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
ex - SKODA Octavia2 FL 1.6 TDI CR (2011)

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #284 : Aprilie 27, 2013, 08:07:24 a.m. »
multumiri pt sustinere din viitoarea capitala regionala  :))

Offline Givacom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 892
  • Karma: +0/-0
  • VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
  • Auto: Passat B8 1.6 TDI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #283 : Aprilie 25, 2013, 05:26:18 p.m. »
dada  - la Sibiu este aer de calitate ;)
VW Passat - 1.6 TDI 120 CP (2018)
ex - SKODA Octavia2 FL 1.6 TDI CR (2011)

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #282 : Aprilie 25, 2013, 05:23:35 p.m. »
 =))  of Doamne, pai ... la noi la Sibiu aerul e mai oxigenat, asa ca... tot ce-i posibil sa ajunga la 80% N2.  :D
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #281 : Aprilie 25, 2013, 05:11:31 p.m. »
Pai cum, dar ai COMPLETAT cu aer inseamna ca doar ti-a scazut putin concentratia, nici vorba sa ajunga la structura aerului.
bicicleta

Offline mnp

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2010
  • Locaţia: sibiu
  • Mesaje postate: 613
  • Karma: +0/-0
  • Octavia fabricata Vineri 13
  • Auto: OII FL 1.6 TDI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #280 : Aprilie 25, 2013, 02:29:59 p.m. »
Nu stiu cat e de util sau nu azotul , eu "am pus botul " fara sa simt vre-o diferenta ...doar estetic arata diferit ca mi-au pus capacele de culoare verde  :))
 
un baietas de la o sapalatorie dorind sa-si munceasca bacsisul dat in avans mi-a facut un bine completand el cu aer normal....ce sa-i mai zic  :)
 
asa ca am revenit la o concentratie standard de 78% azot .

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #279 : Aprilie 24, 2013, 01:58:16 p.m. »
... insa pe strada si chiar pe circuit ramane teapa.

Pt cine pune "botu". Apropo de pus botu... cica in State gasesti disponibilitatea asta, de a umfla rotile cu N2, aproape la "fiecare colt de vulcanizare" - vorba aia ...  :067:
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #278 : Aprilie 24, 2013, 11:04:59 a.m. »
Pierderiel de presiune nu se fac doar prin permeabilitatea pneului, ci si a neetanseitatilor mecanice (valva, etansarea cu janta, etc). Iar aici nu mai conteaza ca e oxigen sau azot. In privinta permeabilitatii, ramane cum am stabilit... bagi 78% azot, apoi pierzi de 4 ori mai mult oxigenul, mai bagi inca o transa de 78% azot si dupa 3-4 completari deja obtii o concentratie mare.

Acum, cati dintre noi au avut probleme vreodata cu oxidarea jantelor sau a supapelor? Eu n-am avut problema asta nici macar la Moskwich 1500 din '82.
Cati au avut roti care sa fi luat foc?

Cum spuneam inteleg utilizarea lui in aeronautica, insa pe strada si chiar pe circuit ramane teapa.
« Ultima Modificare: Aprilie 24, 2013, 11:06:55 a.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #277 : Aprilie 24, 2013, 10:48:31 a.m. »
Iti ia 5 min intr-adevar, dar daca rotile sunt calde, masuratoarea nu mai este relevanta, ca trebuie facuta la rece...
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #276 : Aprilie 24, 2013, 10:47:04 a.m. »
(vara pe canicula il vad util, in rest nu prea).

... eu is de parere ca-i o vrajeala toata treaba asta si as comenta chiar si cele spuse mai sus cu un "... nici macar". Cat timp iti ia, in timp ce alimentezi, sa-ti verifici presiunea in pneuri? Sa zicem 5 minute.  Ca sa mai spun ca unii producatori de anvelope recomanda o presiune de 1 atm. pe timpul in care sunt depozitate in extra-sezon. Deci, o cheltuiala in plus pt 21% oxigen.
Evident, astea ar fi valabile la o utilizare normala a masini. Cei care vor sa faca raliuri pe strazi, ii rugam sa-si puna Azot in roti, pt siguranta noastra, cel putin. Restul e can-can.
« Ultima Modificare: Aprilie 24, 2013, 10:49:31 a.m. de mircea.dave »
Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #275 : Aprilie 24, 2013, 10:37:24 a.m. »
Din motivele enumerate mai sus de Stef l-am si folosit in special.
Dar in Oradea este un singur loc unde poti face presiune cu N si costa 10 RON/roata, asa ca...renunt daca nu e neaparat necesar (vara pe canicula il vad util, in rest nu prea).
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #274 : Aprilie 24, 2013, 10:33:30 a.m. »
Aici e alta problema, n-ai de unde sa stii ce-ti pune el acolo de trei-patru lei.

Am cautat si eu parerea producatorilor de anvelope.

Pirelli pune punctul pe i si spune explicit ca temperatura din anvelopa in rulare nu este apreciabil influentata de utilizarea azotului in locul aerului.
De fapt nici Michelin, Yokohama, Goodyear sau Continental nu pomenesc de vreo diferenta de temperatura dintre o anvelopa umflata cu aer si una cu azot.

In schimb, toti remarca faptul ca:
- azotul asigura stabilitatea presiunii din interiorul anvelopelor (deoarece materialele din componenta anvelopelor si cele ce fac contactul dintre janta si anvelopa sunt de 3-4 ori mai permeabile la moleculele de oxigen decat la cele de azot);
- azotul reduce uzura interna a anvelopelor, protejeaza supapele si previne oxidarea jantelor.
Toti considera ca azotul reduce riscul de explozie si incendiu cauzat de o eventuala incalzire excesiva a franelor sau a jantelor.
Se concluzioneaza ca, in utilizarea normala a unei masini, azotul in anvelope nu este necesar; oricum, folosirea azotului nu implica o verificarea mai rara a presiunii.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Azot in pneuri intre adevar si legenda
« Răspuns #273 : Aprilie 24, 2013, 10:23:21 a.m. »
Doru, la 3,5 RON/roata nu e asa mare pierdere sa iti pui azot..
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30