Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Spalat motor - probleme sau nu !  (Citit de 39541 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BitMaster

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1804
  • Karma: +6/-2
    • Caini ciobanesc german
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #8 : Aprilie 04, 2008, 09:22:13 p.m. »
:) mie mi se pare destul material aici pentru un topic nou- "spalam sau nu motorul?" - poate ne da split un moderator/admin, ar fi pacat sa se piarda informatia asta.
eu am curatat doar la suparafata motorul, intr-un exces de zel, cu solutie din aia de scos pete si o carpa umeda, dupa

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #7 : Aprilie 04, 2008, 06:46:36 p.m. »
Normal sa se poata "spala" motorul numai ca trebuie putina atentie.
La nici o masina NU se pune furtunul pe motor !
Se folosessc carpe BINE STOARSE cu ajutorul carora se indeparteaza mizeria. Cum sa mai spus acolo nunde NU sunt prize , cuple fire si RADIATOARE se poate pune apa mai multa in carpa. Si daca intamplarea face ca ati udat o cupla, NU porniti imediat masina lasati-o cateva ore sa se usuce !
Atentie la firele care coboara spre o mufa (apa va "cobori" pe traseul lor daca va fi in exces , intrand in mufa).
Radiatoarele de racire , intercoolerele prin forma lor FAGURE daca sunt udate din abundenta cu apa , TIN in faguri cantitati impresionante de apa. Aceste la pornire sunt IMPINSE de elicile ventilatoarelor spre interiorul motorului udand la intamplare !

Later Edit : Daca mizeria este veche folositi o substanta diluata de Axion, Pur, Detergent de rufe (dar ATENTIE , foarte bine topit in apa !) sau alt dizolvant de grasimi, pentru indepartarea petelor vechi de benzina, ulei , vaselina etc. Apoi cu apa simpla se curata in RUNDA 2  detergentul !
Mufele si firele se pot sterge in acelesi conditi , avand grija sa nu trageti pre tare de ele.
« Ultima Modificare: Aprilie 05, 2008, 08:23:14 p.m. de dodobird »
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline oxigen

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #6 : Aprilie 04, 2008, 01:09:37 p.m. »
 :046:   credeam ca numai la a mea se intampla sa se stropeasca compartimentul motor prin grila frontala.  Sportul cu carpa si periuta il faceam si inainte, la masinile anterioare (megane, passat,golf), dar cel mult o data pe an, pentru ca nu era nevoie mai des.  Asta e.
« Ultima Modificare: Aprilie 04, 2008, 01:11:26 p.m. de oxigen »
Octavia2 Combi 1.9 TDI Elegance 2008

Offline CRISTI

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1017
  • Karma: +1/-0
  • it's not just about the horsepower..
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #5 : Aprilie 03, 2008, 12:08:45 p.m. »
Daniel, incearca modalitatea descrisa de Bogdan. E chiar usor de claxonat in felul asta, asa cum a spus si el.

In legatura cu problema spalatului motorului trebuie sa recunosc ca si eu am fost tentat de idee in trecut. Nici mie nu-mi place sa vad murdarie pe acolo, dar l-am intrebat pe un tip de la o spalatorie, care dadea cu jetul fara mila peste un motor, daca i s-a intamplat sa aiba probleme cu vreo masina sa nu mai porneasca dupa spalare. Mi-a aratat un afis lipit pe un perete undeva in care scria ca nu isi asuma responsabilitatea asta spalatorul ci proprietarul masinii si mi-a si raspuns la intrebare.. "Da..s-a intamplat de multe ori!" :|  Mi-am zis ca nu o sa spal motorul, il sterg si eu cu carpe, perii, etc.
« Ultima Modificare: Aprilie 03, 2008, 12:13:21 p.m. de CRISTI »
Audi A4 2006
Octavia II 2008

Offline pmhoria

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Timisoara (Timis)
  • Mesaje postate: 232
  • Karma: +0/-0
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #4 : Aprilie 03, 2008, 12:04:30 p.m. »
Nici eu nu am spalat motorul niciodata. Dar in fiecare an imi fac curaj si cu un set de carpe de unica folosinta ma pun si sterg cam tot praful pe unde ajung. Daca as avea un compresor cu aer as fi mult mai fericit.
G5 1.6 MPI 102 Bhp
Ex.Skoda Fabia Charme 1.2 HTP 64 Caluti

Offline Phantom

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Sinaia si Bucuresti
  • Mesaje postate: 198
  • Karma: +0/-0
  • SCOUT FOREVER!!!
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #3 : Aprilie 03, 2008, 10:32:03 a.m. »
Citat
OT: eu nu am spalat motorul niciodata la nici o masina personala.

Nici eu, si slava Domnului, au functionat si functioneaza foarte bine. Poate esti tu singurul maniac in materie de curatat motoare, vorba lui Daniel, ia o carpa si vezi ce se intampla. :082:

Citat
Cred ca am mai spus-o, dar la Octavia nu-mi place claxonul. Nu timbrul, ci butonul.

Adica, fata de Fabia la care dadeam doar o data cu podul palmei in volan si mergea perfect, scurt, la Octavia nu vrea din prima nici s-o bati. Cand am de claxonat dau repede, dar mai finut, in volan, ca asa eram invatat si nimic. Dau si adoua oara mai tare si tot nimic. In final ma enervez si apas tare si atunci da si el un semn. Dar oricum prea tarziu, dupa ce a trecut evenimentul care trebuia claxonat.

Pai, incearca sa apesi lateral fata de locul unde este sigla pe volan. Cum stai cu mainile la 9 si un sfert pe volan, incearca sa apesi imediat in apropierea manii, ai sa vezi ce usor este, doar o mica apasare si bi-tonalul se aude.
« Ultima Modificare: Aprilie 06, 2008, 09:42:20 a.m. de phantom »
Skoda Octavia Scout 2l TDI DPF - BMM, 140 cp

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Re: Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #2 : Aprilie 02, 2008, 11:38:34 p.m. »
Amigos, chiar nu impartaseste nimeni problema expusa de mine la #145?  Oi fii eu singurul maniac cu curatenia de pe aici? :-o


Pai, ce ai dori sa-ti spuna lumea? Daca te alina, iti confirm ca si ale mele se murdaresc de praf si ploaie. Dar asta nu mi se pare defect de masina care sa ma nemultumeasca. Si o data, de doua ori pe an se poate spala motorul. Daca nu suporti praful, da cu o carpa pe capac si pe unde se mai vede. Spor la treaba.
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline oxigen

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
Spalat motor - probleme sau nu !
« Răspuns #1 : Aprilie 02, 2008, 09:24:34 p.m. »
Amigos, chiar nu impartaseste nimeni problema expusa de mine la #145?  Oi fii eu singurul maniac cu curatenia de pe aici? :-o



FLORIN: Sectionand subiectul a trebuit sa schimb si titlul
« Ultima Modificare: Aprilie 04, 2008, 10:50:21 p.m. de F L O R I N »
Octavia2 Combi 1.9 TDI Elegance 2008

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

A apărut o eroare!

Call to undefined function ssi_recentTopics()