Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor  (Citit de 9121 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #12 : Mai 06, 2008, 11:06:48 a.m. »
Am mai completat o data o lista a lui Doru cu ce sa ai in portbagaj. Desi imi place sa bricolez, nu sunt genul do it yourself la masinile de astazi, pentru ca nu mai e cazul. La Dacie aveam si eu bujii, capac de delco, platina, sigurante, becuri, suruburi, pana si un cablu de ambreiaj. Le mai am si acum, pentru eu nu am vandut Dacia inca.

Dar la Skodele de azi, eu as lua cu mine cricul si setul de scos roti, compresor electric, set de cabluri electrice, coarda de remorcare, iarna lanturi si lopata, iar in general, plinul facut inainte de plecare, rezerva de apa, ceva mancare, haine de rezerva, baterii incarcate la telefon si lanterna, o patura si o perna pentru fica-mea.

Acum, fiecare isi cunoaste mai bine nevoile si poate adauga ce vrea.


« Ultima Modificare: Mai 06, 2008, 11:34:42 a.m. de Daniel »
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline IULIAN

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2007
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 1150
  • Karma: +2/-2
  • B-791-RLY
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #11 : Mai 01, 2008, 10:53:03 a.m. »
eu im iau doar atat...

1. un set de becuri pentru toate lampile existente pe masina
2. un set de sigurante pentu toate valorile sigurantelor din bord
3. un compresor ptr umflarea rotilor
4. un set de chei tubulare, surubelnite, etc
5. incarcator pentru mobil neaparat... :P
6. pene de cauciuc pentru repararea cauciucului i cazuri extreme
7. trusa medicala, vesta "antiglont", triunghiul reflectorizant
Skoda Octavia II 1.9 TDI, gri antracit - din iulie 2010

Offline zafycom

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 188
  • Karma: +0/-0
    • www.refil.ro
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #10 : Aprilie 30, 2008, 10:50:54 p.m. »
Pai ar mai fi nevoie si de un set de sigurante, multe din defectele electrice provocate de utilizator duc de cele mai multe ori si la distrugerea sigurantelor.
Becurile de rezerva nu ar trebui sa lipseasca nici ele.
Iar daca vreti sa umblati pe la motor e de preferat sa aveti o interfata vag-cum la voi :D.
Dar din experienta pot spune ca telefonul este mult mai important :D
Octavia Tour 1,6MPI 102CP cu adaptor antena cu amplificare.

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #9 : Aprilie 30, 2008, 03:39:50 p.m. »
Da, din pacate cam asa stau lucrurile la micutzele noastre fabricutze ...

Cred ca exista totusi o statistica a defectelor cu frecventa mare de apritzie. Din aceasta cred ca se pot extrage cele "din capatul listei" iar mai departe cine se simte interesat si capabil poate lua decizia de a avea sau nu in portbagaj cele necesare ...
Sigur ca nu m-am gandit ca voi avea in portbagaj un atelier mobil de repartii. Ideea a fost foarte la obiect. Pentru cine cunoaste cred ca este foarte simplu sa detalieze fara sa intre prea mult in amanunte. Stim la fel de bine, tot din sesiune... :), ca atunci cand "lectia" este invatzata temeinic, raspunsurile studentilor sunt scurte, clare si la obiect !
Multzam pentru info si sa avem semnal la GSM ... :)
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #8 : Aprilie 30, 2008, 01:43:10 p.m. »
Refuz sa cred ca la un service (in orice parrte a romaniei) cineva NU strange suruburile in cruce (sau din aproape in aproape la 3 prezoane) ?!?
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #7 : Aprilie 30, 2008, 10:23:15 a.m. »
As completa ca prezoanele se strang in cruce sa spunem asa si ca o cheie dinamometrica n-ar strica (eu intentionez sa achizitionez una...). In acest ultim caz, strangerea se face la 120N.

fara suparare dar cati dintre noi au cheia dinamometrica in portbagaj?nici macar la service(brady) nu au strans rotile cu cheie dinamometrica.ce sa mai spun de strangerea in cruce???

Offline dodobird

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 481
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #6 : Aprilie 30, 2008, 09:40:47 a.m. »
Din nefericire structura lejer diferita de Dacie , exclude in prima faza ORICE interventie (exceptand unele banale cum sa spus mai sus :becuri,cauciuc).
Ar mai fi o "a doua faza" care insa incepe prin obtinerea manualului de service al masinii si studiul intens al acestuia (cu putina munca se poate intelege orice masina in circa 2-3 saptamani - de studiu intens - va mai aduceti aminte de sesiune?).
Din nefericire nici asta nu este utila atat timp cat , pe camp, nu aveti si un kit de diagnoza (laptop+interfata aferenta) deoarece defecte total diferite pot da simptome similare.
Abia din acest moment am putea vorbi de o "interventie pe camp".
Totusi pana atunci un telefon si un numar de "tractare" ramane baza.
In general daca nu sunteti tehnici pana in maduva oaselor (pasionati furibunzi) nu merita efortul. De multe ori riscul sa agravati defectul este mult mai mare decat remedierea lui.
Pe vremuri aveam o zicala care suna "daca nu esti de meserie, NU interveni !" . Nu suntem departe de ea nici azi  :">
Dacia 1310 1,6 8V + Octavia Tour 1,8 20V-T

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #5 : Aprilie 30, 2008, 09:16:11 a.m. »
Eu port la mine tot timpul un cablu de tractare de 4 metri(ma rog 2 m si se lungeste la 4 m). Asta inseamna ca pot fi tractat ori pot tracta eu pe cineva ;) Stiu ca nu e omologat pentru tras masini pe drumuri publice, dar mai bine sa am decat sa n-am.
La dacia te mai descurcai cu niste componente, dar la skoda mai greu. Totul e pe calculator...mai greu sa-ti dai seama de adevarata problema numai la vedere sau cu trasul cu urechea la motor.
Subscriu la cezar_emanuel, telefon sa am si semnal, ca in rest ma descurc.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #4 : Aprilie 30, 2008, 09:12:30 a.m. »
As completa ca prezoanele se strang in cruce sa spunem asa si ca o cheie dinamometrica n-ar strica (eu intentionez sa achizitionez una...). In acest ultim caz, strangerea se face la 120N.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline zafycom

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 188
  • Karma: +0/-0
    • www.refil.ro
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #3 : Aprilie 30, 2008, 12:29:00 a.m. »
Pai cred ca ar trebui sa le luam pe rand.

Defect : pana (cauciuc explodat, gaurit, etc.)

1. Se trage frana de mana, se poate lasa masina in viteza a I-a, evident cu motorul oprit.
2. Se iau cricul si manivela din dotarea masinii sau dupa caz din dotarea altei masini + roata rezerva, cei ce au la indemana un kit de pana in cazul unei intepaturi mici pot fi fericiti. Sa nu uitam de triunghi, acesta trebuie montat corespunzator in spatele masinii.In caz ca te aflii in localitate incearca sa nu pui triunghiul la distanta regulamentara pentru ca exista oameni cu lipici care nu isi pot stapani abilitatile.
3. Se scoate capacul unde este cazul.
4. Se slabasc prezoanele fara a ridica masina pe cric.
5. Se ridica masina pe cric.
6. Se scot prezoanele de tot
7. Se inlocuieste roata cu cea de rezerva.
8. Se strang prezoanele.
9. Se scoate cricul.
10. Se strang prezoanele inca odata.

Daca mai este ceva de adaugat sa o faca cine doreste.


Inlocuirea becurilor cred ca se mai poate face pe camp ca sa spun asa.
Octavia Tour 1,6MPI 102CP cu adaptor antena cu amplificare.

Offline cezar_emanuel

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
Raspuns: Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #2 : Aprilie 29, 2008, 09:17:30 p.m. »
Sa ma fereasca Domnu de astfel de evenimente ca sunt ''praff'' in materie de mecanica si chei, scule,etc...telefon si semnal sa am ca in rest cred ca ma descurc... :D :D
skoda fabia combi clasic 2002..1.4 benzina<a href="http://img148.imageshack.us/my.php?image=lpgeniph

Offline Remi

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 326
  • Karma: +1/-0
  • Auto: Octavia II, 1,6 MPI
Defectiuni posibile in timpul calatoriilor
« Răspuns #1 : Aprilie 29, 2008, 07:07:46 p.m. »
Va salut !
Cu sperantza ca nu am greshit topicul, am sa incep prin a va povesti ca astazi , in timp ce conduceam, un coleg de-al nostru - (conducator auto - SKODA) aflat pe marginea drumului, mi-a facut semn cu mana sa opresc. Din pacate, intentia mea de a-l ajuta nu a fost suficienta. Skoditza acestuia, pur si simplu nu vroia sa mai porneasca. In timpul mersului s-a oprit si fara sa anuntze in vreun fel s-a incapatzanat sa mai porneasca.
Astfel, tinand cont ca putem sa o patzim oricare dintre noi, ma gandesc ca ar fi bine sa avem in vedere o lista de posibile defectiuni ce ar putea fi remediate - daca exista asa ceva.... :)

De exemplu:

1) Inlocuire pompa de benzina - daca se poate face de catre utilizator si ce implica ?
a) Sa ai acea pompa la tine;
b) Sa ai anumite chei ... etc.

2) Inlocuire bobina/bobine de inductie - daca se poate face chestia sta si ce implica ?
a) Sa ai acea bobina
b) sa cunosti procedura si sa ai sculele necesare ... Care sunt ele ? ...

Nu stiu cum este la diesel dar la benzina sunt convins ca exista anumite componente care se pot defecta "spontan" iar cei care au indemanare cat de cat buna si "mai au si cu ce" pot sa le rezolve.

Cam asa cred ca fceam cu totii pe la Dacii; eu aveam stiu bine, o pompa de benzina, un capac delco, o platina, o bujie, condensator, o fisha de bujii ( cea mai lunga ... ). Din fericire nu le-am folosit niciodata, mashina am vandut-o cu tot ce v-am scris mai sus original (mai putzin platina si bujiile) acum o luna - implinise 10 ani si putin peste 80.000 km ....

Nu cred ca este o investitie mare sa poti avea in portbagaj, o pompa de benzina, o bobina, paote si un senzor de turatie sau mai stiu eu ce de genul asta - daca se stie ca si acesta poate crea probleme. Chiar daca mashinutza pe care o conducem nu ne face chiar noua figura asta, totusi este posibil sa ne aflam in situatia in care putem ajuta pe cineva care este la necaz, avand ce ne trebuie la noi ...
Deci daca aveti astfel de cunostintze si amabilitatea de a le prezenta cred ca vor fi utile multora ...

Respect.
Skoda Octavia II Elegance 1.6 MPI, 2008

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30