Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Octavia 2 1.6 mpi  (Citit de 57818 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #414 : Martie 08, 2018, 08:53:37 p.m. »
In seara aceasta am fost in service cu octavia pentru revizie dupa aproximativ 4.000 km de la revizia precedenta. S-au schimbat: filtru aer, filtru polen cu carbon activ si filtru ulei toate Mann. Ulei am ales Castrol edge LL3 profesional 5W30. Dupa parerea mecanicului din service il pot schimba la 2 ani sau 30.000 km. Oare sa il cred?

„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #413 : Ianuarie 31, 2018, 09:56:58 a.m. »
E perfect asa :080:
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #412 : Ianuarie 31, 2018, 09:54:36 a.m. »
Pai de multe ori e exact invers, la o masina la care exista uzuri mai mari sau mai mici si anumite piese nu sunt chiar in parametri, ultimul contact cu soseaua este o anvelopa buna utilizata conform cu anotimpul.
Daca la placute ceva mai uzate, discuri mai tocite, la care suprafetele de contact nu mai sunt ok, etc,,,mai adaugi si niste anvelope de iarna si buget si uzate si 25 de grade afara si neatentie la volan si viteza neadecvata...........
Parerea mea e ca trebuie incercat, cat de cat, sa avem un pic din toate

Offline marius_f

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2015
  • Locaţia: craiova
  • Mesaje postate: 620
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2, 2.0 tdi, bkd, dsg
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #411 : Ianuarie 31, 2018, 09:36:16 a.m. »
Colegu' CyborgSky11 ai mare dreptate in ceea ce spui
Testat pe masina proprie
Initial cand am cumparat-o, acum cca 2 ani, avea frane normale, ca la oricare alta masina, adica nimic deosebit, spectaculos .

De cand am schimbat aproape totul la ea pe parte de directie/suspensie/ franare, adica : bucsaraie, pivoti, bielete directie / antiruliu, telescoape, suruburi de prindere telescoape in fuzeta (jamba), flanse, reconditionat caseta directie, placute frana fata / spate ATE, furtune frana fata / spate Brembo, conducte frana spate (cele mici de la etrieri) noi, lichid de frana ATE ... pot spune sincer ca are niste frane cum rar am mai vazut, aproape deloc, la orice alta masina. Desigur, doar la cele noi
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2018, 09:39:41 a.m. de marius_f »

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #410 : Ianuarie 31, 2018, 09:10:58 a.m. »
Asta cu eficienta franarii , e valabil ptr. cazul ideal-perfect, placute frana si discuri țipla, sistem franare perfect,ABS,ESP, telescoape , și ce-o mai fi, etc.. Degeaba ai fie vara , vara, fie invers , castigi 10 cm dar nu te ajuta celelalte eșemente ale sistemului de franre si directie. Analiza e f. ampla, si merge doar la masinile noi, restul, IN PRACTICĂ e doar părerologie 8-}, în teorie sunt de acord cu tot.
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2018, 09:13:27 a.m. de CyborgSky11 »
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #409 : Ianuarie 30, 2018, 11:18:22 a.m. »
@RADU: anvelope Michelin Aplin din 2011 am si eu, si pot sa spun ca sunt magistrale. La tine altul a fost motivul pentru care ai facut pana, si nu faptul ca mergeai vara cu anvelope de iarna.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #408 : Ianuarie 30, 2018, 09:34:07 a.m. »
Referitor la zgomotul de rulare chiar este unul pronuntat cu anvelopele de vara. Se aude ca un vuiet din zona spate. Doi prieteni care erau cu mine in masina au sugerat ca am probleme la vreun rulment pe puntea spate insa zgomotul a disparut cand am pus anvelopele de iarna. Cu cele de iarna am un zgomot normal de rulare. De aceea doresc sa le schimb. Ele nu sunt extrem de uzate insa au 6-7 ani vechime.
Referitor la mersul la limita si incalzirea anvelopelor nu am ce comenta. Am nevoie de anvelope medii cu ajutorul carora sa pot parcurge distante medii/lungi vara cu familia in masina. De exemplu spre Grecia unde poti merge destul de mult cu 130 km/h pe autostrazile grecesti.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #407 : Ianuarie 29, 2018, 08:40:52 p.m. »
In vama, dupa controlul documentelor, am stat intr-o benzinarie la cafea juma de ora sa se mai raceasca rotile (frigerau). Daca aveam anvelope de vara sigur nu se intimpla asa ceva.
Nu cred ca acesta e motivul.
Sau tu crezi ca daca mergi cu anvelope de iarna, iarna la 6 grade(deci mai mic de 7, temperatura de la care se recomanda anvelope de iarna) ele nu se incalzesc? Nu am studiat, dar banuiesc ca frecarea anvelopelor de asfalt genereaza caldura similara iarna si vara, adica mai mult de temperatura asfaltului la 30 grade(care poate ajunge si la 70). Adica vreau sa zic ca o diferenta de 25 de grade in atmosfera nu vor genera diferente extrem de mari ale anvelopelor la rulaj.
Altul a fost motivul penei. In schimb, cu cele de vara astfel incinse o frana puternica ar fi marit distanta de franare rezonabil de periculos. Si uzura lor este pe masura.


Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #406 : Ianuarie 29, 2018, 08:28:04 p.m. »
Si cum iti dai ceama de zgomot, masori! Nu cumva depinde de stratul de rulaj al asfaltului. Poate pe unde circuli de obicei e grunjos! Vezi ca pe cel neted, nu poti face nicio diferenta, zic si eu ! După mine eu as lua numai iarnă, iar la 5 ani le arunc, chit ca se consuma mai repede, RO nu are media temperaturilor mai mare de 22-24 grade, daca as locui in Grecia as purta 2 randuri, poate !
Pai daca mergi numai pe asfalt zguros nu e diferenta. Numai ca pe multe europene nu e zguros.Sau nu numai zguros. Si diferentele se vad.
Anvelopele de iarna vara nu sunt foarte eficiente la franare. Cand mergi ca pensionarul nu e mare diferenta. dar daca o mai calci cele de iarna, vara, vor genera o distanta mai mare la franare.

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #405 : Ianuarie 29, 2018, 07:16:09 p.m. »
Eu n-as mai face prostia asta in veci. Am patit-o in 2011, cu o masina (AUDI) cumparata din germania pentru un prieten (fiind echipata cu anvelopele din iarna, Michelin Alpin). Luna august, cu citeva zile pina-n sf. maria. Recunosc, pe autostrada, talpa la greu. In masina doar eu si sotia, veneam acasa, in concediu. Aproape de iesirea catre Szeged, am auzit fleosch-fleosch... PANA stinga spate! Afara erau peste 30*C (noaptea la 12, soseaua incinsa, rotile la fel). Aveam rezerva (tot noua, tot de iarna) si am folosit-o, insa, fiind noaptea de simbata catre duminica, am mers pina in Cenad cu inima strinsa, n-am mai sarit de 90-100. In vama, dupa controlul documentelor, am stat intr-o benzinarie la cafea juma de ora sa se mai raceasca rotile (frigerau). Daca aveam anvelope de vara sigur nu se intimpla asa ceva.

Offline CyborgSky11

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2018
  • Locaţia: Mures
  • Mesaje postate: 628
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Audi, Skoda, VW, BMW
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #404 : Ianuarie 29, 2018, 06:49:07 p.m. »
Si cum iti dai ceama de zgomot, masori! Nu cumva depinde de stratul de rulaj al asfaltului. Poate pe unde circuli de obicei e grunjos! Vezi ca pe cel neted, nu poti face nicio diferenta, zic si eu ! După mine eu as lua numai iarnă, iar la 5 ani le arunc, chit ca se consuma mai repede, RO nu are media temperaturilor mai mare de 22-24 grade, daca as locui in Grecia as purta 2 randuri, poate !
Avantajul omului inteligent este că poate face pe prostul ori de câte ori are chef. Invers nu !

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3561
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #403 : Ianuarie 29, 2018, 02:24:29 p.m. »
Hankook parca au BB iar Debica B C cu 67 dbeli. Cred ca ceva pe aici ar fi bine de orientat.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 5102
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #402 : Ianuarie 29, 2018, 02:12:09 p.m. »
Eu am BF Goodrich G Grip si sunt multumit de ele...sunt f moi, poate prea moi, se schimba imediat comportamentul masinii fata de Continentalurile de vara(directie  mai moale, mai silentioase in oras, mai mult confort la trecerea peste denivelari). Sunt parca mai moi si decat anvelopele de iarna. Cu siguranta sunt anvelope de confort si nu de tip sport.
Dezavantajul este ca sunt anvelope cu sens de rotatie, nu poti sa le schimbi stanga-dreapta pe masina ci doar fata cu spate.
Cand le-am luat am avut de ales intre ele si Hankook Kinergy eco....dupa reviewurile de pe internet am mers pe BF Goodrich. Acum tu faci cum consideri, insa parerea mea este sa nu mergi pe low-cost ci pe medium cost.
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2018, 02:15:23 p.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #401 : Ianuarie 29, 2018, 11:56:19 a.m. »
Avand in vedere ca nu cred ca in cursul anului 2018 voi schimba masina doresc sa schimb cauciucurile de vara. Nu sunt extrem de uzate dar sunt vechi si foarte zgomotoase fata de cele de iarna. Ce imi recomandati, cauciucuri de buget nu premium. Ce parere aveti de Matador MP47 Hectorra 3 la 190 lei bucata? In lista mai am urmatoarele anvelope: Viking Protech HP (206 lei), Debica Presto (216 lei), nokian iline (229 lei), Hankook Kinergy Eco (233 lei) si cele mai scumpe BF Goodrich G-Grip (248 lei). Unde sa ma opresc? Anvelopele sunt 205/55/R16.
Multumesc
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

Offline cirsteammm

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2015
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 891
  • Karma: +0/-0
  • Ford Focus 1.5 tdci/Skoda Fabia 1.9 SDI
Re: Skoda Octavia 2 1.6 mpi
« Răspuns #400 : Decembrie 20, 2017, 11:25:44 a.m. »
Rezolvare problema baterie: am primit bateria rombat incarcata cu promisiunea ca nu se va mai repeta. Sper ca vorbele lor vor avea acoperire in realitate. Am dus masina in garaj si am deconectat preventiv bateria. Nu am schimbat nici macar cauciucurile si nu intentionez sa le mai schimb. Cred ca octavia va hiberna pana in martie.
„Prea mulți oameni cheltuie bani pe care nu i-au câștigat pe lucruri pe care nu le vor pentru a impresiona oameni pe care nu-i plac”

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi.

* Subiecte recente

Sfaturi pentru achizitionarea unei masini la mana a doua de deutch
[Aprilie 25, 2024, 09:55:18 a.m.]


Turcaletul de Leonard
[Aprilie 19, 2024, 12:16:20 p.m.]


Jurnal bord Honda Civic 1.6idtec 120 CP de vizitator
[Aprilie 18, 2024, 09:17:59 a.m.]


Probleme sistem portbagaj. de al bundy
[Aprilie 17, 2024, 05:56:47 p.m.]


Mazda CX-30, frumoasa si rosie de james kilowatt
[Aprilie 16, 2024, 07:38:05 p.m.]


infiltratii apa prin stanga pedalei de ambreiaj de costel34
[Aprilie 12, 2024, 04:29:07 p.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Aprilie 2024
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30