Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: imposibilitate accelerare  (Citit de 6066 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: imposibilitate accelerare
« Răspuns #4 : August 09, 2015, 12:15:43 p.m. »
Tu te uiti ce masina are inainte de a spune ca e egr ?


Sent from my  using Tapatalk.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline mircea.dave

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 514
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Combi 1.6TDI CR
Re: imposibilitate accelerare
« Răspuns #3 : August 08, 2015, 11:21:26 p.m. »
BUNA ZIUA......am si eu nevoie de ajutor.De curand am achizitionat o SKODA OCTAVIA 1 din anul 2001,provenienta  Austria de la cineva din Timisoara....toate bune, masina  ok.De ceva timp a inceput sa se aprinda in bord un martor de culoare galbena reprezentand un arculet,timp in care masina aflata in mers ,,da in nas" si nu se mai accelereaza, ramane turata  la 1200 rpm pana opresc motorul,astept cateva secunde ,dau la automat....porneste este ok......dar dupa un timp iar face la fel,in aceiasi zi sau la cateva zile.Mentionez ca am fost cu masina la AVIA-MOTORS din Constanta ,mi-a bagat-o pe tester si mi-a zis ca  are problema la circuitul pedalei de acceleratie.......mi-a facut un upgrade la pedala de acceleratie.............problema este ca masina face la fel.........MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT?Sa fie oare switch-ul de la pedala de acceleratie defect?VA MULTUMESC
salut. sunt aproape 100% convins ca e racitorul EGR. Toata treaba o sa te coste undeva la 2000 de lei, depinde in ce service o faci. (evindent, piesa +manopera). Bafta.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Opel Vectra Hatchback 1.6 TD, 82CP, MY 1994, intercooler, motor ISUZU (retired)
Opel Corsa 1.3 TDCI, 85CP, MY 2006, intercooler (retired)

Offline T. Carmen

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2013
  • Mesaje postate: 729
  • Karma: +0/-0
Re: imposibilitate accelerare
« Răspuns #2 : August 02, 2015, 04:20:41 p.m. »
Scoate mufa pedalei de acceleratie, dai cu spray de contacte/cupleaza mufa la pedala/stergi eroarea.
Daca nu va fi nicio imbunatatire, iar eroarea va apare din nou, va trebui inlocuita pedala de acceleratie.


Offline srnct

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2015
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 1.9 tdi
imposibilitate accelerare
« Răspuns #1 : August 02, 2015, 03:14:05 p.m. »
BUNA ZIUA......am si eu nevoie de ajutor.De curand am achizitionat o SKODA OCTAVIA 1 din anul 2001,provenienta  Austria de la cineva din Timisoara....toate bune, masina  ok.De ceva timp a inceput sa se aprinda in bord un martor de culoare galbena reprezentand un arculet,timp in care masina aflata in mers ,,da in nas" si nu se mai accelereaza, ramane turata  la 1200 rpm pana opresc motorul,astept cateva secunde ,dau la automat....porneste este ok......dar dupa un timp iar face la fel,in aceiasi zi sau la cateva zile.Mentionez ca am fost cu masina la AVIA-MOTORS din Constanta ,mi-a bagat-o pe tester si mi-a zis ca  are problema la circuitul pedalei de acceleratie.......mi-a facut un upgrade la pedala de acceleratie.............problema este ca masina face la fel.........MA POATE AJUTA CINEVA CU UN SFAT?Sa fie oare switch-ul de la pedala de acceleratie defect?VA MULTUMESC

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30