Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: OCTAVIA STYLE  (Citit de 12690 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #5 : Ianuarie 13, 2016, 05:57:53 p.m. »
Motoarele 1,2 tsi pe curea au avut probleme cu un variator axe cu came sau cam asa ceva, si sarea cureaua de distributie distrugand motorul. Evident , aceeasi tacere fara rechemare, se inlocuia acest variator la prima revizie. daca te duceai in concediu si ramaneai fara motor avantajul tau. Probabil ca acum s-a rezolvat problema si cele noi vin fara probleme.
mda, asa-i, dar am impresia ca e vorba de unudoiurile pe curea aparute in 2013, cele de 105 cp, euro 5.
Astea noi, euro 6 si 110 cp, poate-s mai bune.

Offline bogdan.momita

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2016
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2015 1.2 Style
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #4 : Ianuarie 13, 2016, 11:01:47 a.m. »
ca si dotari in plus :

   Dotari optionale
   
$05 PK9 PW0      ***CleverPack Style***                                           
                        - Faruri Bi-Xenon, Adaptive Frontlight
                         System, controlul dinamic al unghiului
                          de iluminare, instalatie spalare faruri,
                       Day Light cu tehnologie LED
                          - Scaune fata incalzite
PJ1                      Jante aliaj usor Ilias 6.5Jx16"                                       
PT2                      Pregatire telefon cu Bluetooth                                     
PW8                    Proiectoare de ceata fumurii                                       
RAC                    Radio-MP3-player Bolero, MIB2                                   
                         cu touch-screen color 6.5", AUX-IN, USB,
                          cititor card SD
7X1                    Senzori parcare spate                                                             


PKC                     Simply Clever                                                                           

                          protectie podea portbagaj cu fata dubla
                         (cauciuc/textil), recipient resturi in
                          capitonaj portiera, suport multimedia in
                         consola mediana
[]8M1                     Stergator luneta                                                                     


PL5                      Volan multifunctional imbracat in piele                                         

                          (comenzi radio si telefon)

     
« Ultima Modificare: Ianuarie 13, 2016, 11:03:47 a.m. de bogdan.momita »

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #3 : Ianuarie 13, 2016, 07:46:17 a.m. »
Motoarele 1,2 tsi pe curea au avut probleme cu un variator axe cu came sau cam asa ceva, si sarea cureaua de distributie distrugand motorul. Evident , aceeasi tacere fara rechemare, se inlocuia acest variator la prima revizie. daca te duceai in concediu si ramaneai fara motor avantajul tau. Probabil ca acum s-a rezolvat problema si cele noi vin fara probleme.

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: OCTAVIA STYLE
« Răspuns #2 : Ianuarie 13, 2016, 12:15:58 a.m. »
Salut, eu unul n-am auzit de probleme comune la motorul 1,2 tsi cu distributie pe curea. E drept ca, dupa experienta din trecutul nu foarte indepartat, lumea se cam fereste de cilindreea asta. Iar grupul VAG a devenit foarte discret cu detaliile tehnice despre noile motoare. De-amu' s-o videa.. cineva tre' sa le incerce si pe astea.

Ce dotari mai are masina inafara de cele standard?

Offline bogdan.momita

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2016
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Octavia 2015 1.2 Style
OCTAVIA STYLE
« Răspuns #1 : Ianuarie 12, 2016, 03:07:39 p.m. »
Salutare,
Asa cum spune si titlul, tocmai am achizitionat masina de mai sus , co motorizare de 1.2 Benzina. In 10-14 zile cred ca am sa o si conduc :) Astept sa ajunga la dealer. S-au facut toate actele , luni platesc avansul, in 10 zile o aduc. Vroiam sa stiu de la voi ceva pareri despre motorizarea aceasta, despre masina in sine.
Tin sa precizez ca pana acum am avut : Dacia 1310, Logan- luat nou, Hyundai I20, Hyundai I30 + Yaris = actualele masini , iar acum Skoda Octavia 1.2 Style, culoare argintie.

Pareri? Sugestii?

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30