Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: probleme la franare...schimb discul?  (Citit de 6132 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Raspuns: probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #7 : Mai 29, 2008, 07:55:48 p.m. »
Pana la urma am cumparat 2 discuri frana fata marca TEXSTAR(facute in germania) la 115 RON/bucata, iar maine mi se aduc placute de frana, tot marca TEXSTAR in jur de 140 RON setul.
Am vb. cu mai multe persoane, majoritatea mi-au recomandat sa schimb si placutele, deoarece exista sansa ca placutele chiar daca sunt relativ noi sa fie uzate in asa fel incat sa fi luat forma discurilor vechi, iar cu discurile noi sa nu faca contact 100% in primele xyz Km...pentru 140 RON mai bine nu ma risc.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline Andrei

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 299
  • Karma: +0/-0
Raspuns: probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #6 : Mai 29, 2008, 02:20:38 p.m. »
Poti sa schimbi fara problema doar discurile. Placutele vor lua forma discurilor f repede fiind mai moi ca material decat placutele.
Octavia II 2.0TDI - BKD (2007)

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Raspuns: probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #5 : Mai 29, 2008, 01:04:51 p.m. »
Azi ma duc sa cumpar discurile. Sper sa nu fiu nevoit sa schimb din nou, si inca o data si inca o data. Habar n-am ce marca sa cumpar, trebuie sa ma incadrez undeva in 350 maxim 400 RON pentru cele 2 bucati.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Raspuns: probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #4 : Mai 29, 2008, 12:50:36 p.m. »
placutele nu au nimic.am avut si eu problema asta si am schimbat discurile.....prima oara! dupa 3000 km am schimbat iar(ca se ovalizara din nou).....pe urma iar....s-aiu stricat.am primit tot felul de explicatii tampite:cum ca am trecut prin apa,discurile fiind incinse(nu plouase de 1 luna),ca ma fortat franele,etc.pana la urma au recunoscut ca este material prost.asa ca inarmeaza-te cu rabdare sau cumpara discuri noi si vezi ce se mai intimpla.  bafta!

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Raspuns: probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #3 : Mai 29, 2008, 10:05:06 a.m. »
De schimbat o sa schimb ambele discuri...ma gandeam sa pastrez placutele, deoarece uzura lor este ff mica. Ce ma pune pe ganduri, e ca nu cumva placutele sa fi luat forma  dicurilor...Cu ochiul liber nu se vad urme/santuri in disc...dar cine stie.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline C o s m i n

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 5853
  • Karma: +6/-0
  • ZEN Master
  • Auto: Fabia 287 Nm
Raspuns: probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #2 : Mai 29, 2008, 09:20:50 a.m. »
Daca vrei sa faci totul ca la carte, ar trebui schimbate discurile si placutele(stanga+dreapta). Dar poti schimba si un singur disc, daca celalalt nu e extrem de uzat. Placutele ar cam trebui schimbate insa...
Din categoria "Consultatii ZEN, FU, CHI, HI, PAN",lectia numarul 1:
Cand disperarea te cuprinde si crezi ca problema skodei tale nu are solutie, asculta-ti vocea interioara, care spune: LEAGA CU SARMA

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
probleme la franare...schimb discul?
« Răspuns #1 : Mai 29, 2008, 07:46:17 a.m. »
Salut

La viteze peste 70km/h in momentele in care franez brusc, simt o trepidatie ciudata in volan.
Ma gandesc ca nu cumva discul de frana pe fata sa fie ovalizat. Mai sunt si alte posibilitati?
La mers normal masina nu trage stanga/dreapta, nu bate nimic (nici la 110 km/h).
In cazul in care schimb discul, trebuie sa schimb si placutele de frana? Intreb pentru ca placutele au fost schimbate in urma cu doar 7000 km...
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30