Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Sfaturi pt rodaj  (Citit de 116245 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Alunakis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2012
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 105
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3 Elegance 1.4 TSI
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #125 : Noiembrie 10, 2014, 03:18:14 p.m. »
@vizitator
Multumesc pentru lamurire. Am vrut sa scriu EfixS 99, in fine, nu conteaza. Am sa alimentez cu EfixS cam la 3 luni, restul cu 95. Consider ca am terminat cu rodajul, schimb la 2500-3000-3500 rot/min, adica intram la regim normal de mers. Regimul meu normal de mers.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #124 : Noiembrie 10, 2014, 01:09:59 p.m. »
Oricum, am facut deja aproape 1800 km, nu stiu daca mai ajuta folosirea benzinei de 98. Cineva, amabil si cu nitica bunavointa, ma poate lamuri. Multumesc anticipat.
ai cam terminat rodajul. Poti sa mergi linistit pe benzina de 95
Cea de 98 era buna pt ca avea niste adititivi de lubrefiere, tocmai buni pt motorul in rodaj.
Nu iti zapacesti calculatorul daca treci de la 95 la 98. Dar nu prea am mai vazut benzina de 98, in ultimul timp toti au 95 sau direct 99. ;)
« Ultima Modificare: Noiembrie 10, 2014, 01:12:48 p.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline cashonly

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2014
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 120
  • Karma: +0/-0
  • Proprietar de Skoda
  • Auto: Skoda Fabia 2005
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #123 : Noiembrie 10, 2014, 12:40:23 p.m. »
Am citit threadul recomandat dar nu am gasit ce ma intereseaza, ca sa nu mai postez si acolo acelasi lucru, intreb aici: daca nu se tine cont de pret, care benzina este mai ok pentru motor 95 sau 98? si daca pe capac scrie 98 pot baga 99?
Skoda Fabia Combi 2005 1.4cc 16v 101cp BBZ

Offline Alunakis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2012
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 105
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O3 Elegance 1.4 TSI
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #122 : Noiembrie 10, 2014, 11:32:10 a.m. »
Chiar daca indicatia este de folosire CO 95? Am inteles ca nu prea este bine sa schimbi benzina, 95, 98 si iar 95. Ceva cu zapacit calculatorul masinii. Nu radeti, nu ma pricep la treaba asta. Oricum, am facut deja aproape 1800 km, nu stiu daca mai ajuta folosirea benzinei de 98. Cineva, amabil si cu nitica bunavointa, ma poate lamuri. Multumesc anticipat.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #121 : Noiembrie 10, 2014, 10:36:41 a.m. »
In rodaj e bine sa se puna benzina de 98. Are niste aditivi de ungere, care sunt paine calda pt un motor in rodaj.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #120 : Noiembrie 10, 2014, 10:24:59 a.m. »
Salut! Există un topic dedicat pe această temă http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=1425.0 , insă ca sfat personal, eu zic că poți merge liniștit cu benzină de 95, de la OMV. Petromul mi-a cauzat o serie de neplăceri în trecut și ca atare îi ocolesc :) Beneficiile unui benzine cu CO superior în cazul motorizării tale nu justfică diferența de preț între cele 2 sortimente de combustibil.
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline cashonly

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2014
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 120
  • Karma: +0/-0
  • Proprietar de Skoda
  • Auto: Skoda Fabia 2005
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #119 : Noiembrie 10, 2014, 10:11:22 a.m. »
Buna dimineata, am tot cautat un thread potrivit pentru intrebarea mea, cred ca asta e cel mai apropiat de subiect (rodaj=exploatarea masinii, bine, cel putin la inceputul vietii ei)


Detin o Skoda Fabia Combi 2004, motor 1.4 16v 101cp. Intrebarea mea este: cu ce tip de benzina trebuie sa alimentez? Pana acum am bagat 95 de la Petrom, am vazut la pompa 95 si 99 iar pe capacul de la buson 95 si 98, m-am gandit ca 99 nu e buna.
Ideea e ca vreau sa fac un plin cu benzina 'a mai calitativa pentru motorul meu, ma gandesc ca poate curata ce e de curatat pe-acolo.
Si pe termen lung, ce tip de benzina si de unde imi recomandati sa alimentez?
Skoda Fabia Combi 2005 1.4cc 16v 101cp BBZ

Offline Harkonnen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2013
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 46
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3,Mk14
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #118 : Iulie 07, 2013, 06:29:08 p.m. »
Dealerul avea sub 1000 km cand am mers cu masina de demo si imi schimba in modul sport numai pe rosu. Si masina era ok. Cine a cumparat-o nu cred ca are probleme... Sau astea apar la un anumit nr de km?
Skoda Octavia 3, 1.4 TSI 140CP

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #117 : Iulie 07, 2013, 10:07:52 a.m. »
Zona rosie la 1.2tsi este la 6000 intr-adevar
Legat de rodaj eu am avut curiozitatea sa citesc manualul in seara in care am ridicat masina astfel ca atunci cand s-a intamplat sa ajung la 4000+ ture nu m-am kkt pe mine.
Deci pot sa confirm ca, cel putin pana acum la 44000km, nu prea vad sa se fi intamplat nimic.

Ca sa nu mai spun ca ei nu zic in carte ca trebuie sa mergi cu 4500 - doar ca poti ajunge la acea turatie. Daca stilul tau de condus e mai molcom si oricum n-ajungi la 4500 de ture, atunci chiar nu trebuie sa-ti faci probleme in legatura cu mersul in rodaj. Cu precizarea ca producatorul te avertizeaza in carte sa nu mergi subturat.

In concluzie, eu zic ca puneti problema gresit. "Eu am auzit ca", "Eu stiam ca" cam sufera de lipsa de substanta pe cand manualul ala are litera de lege. Daca patesti ceva cu masina datorita utilizarii ei conform manualului, fabricantul e bun de plata, daune, etc.
Si nu cred ca-si fac ei probleme in Romania or prin restul tarilor de mana a 3-a. Dar in State sau poate chiar si in Europa de Vest si-o pot lua in freza rau de tot intr-un process de dauna . Nu-i costa absolut nimic sa scrie in manual 1/2 in loc de 3/4, nu-i asa? Faptul ca n-au facut-o ar trebui sa insemne ceva.
 
« Ultima Modificare: Iulie 07, 2013, 10:15:19 a.m. de noobinhood »
fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

Offline Harkonnen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2013
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 46
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3,Mk14
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #116 : Iulie 05, 2013, 09:36:45 p.m. »
La fel si la 1.4 TSI. Nu vad de ce as duce-o la 4500. 3250 e suficient. Oricum mai sunt 700km doar
Skoda Octavia 3, 1.4 TSI 140CP

Offline Shymano

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 491
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6 FSI, 115 CP
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #115 : Iulie 05, 2013, 08:04:50 p.m. »
acum depinde si la cat intra pe rosu TSI-ul asta ... a mea, 1.6 FSI, intra pe rosu la 6000 sau 6500 rot/min; la voi cum e ??
Skoda Octavia II -2008, 1.6 FSI, 115 CP, BLF, Elegance+, xenon pe lupe Morimoto mini.
Croitorie la comanda - calitate la preturi rezonabile. Rochii pt mirese sau de ocazie.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #114 : Iulie 05, 2013, 10:07:27 a.m. »
duceti voi un TSI la 4500 rotatii in perioada de rodaj, si sa vedeti ce bine merge la urma. :042:
 
daca ar fi sa luam ca turatie maxima turatia de 4200 (care este turatia pana la care cuplul este maxim), am avea 75%*4200=3150 turatii...Ar mai merge....
Dar 4500 e mult, nu am auzit pe nimeni sa meraga cu motorul pana la 4500 turatii in perioada de rodaj.
 
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Harkonnen

  • Junior
  • *
  • Joined: Mai 2013
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 46
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 3,Mk14
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #113 : Iulie 05, 2013, 08:01:03 a.m. »
Deci asta scrie si la A7.
Skoda Octavia 3, 1.4 TSI 140CP

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #112 : Iulie 04, 2013, 06:17:49 p.m. »
A5_Octavia_OwnersManual.pdf zice la pagina 145:

Primii 1 500 kilometri - şi ulterior
Motor nou
Motorul trebuie rodat în primii 1.500 kilometri.
Până la 1.000 kilometri
› Nu circulaţi cu viteză mai mare de 3/4 din viteza maximă a fiecărei trepte de viteză,
adică până la 3/4 din turaţia maxim admisă a motorului.
› Nu acceleraţi la maximum.
› Evitaţi turaţiile ridicate.
› Nu circulaţi cu remorcă.
De la 1.000 la 1.500 kilometri
› Viteza maximă, respectiv turaţia maximă a motorului în fiecare treaptă de viteză
se poate atinge numai gradat.
În timpul primelor ore de funcţionare, frecarea între elementele în mişcare ale motorului
este mai ridicată decât mai târziu când motorul s-a mai rodat. Cât de bine
este realizat acest rodaj depinde într-o considerabilă măsură de modul în care este
condusă maşina în primii 1.500 km.
Chiar şi după perioada de rodaj trebuie să evitaţi turaţiile ridicate ale motorului.
Turaţia maxim admisă este marcată de începutul zonei roşii pe scala turometrului.
La autovehiculele cu transmisie manuală, trebuie să selectaţi treapta următoare
de viteză cel mai târziu atunci când indicatorul ajunge în dreptul zonei roşii. Turaţiile
neobişnuit de mari ale motorului la accelerare sunt limitate automat, însă
motorul nu este protejat împotriva turaţiilor ridicate produse prin schimbarea greşită
în treptele inferioare de viteze, ceea ce determină creşterea bruscă a turaţiei
motorului peste valoarea admisă, conducând astfel la deteriorarea motorului.
Pentru autovehiculele cu cutie manuală de viteze sunt valabile şi următoarele: Nu
vă deplasaţi cu turaţii prea mici. Treceţi într-o treaptă inferioară, când motorul nu
mai funcţionează uniform. Respectaţi treapta de viteză recomandată » pagina 14.


La a mea 3/4 din turatia maxima cred ca inseamna in jur de 4500 rpm.
« Ultima Modificare: Iulie 04, 2013, 06:20:55 p.m. de noobinhood »
fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Sfaturi pt rodaj
« Răspuns #111 : Iulie 04, 2013, 01:13:46 p.m. »
eu stiam ca la TSI rodajul se imparte pe 2 grupe:
-primii 1500 km: nu ai voie sa depasesti 2500 rotatii (asta inseamna 120 km/h in viteza a VI-a). Aceste 2500 rotatii se ating lin, fara accelerari bruste, fara frane bruste, fara sa o forjezi la plecarea de la semafor, fara depasiri in forta. Nici mersul pe tempomat nu e recomandat acum, si nici portbagajul incarcat la maxim, si nici sa tractezi pe cineva
-palierul 1500-2000 km, in care se poate ajunge la 3500 turatii, dar tot lin fara bruscarea acceleratiei, si cu respectarea celorlalte norme de mai sus.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30