Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Totul despre DECARBONIZAREA motorului  (Citit de 29965 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Totul despre DECARBONIZAREA motorului
« Răspuns #3 : Iulie 21, 2018, 09:18:08 p.m. »
Esti simpatic cu auto-sugestia...atat de putin te increzi in ceea ce stii si simti despre o masina personala depre care ar trebui sa cunosti tot?  :)

Nu pot raspunde intrebarilor tale, pt ca imi par glume... Indiferent ca ai sti sau nu cum am grija de propriile masini, tu vrei sa fii convins...nu de aceea am deschis acest subiect. No offence.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline _R_A_D_U

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2017
  • Mesaje postate: 165
  • Karma: +0/-0
  • Incepator
Re: Totul despre DECARBONIZAREA motorului
« Răspuns #2 : Iulie 21, 2018, 08:12:38 p.m. »
Citat
Rezultatele sunt incredibile: sunetul motorului este complet schimbat, mult mai limpede si linistit, turatia in relanti e usor mai mare (motorul respira mai bine acum), in ture inalte insa sunetul e mai mic, cat priveste detenta masinii, senzatia e ca dupa un TUNING la motor: reprize net mai rapide, acceleratia debordanta, urca in ture spontan si decis. Veti avea un SOC fara doar si poate, mie mi s-a intamplat deja.
Sigur nu e autosugestia?
Da mai multe detalii... Gen: din ce an e masina, citi km are rulati, cind a fost facut schimb de ulei, etc, chestii d-astea...

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Totul despre DECARBONIZAREA motorului
« Răspuns #1 : Iulie 20, 2018, 06:31:38 p.m. »
Este un subiect fierbinte, insa doar la noi, caci de aprox 8-10 ani aceasta procedura este folosita cu succes in SUA si nu numai...


DECARBONIZAREA cu HHO





Deschid acest subiect pentru a lamuri pe aceia care sunt inca sceptici, intrucat deja am operat acest procedeu pe doua masini (una diesel turbo, cealalta otto aspirat) si urmeaza si alte 2-3 curand, intrucat rezultatele sunt, fara exagerare, SPECTACULOASE.


Ceea ce doresc sa precizez este un amanunt important: aparatul cu hidrogen face doar o decarbonizare partiala, intrucat aceasta se intampla doar in capetele pistoanelor, in camera de ardere, si NU si in sistemul de admisie. Daca insa aparatul detine si un furtun prin care introduce ABUR, pe langa hidrogen, atunci decarbonizarea este COMPLETA si aceasta se va simti bine imediat dupa finalizarea procedurii (50-60 min).


Pe scurt: aburul curata admisia si se intalneste in camera de ardere cu hidrogenul, care arde cu explozie dislocand particulele carbon depuse pe interiorul motorului. Apoi, sunt evacuate pe toba. Ideal si recomandabil este ca DUPA decarbonizare sa se mearga 20-30min intr-un ritm alert, sportiv chiar, in turatii ridicate, pentru a se elimina particulele dislocate. Evident, si zilele urmatoare se va rula la fel, insa aceasta nu va fi o problema, intrucat diferenta de functionare se aseamana cu un TUNING la motor !


Costul variaza intre 200 si 250 lei per masina.


Rezultatele sunt incredibile: sunetul motorului este complet schimbat, mult mai limpede si linistit, turatia in relanti e usor mai mare (motorul respira mai bine acum), in ture inalte insa sunetul e mai mic, cat priveste detenta masinii, senzatia e ca dupa un TUNING la motor: reprize net mai rapide, acceleratia debordanta, urca in ture spontan si decis. Veti avea un SOC fara doar si poate, mie mi s-a intamplat deja.


Rog ca dezbaterile sa fie constructive si, daca exista intrebari, sa pot sa le raspund cu ceea ce stiu acum si cu experienta celor doua masini deja intinerite !
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30