Am o Octavia 1.9 (cod motor asv, 110cp), care pornește la sfert, dar nu trage până nu ajunge apa la 90 de grade, iar în acest timp: uneori nu intră turbina, alteori intră dar nu reușește să funcționeze în parametri (consum crescut la rece, după ce se încălzește se stabilizează la aproximativ 5%). După ce motorul ajunge la temperatura optimă, brusc, merge fantastic. Am curățat geometria variabilă, turbina e în stare ok, egr e ok, deci după ce se încălzește motorul, mașina trage fantastic, merge în parametri optimi, dar până atunci, e un fel de “sdi”. Care ar putea fi cauza?