Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi  (Citit de 13317 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline coco_caty

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +1/-0
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #16 : August 15, 2008, 08:14:30 p.m. »
  :68:  doar cu anumite conditii    /:)   

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #15 : August 15, 2008, 03:17:29 a.m. »
coco... vii la noi la CJ? :D
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline coco_caty

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +1/-0
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #14 : August 14, 2008, 11:27:27 p.m. »
  :-B cu aparatul de reglat faruri ma oricep cat de cat , mi-au aratat de cateva ori colegii mei. Asa ca faceti rost de aparat .  :040:

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #13 : August 11, 2008, 11:11:38 p.m. »
Pe tine nu pot, ca esti in categoria mentori :)
Eu am folosit metoda clasica la zid, dupa ce am pus xenoanele... ca vanam avioane :)
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #12 : August 11, 2008, 08:40:04 p.m. »
Invata-ne si pe noi !
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #11 : August 11, 2008, 08:30:36 p.m. »
Daca facem intalnirea aia si in orasul nostru... te ajut eu la reglaj de faruri ;) e simplu si fain :D
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline sivex

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 68
  • Karma: +1/-0
  • the way your heart beats, make all the difference
    • job
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #10 : August 11, 2008, 05:42:49 p.m. »
Multumesc de raspunsuri si de urare @RIon.
Am condus inainte 3 ani jumatate o Fabia 1.2 HTP fara nici o problema majora, foarte multumit, asa ca stiu cat de cat Skoda.

Normal ca incerc sa o turez mai tare, dar totusi parca nu e ce ar trebui sa fie.
@RIon - am patit intr-adevar si eu de cateva ori sa imi moara motorul.

@coco_caty - nu e o cuplare brusca, e o cuplare neliniara...nu e fina, smooth. Eu nu cred ca are legatura ca motorul e nou sau ai mers cu el 100.000 km.

Tare as fi vrut sa prind intalnirea Skoda sa fi facut o comparatie...data viitoare.

O sa va urmez sfatul sa ma duc in service sa vad ce imi spun baietii ca si asa vreau sa imi schimb becurile pe faza scurta + reglaj faruri pe faza lunga (ca si la altii, imi bat in plop).
 
Skoda Octavia 3 2.0 150 hp

Offline Sorin83

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: bucuresti, militari
  • Mesaje postate: 1339
  • Karma: +2/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI BMN
Raspuns: Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi
« Răspuns #9 : August 11, 2008, 01:04:27 p.m. »
Am schimbat numele topicului in "Vibratii ambreiaj Octavia 2 1.9 tdi"
Caracteristicile acestor păsări sunt culoarea cenușie și cântecul lor prin care masculul marchează teritoriul și care se poate asemăna cu denumirea dată păsării. Coada este lungă și pestriță.

Offline MRP

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 1815
  • Karma: +14/-2
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #8 : August 11, 2008, 09:08:57 a.m. »
Salut,

Am o Octavia 2 de 2 luni, motor 1.9 TDI, 105 cai si 3.000 km la bord.
La plecarea de pe loc cu viteza intai daca vreau sa pornesc foarte usor parca simt toate vibratiile motorului in ambreiaj...nu porneste de pe loc perfect liniar. Simt motorul in pedala; am observat ca se intampla parca mai des dupa ce am mers o ora-doua si motorul e cald.
Fac comparatie cu Megane 1.5dCI, Mondeo 2.0 TDCI si chiar Golf 4 (a lui socrul meu  ;)).

Poate asa e normal si sunt eu paranoic...
 


easculta la mine ca am experienta in volanta asta idioata.numai ca eu am schimbat-o la 55.000km. mergi cu ea asa pana cand simti ca motorul se poticneste(se simte ca o rola cu bile sparte si face asa din cind in cand) atunci te duci la service sa-ti inlocuiasca volanta.daca nu vor,fa scandal ca piesa costa mult. ATENIE!!! daca piesa se strica a doua oara,ciuciu schimbat pe garantie.dai bani din buzunar.asa ca mai citeste pe forum la sect.O2.am deschis eu un topic acolo despre volanta si ambreiaj. SUCCES!!!

Offline coco_caty

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 148
  • Karma: +1/-0
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #7 : August 10, 2008, 10:52:02 p.m. »
 :082: Deoarece masina este noua, mi se pare normal sa se realizeze o cuplare brusca a ambreiajului. Tine motorul in sarcina pe la 2000rot/min si incearca sa gasesti punctul acela specific la pedala de ambreiaj care il are fiecare masina in parte, probabil nu te-ai obisnuit cu ea. Parerea mea.  :-B  Daca la ralanti se observa o vibratie a motorului si are un mers anormal, de vina este volantul.  :70: (garantie)  :70:

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #6 : August 10, 2008, 09:24:34 p.m. »
Depinde..aici nu suntem chiar experti, dar daca si altii zic la fel, cred ca trebuie mers la service si pus pe tester; mie mi se mai intampla ca, in intersectii sa nu o calc destul de in forta si aproape sa moara motorul :(
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #5 : August 10, 2008, 05:31:45 p.m. »
Am o Octavia 2 de 2 luni, motor 1.9 TDI, 105 cai si 3.000 km la bord.
La plecarea de pe loc cu viteza intai daca vreau sa pornesc foarte usor parca simt toate vibratiile motorului in ambreiaj...nu porneste de pe loc perfect liniar. Simt motorul in pedala; am observat ca se intampla parca mai des dupa ce am mers o ora-doua si motorul e cald.
Poate asa e normal si sunt eu paranoic...
Nu esti paranoic . Fenomen semnalat si de mine cam tot de pe la 4-5000 km. O sa-ti spuna prin service-uri sa o turezi . Prostii . Masina nu trebuie sa vibreze la pornire normala . Succese . Eu mai astept putin  ca acum nu am timp de ambreiaj si de stat prin sevice .
P.S. Incearca plecare de pe loc cu spatele in panta si o sa vezi atunci ce frumos face .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline Tom

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 511
  • Karma: +7/-0
  • ÎMI PLACE MAI MULT SA CONDUC DECÂT SA BEAU
  • Auto: TOUR 101CP AXR 2007
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #4 : August 10, 2008, 12:23:32 p.m. »
I-am auzit si pe alti pesesori de SO 2, acelasi motor, plingindu-se de aceasta problema. Trateaz-o cu seriozitate si insista pentru remedierea ei. Nu stiu sa spun decit ca oamenii au fost cu masinile si la unii s-a rezolvat, iar la altii nu. Imi pare rau sa-ti spun acestea, insa cred ca  trebuie sa stii cam cum stai.
Bafta!
Combinatia suprema: O MINA DE FIER ACTIONATA DE UN CAP DE LEMN

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #3 : August 10, 2008, 10:21:24 a.m. »
Incearca sa o calci mai cu forta, hai sa vecem cand facem intalnirea Skoda Club (Cauta si tu topicul) si o sa ai o seconda opioniones :)
Oricum DREAM THEATER rules a lot!!!!!!! WELCOME Clujeanule!!!!
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Raspuns: ambreiaj
« Răspuns #2 : August 10, 2008, 09:13:17 a.m. »
da si un search si cred ca gaseai ceea ce te interesa.nu era nevoie de un alt topic
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30