Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Verificarea instalatiei de climatizare  (Citit de 23127 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jst_32

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Bucuresti, Brancoveanu
  • Mesaje postate: 856
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 3 FL 2.0 TDI(190 CP)DSG
Raspuns: Verificarea instalatiei de climatizare
« Răspuns #7 : Iunie 28, 2007, 07:52:01 p.m. »
Hip. hip, uraaa!!!
Gata, am rezolvat-o! Am fost astazi la Brady si dupa o verificare efectuata acolo mi-au spus ca nu are nimic nici instalatia de climatizare si nici compresorul, singura cauza probabila fiind faptul ca "radiatoarele sunt imbacsite". Asa ca mi-au spalat radiatorul, m-au taxat cu 35 de RON si... gata! Spun ei ca este gata, iar eu sper din toata inima sa nu imi mai fac figuri. Nu de alta, dar saptamana viitoare eu plec in concediu si voi merge in Turcia si Grecia, unde nu este racoare deloc in aceasta perioada a anului.
Dont love and cry, just fuck and smile!

Offline jst_32

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Bucuresti, Brancoveanu
  • Mesaje postate: 856
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 3 FL 2.0 TDI(190 CP)DSG
Programare, asteptare...
« Răspuns #6 : Iunie 28, 2007, 09:48:58 a.m. »
Am sunat mai devreme la Brady si mi s-a spus ca este nevoie de o programare prealabila intrucat sunt extrem de ocupati. Am facut-o si p'asta si urmeaza sa ma prezint acolo .... astazi!!! Va tin la curent!
Dont love and cry, just fuck and smile!

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Raspuns: Verificarea instalatiei de climatizare
« Răspuns #5 : Iunie 27, 2007, 08:48:20 a.m. »
Vino la service Brady - sunt mai multe cauze posibile: compresor defect, lipsa freon instalatie, senzor temperatura defect, modul Climatronic defect. DA, se rezolva pe garantie. Si inca ceva: compresorul e polonez si nu tie iti pica primul... :047:
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline kunjanos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Cluj Napoca
  • Mesaje postate: 457
  • Karma: +1/-0
  • Kun Janos
  • Auto: Octavia II Scout
Raspuns: Verificarea instalatiei de climatizare
« Răspuns #4 : Iunie 27, 2007, 08:47:26 a.m. »
Bebeco, in cazul in care nu se verifica/completeaza pe garantie...pentru 150 RON la Proton Auto au verificat instalatia de AC, freonul a fost scos, filtrat si completat.
Inca ceva, legat de erorile care mai apar din cand in cand la Fabia: mi-a ramas blocat careva zi incalzirea pe maxim. Si degeaba trageam pana la minim ca tot baga aerul insuportabil de incalzit. Am oprit motorul, am tras incalzirea la minim (mai bine spus pe rece, sau inchis incalzirea) si am pornit motorul. Si-a revenit instantaneu. Chestia asta mi s-a mai intamplat...o fi vreo eroare din soft.
(vandut) Octavia Scout II din 2007, 103kw, BMM
Volvo XC60 2016, 220CP, D5

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1633
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Raspuns: Verificarea instalatiei de climatizare
« Răspuns #3 : Iunie 26, 2007, 08:57:30 p.m. »
Intreaba-l pe Master. El stie sigur !  :040:
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3747
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Raspuns: Verificarea instalatiei de climatizare
« Răspuns #2 : Iunie 26, 2007, 07:25:19 p.m. »
Normal ca se poate face in garantie  :082:

Offline jst_32

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Bucuresti, Brancoveanu
  • Mesaje postate: 856
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 3 FL 2.0 TDI(190 CP)DSG
Verificarea instalatiei de climatizare
« Răspuns #1 : Iunie 26, 2007, 07:02:10 p.m. »
Zilele acestea, cand temperatura de afara se situa la aproximativ 43 de grade, instalatia mea de climatizare a luat-o razna... adica a refuzat sa mai functioneze... pornea, se oprea... iar la un moment dat aerul suflat inauntru era de-a dreptul fierbinte. Am "sunat un prieten" si mi-a spus ca asta se intampla cand nu mai ai suficient freon in instalatie. Intrebarea mea este daca verificarea si completarea freonului se poate face "pe garantie". Ma poate ajuta cineva?
Dont love and cry, just fuck and smile!

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30