Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272493 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cheeta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Feb 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 659
  • Karma: +0/-1
  • Auto: Ex: 1,9 TDI ALH 90CP 2006
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #197 : Ianuarie 05, 2010, 04:50:39 p.m. »
Ceva tot nu e in regula cu acel 9.5V - oamenii aceia ce ti-au spus?
Ca ma gandesc ca daca au putut sa masoare curentul de pornire, probabil ca au si o expertiza pentru valoarea tensiunii.
 
Eu ce stiu, trebuie sa fie 12V masurat fara motor pornit, si peste 12V cu motorul pornit, deci tensiunea de incarcare de la alternator.
 
Intreaba la cei ce au masurat-o si te rog posteaza ce au zis.
Ex: Skoda Octavia Tour 1,9 TDI ALH 66KW/90CP MY 2006

Offline alex_p

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #196 : Ianuarie 05, 2010, 11:37:20 a.m. »
Corect ... cat e in garantie nu se plateste manopera sau piesa ce e schimbata pe garantie in cazul meu bateria. Ma intereseaza daca parametrii primiti de la test sunt normali :
9.5 V si 130-154A curentul
stiam ca 12 V ar trebui sa fie tensiunea bateriei in mod normal. Presupun ca au facut testul cu motorul inchis, fara consumatori si in mediu rece.

Cu ce tip de baterie vine Fabia din fabrica? stie careva
« Ultima Modificare: Ianuarie 05, 2010, 01:01:28 p.m. de alex_p »
1.2 benzina 60cp , Elite

Offline rzvnl

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 27
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda Superb 1,9 Tdi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #195 : Ianuarie 05, 2010, 09:48:46 a.m. »
Bateria este trecuta la consumabile,in cazul in care este in garantie,te duci la service-ul pt baterii si in functie de ce are,ori o incarca daca mai merge,ori ti-o schimba.In cazul in care a iesit din garantie bateria,trebuie sa-ti cumperi tu alta.

Offline alex_p

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #194 : Ianuarie 05, 2010, 09:04:05 a.m. »
Bateria a fost testata si a iesit 100% incarcata. 130-154A cu 9.5V.
Sunt normali parametrii? ... nu stiu capacitatea bateriei stiu doar ca e Varta si nu am gasit nicaieri pe ea vrea serie sau capacitate, tinanad cont ca e cam toata inconjurata de plastice.
1.2 benzina 60cp , Elite

Offline GTI paua

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Cj
  • Mesaje postate: 641
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #193 : Ianuarie 04, 2010, 12:12:14 p.m. »
... din greseala ma inversat firele pt 5 secunde (+ la -) si a iesit un pic fum..
.
 :-? unde-i fum e si caldura.In nici un caz nu pomeni de acest incident;posibil sa fi ars releu/diode la alternator,daca nu tie,la cel de la care ai luat curent.
Priveste in retrovizoare daca te urmeaza ingerul tau pazitor...
....................................

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #192 : Ianuarie 04, 2010, 11:21:38 a.m. »
bateria se schimba in garantie
nu spune nimic despre incidentul cu inversarea
daca e vreo alta problema o vor decela singuri
mai da-i dreq :D
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline alex_p

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2008
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 33
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #191 : Ianuarie 04, 2010, 09:31:01 a.m. »
pe 2 ian am vrut sa pornesc masina pe la pranz si nu mi-a pornit. Am incercat de vreo 3 ori .. se aprindeau martorii dar cand dadeam sa porneasca motorul se inchideau toti martorii ramasi aprinsi si revenea cheia in pozitia originala.
Masina are 1 an si vreo 3 luni dec iam ramas surprins ca mi-a murit bateria dupa asa putin timp.
Masina a mers vreo 100 km pe 31 dec si apoi a stat 2 zile in parcare fara sa fie pornita la temperaturi de maxim -10 grade noaptea.
E ciudat pt ca a stat acum 3 saptamani cam 9 zile fara sa fie condusa la temperaturi de peste -20 grade si a pornit perfect. M-am uitat la baterie la "ochiul magic"  sau cum s-o mai chema si e negru (dupa manual baterie descarcata).
De atunci am mai condus prin oras vreo 20 km si un drum ieri sieara de 200 km si totul e ok insa becul la baterie tot fara culoare e.
Acum intrebarile :
1. Urmeaza sa programez sa o bag in service. Manopera o platesc tinand cont ca masina are inca garantie pana in septembrie 2010? In caz ca baterie trebuie schimbata o platesc tot eu?

2. Ca sa pot porni motorul am luat curent de la o alta masina cu 2 fire. Problema e ca din greseala ma inversat firele pt 5 secunde (+ la -) si a iesit un pic fum la mine la firul care duce la + la bateria mea. Singura problema remarcata e ca mi s-a resetata ceasul de la masina in rest am testat toate becurile si merg. Am avut eu norocul prostului si nu am patit nimic sau ar fi bine sa spun asta in service ca sa fie verificata bine pe la sigurante si ce mai este?

ps: nu mi-a aparut pana acum nici un martor pe bord care sa-mi arate vreo defectiune si nu las niciodata nici un consumator deschis cand masina stationeaza. Bateria e Varta.
« Ultima Modificare: Ianuarie 04, 2010, 09:57:51 a.m. de alex_p »
1.2 benzina 60cp , Elite

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #190 : Decembrie 22, 2009, 07:09:09 p.m. »
fordul are un an de abea, merge bine... cu motorina incercam pe fordul tau :)
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline N E P

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Deva
  • Mesaje postate: 155
  • Karma: +0/-0
  • Simply Clever :D
  • Auto: Fabia Combi 1.9 SDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #189 : Decembrie 22, 2009, 12:12:54 p.m. »
Astazi nu s-a mai intamplat figura, a pornit normal  :>
Skoda Fabia Combi 1.9 SDI 2002 Comfort

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #188 : Decembrie 22, 2009, 09:41:38 a.m. »
Silver (S4) sunt mai proaste decat Silver Plus (S5)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline m-nus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Mesaje postate: 210
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #187 : Decembrie 22, 2009, 09:18:19 a.m. »
 a mea (bosch silver) are un an,porneste la prima cheie dar se simte ca ii lipseste putina vlaga,invarte electromotorul ceva mai slab....dar totusi sunt -8 grade afara

asta se simte la prima cheie dimineata....in timpul zilei porneste instant ca vara si nu se mai simte slabita bateria
Skoda Octavia 20V turbo

Offline GeeMan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 1161
  • Karma: +4/-0
  • TDI Virus - Pozitiv
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #186 : Decembrie 22, 2009, 08:47:25 a.m. »
si incarcarea la Ford merge? Damn, stiam ca Fordul are probleme la baterii si in general la partea electrica/electronica.


Baterie la Octavia, stok, pornit la -17grade la sfert de cheie, dupa 2 ani.


Rares, cu 2l de motorina se rezolva, da-i foc la Ford, te imprumut eu.  =))
Octavia II Elegance, 1.9TDI , + Power-box,
Gri Satin meta

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #185 : Decembrie 22, 2009, 07:29:03 a.m. »
370 lei
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

Offline papetz

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 482
  • Karma: +0/-0
    • ... and i'm a carrier!
  • Auto: 1.9 tdi 105 cp
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #184 : Decembrie 21, 2009, 11:30:15 p.m. »
cat?
Nestle Boycott

Offline RRS

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: CJ
  • Mesaje postate: 2935
  • Karma: +29/-43
  • Fotograf Youtubar
  • Auto: Karoq TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #183 : Decembrie 21, 2009, 08:00:24 p.m. »
murit baterie... nu a functionat incarcarea de la ford prin cabluri, asa ca luat la spate, mers si masurat; 27% stare incarcare,rezultat INLOCUIRE.
Pornit la sfert la -12 grade :) bosch Silver + S5 74.
intru rar pe forum, rog MP pentru contact

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30