Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272721 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ducu.

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 61
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: skoda octavia 2 1.6
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #362 : Februarie 24, 2012, 08:57:34 a.m. »
Apropo de acumulatori pe mine ma lasat dupa trei ani si un parcurs de cca 23000 km,nu am impresie buna despre acumulatorii varta,am avut si pe Mercedes,nu ma tinut prea mult,dar pot recomanda cred ca cel mai bun acumulator de pe piata e cel de la Daewoo,am avut de masina de servici sase ani, si cu un parcurs de 168000 km super ac,cind am avut Cielo l-am cumparat cu ac original avea cca sase ani am mai mers si eu un an apoi venind iarna a trbuit s-al schimb,dar parerile sunt impartite,si inca ceva daca vreti sa vu se reseteze cb montati un redresor de 12 v pe bornele instalatiei in timp ce schimbati ac nu se intimpla nimic.Sucses.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #361 : Februarie 24, 2012, 07:03:15 a.m. »
Poate ai putea sa dai detalii ce e aia o diagnoza VAG-COM ca in service ma pot duce si maine, si sa arunc cu bani pe geam daca as avea.
Pana la urma forumul este pentru informatii nu?
Diagnoza VAG COM!
Adica pe romaneste si pentru nestiutori: se face conexiunea cu un cablu special  dintre un laptop echipat cu un program special numit VAG COM si comtuterul principal din masina ta. Acel program facut special pentru masinile din toata gama VW (VW-Audi-Skoda-Seat) face o scanare al computerului principal al masinii, cauta erori stocate(printre altele) !!! La tine este clar nu cred ca ai nici o problema trebuie sa circuli circa 5 minute cu masina si o sa dispara acel mic volan de culoare galbena. Nu te supara pe colegii de forum, dar esti prima persoana de pe forum care are un skoda de 6 ani si inca nu a auzit in viata lui de VAG COM! In cazul masinilor din grupul VW este de parca nu ai fi auzit de Coca Cola sau ceva de genul....Numai bine

PS: aceasta scanare VAG COM o poti face atat la service, dar acolo trebuie sa platesti circa 80 lei, dar iti poate face oricine are acest pachet VAG COM (de fapt un cablu de conexiuni si un laptop pe care este pus acest program) si o au destui de pe forum.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #360 : Februarie 23, 2012, 11:46:12 p.m. »
Pai exact asta ai primit! INFORMATII!
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #359 : Februarie 23, 2012, 11:43:28 p.m. »

Poate ai putea sa dai detalii ce e aia o diagnoza VAG-COM ca in service ma pot duce si maine, si sa arunc cu bani pe geam daca as avea.
Pana la urma forumul este pentru informatii nu?
« Ultima Modificare: Februarie 24, 2012, 04:34:43 a.m. de corin »

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #358 : Februarie 23, 2012, 11:14:15 p.m. »
al bundy se referea la o diagnoza  VAG-COM. Dar pana la diagnoza, fa vreo 50m cu masina sa ti se stinga odata volanul ala galben  :)) , dupa cum ti-a spus si radioman. Daca nu se stinge, atunci sa-ti pui intrebari.

Referitor la diagnoza citeste topicul acesta:
http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=1245.0
« Ultima Modificare: Februarie 23, 2012, 11:17:01 p.m. de FDR »
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #357 : Februarie 23, 2012, 11:09:15 p.m. »
MArtorul (volanul) e aprins rosu sau galben? fa o diagnoza si vezi ce apare.

Ce vrei sa spui cu diagnoza ca nu stiu? Exista posibilitatea sa fac un fel de diagnostic al masinii din cb? Recunosc ca nu mi-am bagat nasu prin optiunile cb-ului decat standar consum instant si cat gaz mai am de pers. Daca pot face o diagnoza sau are vre-un sistem ceva sa imi de-a mai multe detalii te rog spune-mi ca ma interseaza

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #356 : Februarie 23, 2012, 11:05:02 p.m. »
Martorul la directie e galben. Nu am mers cu ea deloc pana acum, de cand am schimbat bateria, adica de luni (4 zile) doar am mai pornito marti odata vre-o 5 minute.
Martoru asta a apraut de cand am avut probleme cu bateria si am vazut desi spre greseala mea, ca radioman a scris ca dupa ce mergi cu ea ceva se calibreaza altceva si se stinge. Sper ca asta sa fie problema, dar sunt sigur ca asta e.
« Ultima Modificare: Februarie 23, 2012, 11:22:42 p.m. de badboy1985ro »

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #355 : Februarie 20, 2012, 11:24:49 p.m. »
MArtorul (volanul) e aprins rosu sau galben? fa o diagnoza si vezi ce apare.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #354 : Februarie 20, 2012, 10:05:29 p.m. »
Multumesc baieti.
Am  schimbato in seara asta, am luat una ceha ceva mai buna ca varta imi scapa numele acum de 70 ah.
Am schimbato in cateva minute, mi-a dat ceva baiae de cap surubu ala de 13 ca preluncgitorul tubularei era improvizat dar a mers. Nici nu stia de surubu ala de la baza. Multam.
Am ramas surprins ca nu s-a pierdut nimica in afara de ceas.
S-a resetat ceasu, in rest nimica nici casetofon nimic. Cred ca am fost destul de rapid sa zic. Cu ce ma confrunt acum, nu am dat atentie la inceput ca am crezut ca e de la baterie dar de cand mi-a picat bateria am in indicator mai ciudat aprins in bord.Am zis ca dupa ce sch9imb bateria dispare dar nu a disparut.
Am cautat in carte si se pare ca e un defect sau nu la sistemu electric hidraulic al directiei.In carte spune ca ori tebuie sa fie un defect la sistemul electric al diretiei(pompa hidraulica sau nu stiu) ori ca dispare dupa ce bateria se incarca peste un anumit procent. Acum asta a aparut de cand mi-a picat bateria veche si sper ca dupa un drum mai lung sa dispara, dar vedem.
Daca ati mai avut asemenea probleme dupa schimbarea bateriei va rog sa mentionati aici.
Nici macar geamurile nu s-au decalibrat dar pentru orice eventualitate am facut 2 ture sus, jos cu mentinerea de 3 secunde apasat.

In afara elctrica de la servodirectie care ori e defecta ori trebuie sa se incarce bateria calumea ca in seara asta am tinuto v-reo 20 de min si nu sa stins draciu in bord desi m-am invartit cu ea putin prin parcare si nu ma pot plage ca se invarte greu volanu da neah in fine, tre sa fac un drum mai lung.

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #353 : Februarie 04, 2012, 08:16:39 p.m. »
@badboy1985ro
si eu m-am interesat de bateriile akuma. am inteles ca i-a luat grupul fiamm-baren. practic sunt aceleasi baterii, dar sunt vandute sub branduri diferite.
mai caut detalii si impresii despre baren. vad ca astea se gasesc si pe la noi.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline Clodius

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2008
  • Locaţia: Bucuresti / Craiova
  • Mesaje postate: 409
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 1.9TDI BJB
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #352 : Februarie 04, 2012, 04:39:29 p.m. »
Eu le-am recomandat pana acum prietenilor care au avut probleme cu bateriile pe Ovidiu Filimon (Ofil pe vwf) si toti au fost multumiti atat de pret cat si de servicii.
De exemplu pt o baterie Varta Silver de 71 Ah (parca) un coleg a platit 400 RON si omul a venit la el acasa pt ca masina nu mai pornea.


Are si site  http://www .baterii-auto.ro/
« Ultima Modificare: Februarie 04, 2012, 06:45:04 p.m. de M i c u t z u »
Ofer servicii pt RNS 510 (montare, instalare firmware, activare Video In Motion, instalare harti), diagnoza si activari VCDS etc.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #351 : Februarie 04, 2012, 02:09:12 p.m. »
Dupa 6 ani mi se pare normal sa pice bateria pe o skoda.
Aveam baterie originala pe ea din fabrica AKUMA 12 V 61ah 330 A.
6 ani a pornit la prima cheie fara probleme bipuri in bord sau alti rahaturi.
Regret ca astfel de baterii sunt oarecum OEM si nu se gasesc.
De cateva zile tot caut aceasi marca dar se pare ca nu se gasesc, vin doar pe masina.
« Ultima Modificare: Februarie 04, 2012, 03:04:53 p.m. de badboy1985ro »

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #350 : Februarie 03, 2012, 04:37:29 p.m. »
1. Da, ai jos la baza acumulatorului o piesa mica de metal care il sustine drept si contra eventualelor miscari.O cheie tubulara de 13 cu prelungitor mic sa ajunga pana jos iti va trebui si cea ptr borne ,bineinteles.
2.Da, geamurile asa cum a mai explicat si Cristi (al bundy) "uita" pozitia de sus si jos,la deconectarea bateriei si va trebui sa faci o cursa completa sus cu mentinerea inca 3 secunde a butonului de comanda dupa ce geamul/geamurile s-a/s-au inchis, si jos cu aceiasi mentinere 3 sec. a butonului apasat dupa ce geamul a ajuns jos.Simplu.
3.Singura recomandare pe care ti-as face-o, este aceea ca iti poti lua un acumulator de 70-72 Ah fara probleme, in privinta marcii nu ma pronunt din varii motive...
4.Se va aprinde martorul galben de la directia asistata, mergi fara probleme, dupa 30 de m de calibrare se va stinge.
Ahh, eram sa uit, 4 ani si jumatate e destul ptr un acumulator pus pe o masina care merge preponderent urban, n-ar trebui sa mai visam la cele de pe batrana Dacie, care tineau 7 ani, nu se mai fabrica din ratiuni pe care le stiti si voi bine, acumulatori cu materialele/componentele cu care se faceau acum 10 ani...
« Ultima Modificare: Februarie 03, 2012, 05:01:19 p.m. de radioman »
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4542
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #349 : Februarie 03, 2012, 03:18:22 p.m. »
Nu te grabi sa o schimbi: incarc-o (eventual cu un redresor) si fa un drum lung in afara localitatii, ca sa aiba timp sa se incarce, si apoi stam de vorba.
Mi se pare ca te-a lasat repede, la 4 ani si jumatate, desi e posibil.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline D.D.M.

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Oct 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.2l HTP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #348 : Februarie 03, 2012, 02:21:01 p.m. »
Cred ca da. ca acum vreo 2 zile Am pornit-o cu alta baterie.
Fabia II 1.2 HTP

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30