Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Diverse probleme legate de bateriile auto  (Citit de 272712 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #377 : Aprilie 30, 2012, 08:46:11 p.m. »
Te-am intrebat ptr ca ETKA nu face nicio precizare la codul motorului tau de vreun acumulator cu capacitatea de 54 A . Desi mi se pare un pic ciudat,capacitatile mentionate sunt de 36 A, 45 A, 61 A si 71 A. Eu as merge la motorul tau pe 45 A fara sa-mi fie teama de vreun incovenient pe linia asta.Daca vrei sa cresti un pic capacitatea noului acumulator si stii ca faci porniri dese pe distante relativ scurte, te poti orienta imediat mai sus, cu precizarea ca trebuie sa fii atent la dimensiunile noii baterii. ;)
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline nemmondod

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Sighetu Maramtiei
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Fabia 1.4 mpi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #376 : Aprilie 30, 2012, 08:31:42 p.m. »
salut.


@radioman: AZF.


@AlexTM: dupa cum am precizat in postul meu, praful era langa baterie, in locasul unde se afla bateria, nu pe borne. Pe borne nu este praf, si da, e strans surubul bine. Cablul de alimentare de pe borna (+) , acolo unde atinge capacul bateriei (pe lateral)  e roasa un pic, s-a dus izolatia de pe ea, si sub acesta era strans praful, deci pe fundul cutiei in care e amplasat bateria. Am izolat partea expusa, acu astept sa vad ce se va intampla de acum incolo :).
Si revin la intrebarea mea initiala: ce baterie sa iau, de cat ? 54? 60? 63? 70? 3400 :) ?


mersi.

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #375 : Aprilie 30, 2012, 07:11:08 a.m. »
@nemmondod :  Ce cod motor ai ?  ASY sau AZF ?
« Ultima Modificare: Aprilie 30, 2012, 07:14:32 a.m. de radioman »
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline AlexTM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 2690
  • Karma: +6/-10
  • Auto: Galaxy 2 2.0 TDCI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #374 : Aprilie 29, 2012, 07:34:19 a.m. »
Rombat.

Dar faptul ca a aparut praful pe langa bornele bateriei nu inseamna ca e pe terminate. Curata si mai strange-o putin.
bicicleta

Offline nemmondod

  • Doar inscris
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Sighetu Maramtiei
  • Mesaje postate: 3
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Fabia 1.4 mpi
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #373 : Aprilie 29, 2012, 04:47:12 a.m. »
Salut. Am si eu o intrebare legata de baterie. In 2008 cand am cumparat masina (Skoda Fabia 1.4 Mpi - varianta cu motor vechi de skoda  8-|  ) avea bateria originala in ea (ma gandesc ca era originala pentru ca masina e din 12/2001 si bateria era de marca AKUMA si pe borna (-) am vazut ca era fabricat in 2001. ) In 2009 mi-a murit de tot, dar dupa 8 ani nici nu ma mir. Din lipsa baniilor nu mi-am cumparat altu nou, am primit de la un vecin o baterie Rombat uzata si de atunci aia folosesc. Tare ma tem ca si asta va muri in curand, am observat niste praf alb-verzui langa baterie. Bateria veche e AKUMA UM 5,  60Ah / 480A. Ma gandesc ca mi-ar trebui sa zicem un Varta Silver de 63Ah(costa destul de mult :( ) ca sa fie cat de cat asemanator cu cea originala. Am citit aici pe forum ca la un benzinar de 1.4 ar ajunge una de 54Ah (in acest caz m-am gandit la un varta black de 54Ah).  N-as vrea sa cheltui foarte mult pe o baterie foarte performanta ca umblu putin cu masina momentan. In afara de cele 2 boxe originale nu am altceva ce sa consume mult.  Ce ma sfatuiti, de care sa iau.
Mersi :)

Offline ducu.

  • Junior
  • *
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 61
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: skoda octavia 2 1.6
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #372 : Martie 02, 2012, 10:11:54 a.m. »
Apropo de acumulatori eu am schimbat dupa trei ani m-a lasat pur si simplu aveam 28000 km era un ac.Varta s-au mai plins si altii de ac. dela alte tipuri de masini,nu cred ca e o regula dar poate fi cu sig o exceptie.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #371 : Februarie 28, 2012, 11:50:21 p.m. »
La mine problema cred ca a fost bateria.. a stat pe redresor aseara pana ce s-a incarcat complet ( 12.8 cu multimetrul ) am pus pe masina a pornit .. am mers vreo 10 km si iara nu mai vroia sa mai porneasca. ( +6 grade afara ) si am fost si am luat un Bosch dimineata pe la 10:00 si m-am fatzait toata ziua cu masina si n-am mai avut probleme.

Deci pana la urma daca se ajunge la idea sa se puna un redresor pe baterie, lumea nu ar trebui sa se intrebe:
1-Se merita investitia daca nu am redresor?
2-Cat ma mai tine daca o pun pe redresor?
3-Cat ma costa o baterie noua?
4-Diesel sau benzina, ce putere?

Astea sunt intrebari  pentru cei afoni ca mine.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #370 : Februarie 28, 2012, 11:37:28 p.m. »
Nu sunt expert in baterii dar din ultima experienta de la baietii de pe acest topic am invatat urmatoarele:
1-motorina-> baterie mai puternica pentru pornire (motorian e mai puturoasa)
2-benzina (nu cunosc ), am avut o dacie 1310 din 89 fabricata (era a parintilor) si au scapat de ea.

Chestii legate de redresor, pe masini noi, sincer pe masina noua nu am incercat.Redresor doar masini vechi. Acum nu condamn pe nimeni dar sincer mie cand mi-a picat bateria nu am stat sa ma chinui cu redresor. Am aceptat situatia si am luat una noua.
Am pornit de la dacie nu m-a facut mama in skoda dar nici nu prefer sa ma chinui cu redresor, nu mai invarte asta e. Nu imi bat joc de motor.
« Ultima Modificare: Februarie 28, 2012, 11:40:39 p.m. de badboy1985ro »

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #369 : Februarie 25, 2012, 07:17:55 p.m. »
La mine problema cred ca a fost bateria.. a stat pe redresor aseara pana ce s-a incarcat complet ( 12.8 cu multimetrul ) am pus pe masina a pornit .. am mers vreo 10 km si iara nu mai vroia sa mai porneasca. ( +6 grade afara ) si am fost si am luat un Bosch dimineata pe la 10:00 si m-am fatzait toata ziua cu masina si n-am mai avut probleme.

Offline badboy1985ro

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2012
  • Locaţia: bucharest
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: 1.9TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #368 : Februarie 25, 2012, 01:05:16 p.m. »
Diagnoza VAG COM!
Adica pe romaneste si pentru nestiutori: se face conexiunea cu un cablu special  dintre un laptop echipat cu un program special numit VAG COM si comtuterul principal din masina ta. Acel program facut special pentru masinile din toata gama VW (VW-Audi-Skoda-Seat) face o scanare al computerului principal al masinii, cauta erori stocate(printre altele) !!! La tine este clar nu cred ca ai nici o problema trebuie sa circuli circa 5 minute cu masina si o sa dispara acel mic volan de culoare galbena. Nu te supara pe colegii de forum, dar esti prima persoana de pe forum care are un skoda de 6 ani si inca nu a auzit in viata lui de VAG COM! In cazul masinilor din grupul VW este de parca nu ai fi auzit de Coca Cola sau ceva de genul....Numai bine

PS: aceasta scanare VAG COM o poti face atat la service, dar acolo trebuie sa platesti circa 80 lei, dar iti poate face oricine are acest pachet VAG COM (de fapt un cablu de conexiuni si un laptop pe care este pus acest program) si o au destui de pe forum.

Nu ma supar pe nimeni. Idea e ca nu am avut niciodata prbleme cu ea si nu mi-am batut capu cu altele.
Mersi baieti

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #367 : Februarie 25, 2012, 10:52:23 a.m. »

E dusa bateria ?? Cineva mi-a zis ca din cauza ca a stat descarcata in frig s-a stricat/scurtcircuitat ... etc.

Dupa descrierea problemei tale, pare ca instalatia electrica a masinii iti descarca bateria. Verifica acest aspect !
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #366 : Februarie 25, 2012, 06:43:01 a.m. »
Eu as zice ca bateria a fost din start prea slaba. Nu are voie sa se descarce daca sta 2-3 zile in frig, mai ales ca e noua. As incerca cu o baterie mai puternica.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #365 : Februarie 24, 2012, 10:26:21 p.m. »
Sper sa nu fiu offtopic din mai multe puncte de vedere dar intreb si pe voi :)

Mai am un Matiz 0.8 litri din 2001 la care am cumparat anul trecut in decembrie o baterie din carrefour marca ZAP de 35Ah si 280A curent de descarcare. A mers ok pana ce au venit frigurile astea si masina nu a mai pornit; Am pus bateria pe redresor , s-a incarcat si am pornit masina si iarasi 2 zile cat a fost foarte frig si un weekend nu am pornit masina si luni aceiasi problema.. nici nu avea putere sa mai invarta. Dupa cateva zile am fost cu multimetrul la masina si avea 10.9V bateria , am dat curent de la octavia, a pornit am facut 20km si cand m-am oprit iarasi nu a mai vrut sa porneasca si de atunci ( de 3 zile ) bateria sta in casa ... ochiul magic e verde si pe multimetru am 12.58V. ( Cu motorul pornit tensiunea pe baterie e de 14.3V deci pare sa incarce alternatorul )

De-asemeni atunci cand nu vrea sa porneasca invarte foarte greu si in timp ce invarte lumina de la plafoniera scade complet / la radio trebuie bagat codul si foarte ciudat: dupa ce scot cheia din contact, electromotorul se mai forteaza de vreo 3-4 ori si apoi se opreste.

E dusa bateria ?? Cineva mi-a zis ca din cauza ca a stat descarcata in frig s-a stricat/scurtcircuitat ... etc.

Offline al bundy

  • Expert
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 984
  • Karma: +1/-0
  • Auto: O2 FL 2.0 TDI 140 AG
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #364 : Februarie 24, 2012, 09:30:42 p.m. »
Sustin.
Interfata de diagnoza ORIGINALA, intotdeauna ultima versiune , upgrade-uri (tempomat, diferiti senzori) si reparatii instalatii electrice.

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: Diverse probleme legate de bateriile auto
« Răspuns #363 : Februarie 24, 2012, 08:50:11 p.m. »
@ducu. : Eu zic ca te cam grabesti cu sfatul privind cuplarea redresorului pe bornele bateriei inca in circuit. Eu spun sub nicio forma sa nu faceti asa ceva, poate ptr o incarcare fara a demonta bateria se accepta prin deconectarea unei borne, dar ideea de mai sus n-o agreez sub nicio forma! :042:
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30