Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.  (Citit de 17289 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #21 : Noiembrie 12, 2008, 04:53:51 p.m. »
Da, da, ce uituc sunt !  :D
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Admin

  • Life is tough. Great!
  • Administrator
  • *****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: 47°47'24''N 22°53'24''E
  • Mesaje postate: 2603
  • Karma: +14/-2
  • Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #20 : Noiembrie 12, 2008, 04:11:46 p.m. »
Bratislava


"As the plant expands, Skoda will shift production of a model -- likely the Octavia Tour -- to the Bratislava plant operated by parent VW group. The plant currently builds the VW Polo and Touareg, Audi Q7 and Porsche Cayenne. Slovak suppliers say Bratislava has about 50,000 units of unused capacity." (Automotive News Europe)

In realitate au instalat linie de Octavia 2.
« Ultima Modificare: Noiembrie 12, 2008, 04:18:23 p.m. de Atreides »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #19 : Noiembrie 12, 2008, 03:57:44 p.m. »
Mlada Boleslav, Kvasigny, Vrahlabi, una in India, Rusia si China. Mi-a scapat ceva?  :D
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CiprianTM

  • Doar inscris
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 13
  • Karma: +0/-0
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #18 : Noiembrie 12, 2008, 03:14:43 p.m. »
in unele sectii de la fabrica au mocheta pe jos. :-o  ce tare :D  poate is off topic da de curiozitate cate uzine de prod are skoda ?
(.......................................................)

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #17 : Noiembrie 07, 2008, 03:22:32 p.m. »
Impresionant! Si mai ales, curatenia. Sigur nu gasesti saibe sau piulite cazute pe jos sau ramase prin masina, pe sub mocheta.
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline ciocotof

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +2/-0
  • B-96-VDV
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #16 : Noiembrie 04, 2008, 01:06:30 p.m. »
In loc de "1010100" e "hai bah dorele ce ** faci cu cutia aia de viteze, te-ai pierdut in magazie ?" :))
Skoda Octavia II 2.0 TDI 140CP Elegance (2008)

Offline king@rthur

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: out
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +2/-0
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #15 : Noiembrie 04, 2008, 12:44:16 p.m. »
Exact,Cosmine.......eu am vazut pe viu vreun an de zile cum se lucreaza acolo
Daca le iei ciocanu din mana nu mai stiu sa faca masini.. =))

Offline C o s m i n

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 5853
  • Karma: +6/-0
  • ZEN Master
  • Auto: Fabia 287 Nm
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #14 : Noiembrie 04, 2008, 12:40:54 p.m. »
Si eu am terminat automatica, multa bafta ciocotof! In general se schimba automatizarea complet pentru fiecare nou model fabricat, pentru ca in industria constructoare de automobile time is money. Si e mult mai rapida construirea de la 0 a unei noi linii de fabricatie care sa respecte noile standarde si noile proceduri de fabricatie decat readaptarea unor automate si elemente de executie vechi la cerinte si specificatii de productie noi. Acuma intervine si modularitatea elementelor, care permite reutilizarea unor elemente de executie si chiar a unor automate pentru procese simple...problema apare in integrarea modelelor noi de automate cu cele deja mai vechi intr-o singura retea industriala de productie, si conducerea lor de catre unul sau mai multe automate master, care conduc intreg procesul, de la preluarea materialelor din magazie pana la livrarea produsului finit de pe linia de productie....sunt parti in acest proces de automatizare extrem de scumpe, care de exemplu la noi la Mioveni au ramas in stadiul de executie "ad labam", sau in traducere, se face cu manuta unui priceput muncitor, nu de catre un automat. Ce iese....dupa bafta fiecaruia.
Din categoria "Consultatii ZEN, FU, CHI, HI, PAN",lectia numarul 1:
Cand disperarea te cuprinde si crezi ca problema skodei tale nu are solutie, asculta-ti vocea interioara, care spune: LEAGA CU SARMA

Offline ciocotof

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +2/-0
  • B-96-VDV
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #13 : Noiembrie 03, 2008, 07:50:38 p.m. »
Acum intervine aproape absolventul de automatica si calculatoare (sa speram) :))

Daca elementul de actionare corespunde viitoarelor nevoi sau este modular (poate fi inlocuit .. de obicei este, pentru ca si astea au o viata) atunci ramane doar interventia asupra softului. Si aici, sunt 2 interventii, asupra intregului soft sau asupra parametrilor. Computerul care actioneaza robotul sigur poate fi folosit in viitor pe alte jucarii sau chiar jucariile pot fi modificate sa serveasca la alte scopuri.

Mai interesant de atat este intretinerea lor, producatorului nu-i prea place sa inchida linia 

Fascinant este ca fiecare robot sau segment al unei fabrici este legat la un "server" care orchestreaza intregul proces. El trebuie sa aduca in timp real toate piesele de peste tot (sa faca comenzi etc) apoi sa le puna frumusel in depozit (e bine sa si fie gasite la timp - dar sa nu stea prea mult). Apoi masinile au optiuni, masinile selecteaza piesele adecvate.
« Ultima Modificare: Noiembrie 03, 2008, 07:56:45 p.m. de ciocotof »
Skoda Octavia II 2.0 TDI 140CP Elegance (2008)

Offline king@rthur

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: out
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +2/-0
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #12 : Noiembrie 01, 2008, 07:45:38 p.m. »
unii merg adaptati,dar reglajele sunt a naibii de anevoiioase(la laser) ;)

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1732
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #11 : Noiembrie 01, 2008, 07:39:56 p.m. »
Impresionant , ma intreb oare daca la dacia este ceva asemanator dar din cate am vazut la televizor mult lucru manual?
Si am si o mica intrebare (curiozitate) daca stie cineva, acesti roboti (mastodonti) pot fi adaptati si pentru modele viitoare , sau odata proiectati acestia vor asambla doar noul superb si nimic altceva.
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline king@rthur

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: out
  • Mesaje postate: 1320
  • Karma: +2/-0
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #10 : Noiembrie 01, 2008, 07:30:47 p.m. »
Am lucrat la pregatirea liniilor Logan si mcv,in sectiile caroserii si vopsitorie vreun an de zile.Imi cer scuze ca sunt off topic,era doar o parere si o lauda la adresa uzinei Skoda......,asta mi-a sarit mie in ochi din pozele alea. :082:

Offline elenyka

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 127
  • Karma: +14/-2
  • Auto: Kodiaq 2017, benzina
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #9 : Noiembrie 01, 2008, 03:59:00 p.m. »
Super  :71: . Am avut si eu ocazia anul trecut de a vizita 2 fabrici, opel si mercedes. Senzatia vizionarii inca mai persista acum. 2 fabrici diferite total, daca la opel mai vedeai fiinta umana la mercedes exita o automatizare de ramai traznit, intrii pe o usa iesi pe alta si nu vezi picior de om. O experienta de neuitat.  :082:  Sper la anul sa ajung si in Cehia.  L-)
Skoda Kodiaq 2017, benzina, cutie manuala.
It's mine, only mine!!!!!!!!

Offline Ioan

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Hunedoara
  • Mesaje postate: 666
  • Karma: +3/-0
  • Auto: 1.9 TDI (BXE)
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #8 : Noiembrie 01, 2008, 12:15:42 p.m. »
Raman uimit cand vad cat a avansat tehnica.  :040:
Skoda Octavia 1.9 TDI (BXE) Elegance 2008

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Nume: Skoda. Prenume: Superb. Locul nasterii: Kvasiny.
« Răspuns #7 : Noiembrie 01, 2008, 09:55:35 a.m. »
Ai fost de curand la Mioveni ( in fabrica ) ?
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30