Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor  (Citit de 181730 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #831 : Noiembrie 07, 2017, 11:07:58 a.m. »
Mai bine suna la Avia Motors, Porsche si Brady Trade si intreaba daca au decontare directa cu ei. Daca au, poti face casco linistit la aceasta firma. Tu iti repari masina la Avia, ei dau acceptul de plata, apoi e treaba lor cum se deconteaza.
Daca nu au decontare directa, parerea mea este ca nu prea te ajuta un casco la Ergo asigurari. Te vor trimite sa iti repari masina la cine stie ce maghernita din Ferentari, mai bine stai linistit si iti faci la o firma de traditie..
« Ultima Modificare: Noiembrie 07, 2017, 11:13:10 a.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline corin

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: MS
  • Mesaje postate: 436
  • Karma: +3/-1
  • Per aspera ad astra
  • Auto: TOUR 1.6 BFQ AT
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #830 : Noiembrie 07, 2017, 10:34:47 a.m. »
Brokerul tau nu face asigurari, el vinde asigurari asa cum fac si eu. Ca sa prinda clientii firmele noi ofera brokerului comisioane mai mari iar clientului tarife mici.
Aparuti de curand, nu poate nimeni sa stie cat sunt de seriosi asa ca e greu sa faci previziuni in domeniul asta mai ales in Romania de azi.
Asa ca nu o sa iti spun nimic nou cand afirm ca daca vrei sa stai mai linistit mergi pe o oferta a unui asigurator cu referinte bune, iar daca vrei sa risti ceva banuti (cu posibilitatea de a fi in castig), pariaza pe ei. Exista o sansa sa fie seriosi.
"Unde nu cad ploile, nu pot ca sa creasca flori/ Unde nu sunt oameni buni, nu exista sarbatori!" Poem - The Motans feat. Irina Rimes

Offline OCR

  • Junior
  • *
  • Joined: Iul 2012
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
  • TDI power RULZ
  • Auto: OctaviaII FL 2.0 TDI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #829 : Noiembrie 06, 2017, 07:38:08 p.m. »
Salutare, are cineva CASCO la ERGO asigurari? Ma intereseaza pareri, probleme, etc.


Pe scurt am cerut oferta de CASCO de la mai multe societati iar media este undeva la 580EUR/AN.
Cei de la ERGO au venit cu o oferta mult mai buna 380EUR/AN cu toate clauzele incluse.
Din ce mi-a spus brokerul meu de asigurari, ERGO este Credit Europe bank, preluat de un concern nemtesc, care , chipurile vor sa sparga piata si nu ar avea nici o problema in onorarea platilor.


Multumesc anticipat de ajutor!
Skoda Octavia II Facelift, 2.0 TDI, 140 HP

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #828 : Septembrie 14, 2017, 01:47:50 p.m. »
le-am cerut deja oferta cu reducerea ptr plata integrala, dar vad ca nu se grabesc sa raspunda. :042:
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #827 : Septembrie 14, 2017, 01:20:18 p.m. »
Pai nu te mai intreba, intreaba-i pe ei. Eu fac asigurari si nici macar nu ma obosesc sa retin procente, intrucat totul hotaraste calculatorul. Procentul difera de la firma la firma.
Daca nu te grabesti, da-mi si mie pe PM datele tale si ale masinii, sa refacem calculul.
« Ultima Modificare: Septembrie 14, 2017, 01:22:00 p.m. de bogdanpiatra »

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #826 : Septembrie 14, 2017, 12:55:29 p.m. »
9500 euro.
Am avut acum 3 ani asigurare la ei, am avut 2 evenimente dar nu le-am facut pe nici unul (de atunci au si expirat).
acum 2 ani am avut 2 evenimente pe RCA (asigurator Euroins), si am inteles ca acesta e motivul ptr care anul trecut mi-au facut o oferta cam ,,piperata'' (m-au cauta in CEDAM si m-au gasit acolo cu aceste 2 evenimente). Dar anul acesta nu am mai avut niciun eveniment, nici pe casco, nici pe RCA, si tot piperata e oferta.
La fel de mult mi-au cerut si Allianz, desi ptr ei eram client nou.


PS: la Omniasig mi-au cerut 434 euro ptr plata in 4 rate, ma intreb care e reducerea ptr plata integrala.
« Ultima Modificare: Septembrie 14, 2017, 12:59:42 p.m. de vizitator »
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #825 : Septembrie 14, 2017, 12:38:12 p.m. »
totusi mi se pare mult 1054 E? La ce valoarea asigurata? esti un client cu daune pe casco?

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #824 : Septembrie 14, 2017, 12:37:08 p.m. »
reducerea pentru plata integrala difera, am avut sume la care intre 12 rate si plata integrala diferenta era de 15%.
Deci depinde la ce te raportezi, 4, 6 sau 12 rate.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #823 : Septembrie 14, 2017, 11:22:56 a.m. »
La Groupama mi-au cerut 1054 euro, la Tiriac tot asa (mi se pare mult, un coleg spunea ca a platit sub 500 euro la casco la Tiriac). ;)
la Generali mi-au cerut 3200 ron....asa ca voi merge pe Omniasig.
Reducerea pentru plata integrala cat este? 5%, nu?
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #822 : Septembrie 14, 2017, 10:49:27 a.m. »
Amandoi la fel de buni.
Eu as merge pe Omniasig, daca la altii nu te incadrezi

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #821 : Septembrie 14, 2017, 10:09:45 a.m. »
Pentru asigurare Casco, ce sa aleg intre Omniasig si Asirom?
Anul trecut am avut la Asirom (447 euro/an), nu am avut niciun eveniment, si surpriza, prima de asigurare nu a scazut deloc. Ba mi-au bagat si fransiza 100 euro la avarii cu autor necunoscut.
In schimb la Omniasig am primit o oferta de 434 euro/an, insa fara fransiza.
Dintre aceste 2 vreau sa aleg, dar nu stiu pe care....intrebarea este care sunt mai seriosi?

In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #820 : Aprilie 03, 2017, 04:56:36 p.m. »
depinde de reprezentante.
Eu am avut anul trecut asigurare RCA la City Insurance, am avut un accident in trafic, m-au scos pe mine vinovat, si pagubitul, avand Opel, a reparat masina la Radacini pe asigurarea mea RCA. A fost mai greu pt ca m-au chemat si pe mine la City, am dat declaratii, am adus poze cu masina mea sa dovedesc ca accidentul a avut loc, dar in final l-au lasat sa mearga la radacini.
Partea proasta a fost ca au dat ff greu acceptul de plata: m-am intalnit cu el la 2 luni dupa accident si era tot cu RATB-ul, inca nu isi luase masina...adica aceasta era reparata dar City nu a vrut sa dea acceptul de plata si cei de la radacini nu vroiau sa ii dea masina ( o pastrau reparata in garaj)...in timpul acesta eu o luasem de mult pe a mea reparata de la Avia (desi o dusesem la o saptamana dupa el).
aceasta e diferenta intrea a repara o masina pe RCA si una pe casco.. :(
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #819 : Aprilie 03, 2017, 02:42:18 p.m. »
Top Lac are decontare cu toti asiguratorii.
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #818 : Aprilie 03, 2017, 02:40:24 p.m. »
City nu lucreaza cu reprezentantele.Au service propriu.La constatare,eu vinovat plus pagubitul am mers acolo..undeva in zona Eminescu..asta pentru bucuresteni.Am dat declaratii ambii. Pagubitul a fost de acord sa.si faca masina la ei.
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Aici adresati intrebarile voastre in domeniul asigurarilor
« Răspuns #817 : Aprilie 03, 2017, 02:16:02 p.m. »
suna si te programeaza la City la constatare.
acolo, la ora indicata de ei, vei merge cu masina ta avariata (pentru ca trebuie sa ii faca poze), cu actele masinii tale (talon, permis, buletin, asigurarea ta la Euroins) si cu actele lui: constatarea amiabila a accidentului (exemplarul tau), copie dupa actele vinovatului (buletin, permis, asigurare casco la City).
Acolo vei completa actele cerute de City, descriind imprejurarile accidentului, iar agentul constatator iti da o autorizatie de reparatie cu care poti sa iti bagi masina in service la reparat (depinde de el daca iti da revopsirea barei sau schimbarea). legea spune ca o bara sparta/indoita nu se repara, se schimba....insa daca este doar zgariata, atunci sigur iti va da doar revopsirea ei.
Ca sfat, nu te duce in service-urile de mana a doua indicate de ei. Mergi la o reprezentanta Dacia pentru ca e imposibil sa nu aiba decontare cu City Insurance.
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30