Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Zgomot accelerare  (Citit de 20188 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #15 : Octombrie 26, 2009, 03:50:56 p.m. »
Masina are aprox. 1600 kg.
Am observat ca exista un totusi un zgomot, dar sigur acesta se simte atunci cand tractiunea tinde sa se egaleze intre cele 2 punti sau chiar sa fie mai mare pe cea din spate. Se simte clar cu se roteste ceva in lungul masinii si odata cu incetarea apasarii acceleratiei se opreste acea vibratie datorita miscarii de rotatie a cardanului sau pinionul din sistemul HALDEX. Cel putin asa cred...ca sa pot fi sigur ca numai eu am asa ceva trebuie sa testez una asemanatoare pe autostrada....acolo se simte cand o calc sa cresc de la 120 la 140 km/h de exemplu.
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #14 : Septembrie 19, 2009, 01:07:41 p.m. »
Vezi ca diesel-urile sunt putin mai zgomotoase,poate totusi nu ai nici un zgomot suspect,fa ceva comparatie cu alta octavie.Din cate am observat la masina mea,motorul toarce diferit si in functie de calitatea combustibilului,uneori e mai galagios,alteori mai putin galagios.
P.S. Ce greutate are masina de crezi ca e prea mic motorul de 1.9 ?
« Ultima Modificare: Septembrie 19, 2009, 01:09:30 p.m. de aby129 »
O2 1.9 TDI(2009)

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #13 : Septembrie 04, 2009, 12:41:46 p.m. »
Am facut un test comparativ cu o alta masina "identica" si m-am convins ca nu are nimic defect....trebuie doar sa stii sa o conduci  :D adica turatia optima de schimbare viteze, avand in vedere ca este 6 trepte, greutate mare  si doar 105 CP.

Asa este ea....mai zgomotoasa.

Masina pe care am condus-o avea cam 60.000 km fata de 90.000 cat am eu.
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #12 : August 05, 2009, 08:40:19 a.m. »
NU are filtru de particule
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline GTI paua

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Cj
  • Mesaje postate: 641
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #11 : August 04, 2009, 09:22:30 p.m. »
Trebuiesc facute cateva verificari mecanice,gen nivel ulei cutie viteze si diferential,tampoane motor (in special cel inferior spate) ,articulatii cardan,fixare linie de esapament,etc.
La turatii mai joase,apar vibratii ce nu mai pot fi bine atenuate de sistemele de amortizare cauciucate daca ele sunt uzate.

ps. Are filtru de particule?
Priveste in retrovizoare daca te urmeaza ingerul tau pazitor...
....................................

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #10 : August 04, 2009, 08:48:03 p.m. »
O sa incerc prin CTA, daca nu reusesc o sa fac tot posibilul sa ma intalnesc si cu tine cand am drum la Bucuresti ....asta daca vei fi disponibil.
Multumesc oricum de sfat....parca m-am mai linistit. Deja sunt paranoia la volan ,nu mai dau drumu la muzica sa aud diverse zgomote.
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #9 : August 04, 2009, 05:34:43 p.m. »
Control rampa (poate fi ceva slabit sau desfacut ce da vibratiile) si diagnoza (daca e de vina vreun senzor, apare la DTC) sunt doua din alternativele ce le ai pt a depista o cauza posibila.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #8 : August 04, 2009, 02:28:00 p.m. »
Azi am fost cu 2 colegi in masina si cand acceleram din treapta 2 in 3 cu schimb de viteza la 2500-3000 au confirmat si ei ca se aude prea tare + trepidatii....nu mai stiu ce sa cred, daca o fi ceva defect pe la tractiunea integrala sau altceva, as testa cu cineva din Constanta care se pricepe mai bine sau are experienta cu alte 4x4 HALDEX.
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #7 : Mai 05, 2009, 09:58:09 p.m. »
intre 2000 si 3000 pe zona de accelerare deobicei.

dar in general cand calc pedala la fund brusc.

are si Haldex-ul (4x4) vreo "vina" ? sau la fel e si la 2x4
Acceleratia nu trebuie bruscata.Calca pedala liniar,repede,insa nu brusc pana la podea,mai ales ca o conduci subturat,din cate se vede din cele explicate de tine.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #6 : Mai 05, 2009, 05:07:49 p.m. »
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #5 : Mai 05, 2009, 03:00:01 p.m. »
intre 2000 si 3000 pe zona de accelerare deobicei.

dar in general cand calc pedala la fund brusc.

are si Haldex-ul (4x4) vreo "vina" ? sau la fel e si la 2x4
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #4 : Mai 05, 2009, 02:49:50 p.m. »
surge, vibratii, mugete  >8)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline liv_sibiu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 3014
  • Karma: +14/-3
  • Auto: 1,9 TDI PD , 77 kW ,
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #3 : Mai 05, 2009, 02:47:33 p.m. »
In a V-a , acceleratie brusca la 90 km/ora , esti sub 1800 rpm . Normal sa faca urat .
Skoda Octavia II Trend , 1,9 TDI / BXE -105 CP/250 Nm , CV manuala , PDG , tempomat , s.a.

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Zgomot accelerare
« Răspuns #2 : Mai 05, 2009, 02:44:49 p.m. »
decat viteze mai bine specifica exact care sunt regimurile de turatii unde ai simptomele
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline PCR

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 175
  • Karma: +0/-0
Zgomot accelerare
« Răspuns #1 : Mai 05, 2009, 02:41:53 p.m. »
1. tr. 4 - 60 km/h....accelerez tr.5 - 80 km/h = sunet normal motor (crestere intensitate datorita turatiei dupa care liniarizare la turatia 1800-2000)
2. tr. 5 - 80 km/h ...accelerez gradual (progresiv)  tr.6 - 120-130 km/h (crestere constanta a turatiei si zgomotului...la fel, liniar )
3. tr. 5 - 90 km/h ...accelerare brusca ...pana sa ajung la turatia optima pt. tr.6 ..trece printr-un regim in care sa amplifica o vibratie si un zgomot dupa care se termina cand ajunge la 125-130 km/h cand aschimb tr.6 si merg constant
4. tr.6 - 120 km/h...vrea sa fac o depasire, raman in aceasta treapta calc pedala la fund (aproape) si apar aceleasi simptome...adica masina parca se chinuie creste viteza dupa care la un moment dat parca e impinsa si creste liniar.

Intrebarea este daca in toate aceste situatii este devina si tractiunea 4x4, adica cardanul care face legatura cu cuplajul HALDEX si cuplajul in sine, in functie de cum apas pedala,tr. de viteza in care sunt etc. adica este normal sau este ceva defect la mine.

Ma face sa cred ca este de la HALDEX pentru ca se aude la puntea spate mult mai mult. Si cateodata sunetul acela de rezonanta este deranjant.

La 2x4 se intampla la fel ...in jurul 120 km/h se simte o anumita vibratie de rezonanta ???

Sau nu folosesc eu cum trebuie 6 trepte+105 CP+ 4x4 ???

Sper ca m-am facut inteles.
Opel Insignia Sports Tourer MY2010 2.0 CDTI 160 CP AT6
EX:O 2 combi , 2006,  4x4 1.9 TDI PD 105 CP, BKC ,optic RS, Pegasus 17", folie spate 20% SUNTEK, folie fata 70% LLUMAR, tempomat, PDG

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30