Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Octavia II Facelift "Perla Neagra"  (Citit de 78178 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #232 : Martie 28, 2016, 10:15:20 p.m. »
Multumesc pentru sugestii, toate au fost binevenite si luate in calcul  :082: . Pana la urma am decis sa iau Continental PremiumContact 5 (91V). DOT 0216.
Cred ca alegerea a doua ar fi fost Dunlop.
Miercuri, cel tarziu joi ar trebui sa am jantele iar vineri le montez.

Revin cu impresii si poze
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Avenger

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2013
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 325
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O3 RS TSI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #231 : Martie 26, 2016, 07:44:24 p.m. »
Eu am dunlop bluresponse 205/55/16, acesta va fi al 3-lea an. Sincer nu m-am uitat la uzura, pentru ca nu circul mult cu masina. Silentioase, poti sa te furisezi cu masina usor, mai ales cu 1.6 mpi. Aderenta e ok, intr-adevar daca apas pedala de pe loc, aluneca un pic, dar mi se pare ceva normal. Dar la franare nu mi-a alunecat niciodata, de la orice viteza.


Cand le-am luat, am ales intre Sport Bluresponse si Sport MAXX (sau cum se numesc) de care, s-au plans multi ca se uzeaza repede, dar sunt si performante.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #230 : Martie 25, 2016, 12:09:22 a.m. »
Multumesc. In Blaj stam mai rau la capitolul vulcanizari de firma  :D
Dar stam bine la capitolul vulcanizare utilaje agricole  =)) (adica ciocanul de 5 kg, levierul si pamant pe jos in atelier cat sa pui 3 straturi de ceapa)
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #229 : Martie 24, 2016, 11:36:49 p.m. »
@marius
Ar trebui sa cauti pe la vulcanizari mai de firma,ca sa zic asa ; noi aveam,cand lucram la reprezentanta ComNico Serv
Maine o sa-ti caut eu la cativa din fostii colaboratori si iti dau de veste
Seara faina.
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #228 : Martie 24, 2016, 09:31:55 p.m. »
Uzura nefiind un criteriu decisiv, raman in finala Dunlop, Conti si Michelin.
Criteriile dupa care ma iau:
1. aderenta pe uscat
2. aderenta pe ploaie
3. zgomot
4. economie

@Ladislau: am cautat valve de inox dar tot pe site-uri de anunturi si tuning am gasit. Nimic serios. Stii un magazin online sau chiar un dealer prin Brasov?
Pentru Dunlop e de evitat o anumita tara in care se produc?

@ bogdan: mai sa introduc Good Year din nou in lupta  :)) , insa dealerul nu le are in oferta.

Raman cele 3 de mai sus.


Multam fain pentru feedback, raman deschis la sugestii si sfaturi.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #227 : Martie 24, 2016, 09:11:55 p.m. »
Nu stiu daca am mai spus pe aici dar am acum Goodyear Eff grp perform, au Bla consum, A la franare pe umed, silentioase, multumit de ele.
Un usor zgomot la defranare de la 40 km/h in jos mi-a aparut de cand le-am schimbat dar nimic enervant.

Offline tvirgil

  • Junior
  • *
  • Joined: Nov 2010
  • Locaţia: iasi
  • Mesaje postate: 62
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: O2 FL 1.2 TSI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #226 : Martie 24, 2016, 05:32:19 p.m. »
Dunlop sport se topesc cam repede!
Au eficienta la frinare pe uscat dar cum am spus se cam topesc.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #225 : Martie 23, 2016, 11:46:56 p.m. »
Deoarece la cat merg io intr-un an cu ele, ma tin mult si bine. In 7 ani am facut cu primele 41-42000 km  :))
Mai mai sa-mi iau pe 17, da' m-am gandit la rinichi, plombe, gonade, etc.  =))
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #224 : Martie 23, 2016, 11:40:27 p.m. »
De ce nu mergi tot pe EcoContact sau ceva similar de la ceilalti producatori? Probabil modelele enumerate de tine se vor topi mult mai repede decat niste anvelope orientate spre anduranta si vei fi dezamagit.
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #223 : Martie 23, 2016, 10:38:51 p.m. »
Multam fain pentru informatii. Acum vreo 3-4 zile eran croit spre Conti sau Michelin, de ieri insa am inceput sa consider Dunlop ca "primes". Se pare ca sunt mai silentioase, insa nu ofera aceeasi aderenta pe uscat comparativ cu celelalte. Daca tinem cont de numarul de zile cu ploaie din RO si temperaturile mari din vara, cred ca se topesc mai repede decat Conti. Nu stiu, mai am timp cateva zile sa ma decid.

Valve inox? Multam fain pentru hint  :082:
Incep sa caut prin online.

PS. Am uitat sa zic ce jante sunt. MSW25, 7Jx16, ET48

PPS. EcoContact au fost bune, o singura data au rupt aderenta in conditii de uscat, la franare in linie dreapta inainte de bariera de la Agarbiciu cum vii dinspre Sibiu. Aveam insa vreo 50-60kmh, vara, drum curat  :042: . In conditii de ploaie s-au comportat exemplar.
Per total, eu am fost multumit de ele.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline ladislau

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Brasov
  • Mesaje postate: 672
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Dacia Duster Journey 1.33 tCE
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #222 : Martie 23, 2016, 10:23:38 p.m. »
As merge fara ezitare pe Dunlop ; atentie insa la tara de provenienta
Pe locul doi,ca alternativa...Conti si abia apoi Michelin
Nu ptr Goodyear ; sunt sanse mari sa fie facut in Turcia,iar mie personal nu imi place profilul

Lasa jantele in ambalaj original ; sunt sanse spre zero sa se zgarie la transport,asta doar daca nu sunt zgariate gata :))
Mergi cu ele la un atelier bun si stai cu ochii pe ei ca pe butelie , la montaj :D
Nu uita : valve inox ! Arata f bine !
Seara faina !
Ex :Skoda Fabia 1.9 SDI
Ex : Dacia Sandero Stepway 0.9 tCE

Offline ff_2004_06

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Iasi
  • Mesaje postate: 2281
  • Karma: +0/-0
  • ...
  • Auto: Fosta: O2 DSG 1.9 TDI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #221 : Martie 23, 2016, 10:16:06 p.m. »
Dintre modelele de anvelope mentionate de tine as alege Dunlop pentru ca m-am interesat despre ele acum ceva vreme si am gasit foarte multe review-uri pozitive. Apoi Continental, Goodyear si Michelin.
Continental PremiumContact 5 am acum pe Octavia si sunt ok dar cam toata lumea spune ca se topesc repede insa nu pot confirma inca. Sunt multumit de ele si sunt mult peste EcoContact, model pe care l-am avut pe alta masina si sunt de plastic, poti merge multi ani cu ele fara sa se vada, dar nici aderenta nu prea ai.


Dupa cum zici si tu, as lua jantele si anvelopele separat ca sa poti sa le inspectezi bine pe ambele. :)
Ex: 2008 O2 1.9 TDI DSG6

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #220 : Martie 23, 2016, 09:20:28 p.m. »
Salut,

n-am mai postat aici de ceva vreme, insa a sosit momentul sa redeschid discutia cu o intrebare.

Am decis sa inlocuiesc rotile de vara originale pe 15" cu un set nou, jante + anvelope pe 16".
Am dat avansul, urmeaza sa vina in prima saptamana din aprilie.
Jantele le-am achizitionat din Bucuresti, cu posibilitatea de a achizitiona si anvelopele de la aceeasi firma.

Am de ales intre urmatoarele anvelope:
-Continental Premium Contact 5
-Michelin Primacy 3
-Goodyear Efficient Grip Performance
-Dunlop Sport BluResponse

As dori o parere in cazul in care folositi aceste anvelope. Un feedback foarte util ar fi in situatia in care ati trecut de la Conti EcoContact 3 la una din variantele de mai sus.

Si inca o intrebare. Oare se merita sa le achizitionez gata montate, sau sa le iau separat si sa le montez pe jante intr-un atelier local?
Intreb din punct de vedere al transportului, jantele nu vor mai fi in ambalaj original, curierii nu se poarta cu ele cum m-as purta eu  :)) . Poate le lovesc, questii de-astea.

Va multumesc de pe-acuma  :082:
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #219 : Octombrie 14, 2013, 09:22:40 a.m. »
Nu eu, ci un prieten de-al meu care face service pt interfete de orice tip, in special cele comercializate de el :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Octavia II Facelift "Perla Neagra"
« Răspuns #218 : Octombrie 13, 2013, 11:20:50 p.m. »
Slabe sanse.

La fel am patit si eu.

Trebuie resetata practic interfata. (rescris un integrat ce se ocupa cu partea de licentiere)

Eu am sapat putin si nu mi-am mai batut capul pentru ca nu am echipamentul necesar. AVATAR imi ceruse parca 100 RON pt asa ceva.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30