Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Avarii la franarea de urgenta  (Citit de 79473 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #87 : August 06, 2010, 12:39:33 p.m. »
Dupa multe ore state pe drumuri prin Militari si cativa litrii de benzina arsi pe loc, am aflat. Dar cu cazna mare.
 
Cine nu are rabdare si se grabeste, poate sa mearga direct jos si sa citeaca concluzia.
 
Am fost la Avia mica, din Militari si electricianul care mi-a lucrat Fabia mi-a zis ca asa ceva nu exista pe frana, decat la impact. Doamne fereste!, am zis eu si am plecat repede. Stiam asta de la Fabia. La receptie am intrebat daca nu se poate verifica cumva, pe calculator, daca am sau nu functia asta. Cei de la receptie mi-au spus ca numai la firma lor mama (din Pantelimon) sau Brady ori Porsche.
 
Fiind in Militari, am dat o fuga (vorba vine fuga) pana la Brady. Acolo, la receptie, un tanar amabil nu stia nici el exact, dar, zice, intrebati la piese de schimb, ca daca au, inseamna ca si exista.
 
Pana la piese de schimb, am trecut pe langa o vitrina in care era expus un chit de "Aprindere avarii in caz de franare brusca". Deci ceva in sensul asta exista clar. Avea si pret: 408 lei (fara manopera, cred).
 
Domnul de la piese zice ca ar trebui sa fie, pentru ca isi aducea aminte ceva de "decelerare brusca" si ca ar fi bine sa consultam cartea masinii. Amabil, mergem la o colega de a lui de la vanzari si intrebam. Din discutie a rezultat: 1. clar, ca nu avea o carte a masinii disponibila sa o consultam si 2. neclar, de la ce viteza in sus ar functiona acest sistem.
 
Imi incerc norocul si la mine in masina, unde am gasit in portbagaj cartea masinii. Cautam infrigurati si iata ce am aflat
 
IN CONCLUZIE:
 
In manualul de utilizare a masinii, la capitolul "Tehnica inteligenta", la titlul "Franele", exista o "Indicatie" la pagina 183 (la mine) si citez:
 
"La o franare de urgenta la viteze mai mari de 60 Km/h, instalatia de avertizare avarie se activeaza automat. La o noua accelerare sau pornire, avariile se opresc automat."
 
Eu, unul, nu le-am vazut mergand la mine, desi am franat pana acum brusc de mai multe ori si cred ca aveam si peste 60 la ora. Se mai zice ca nu se vede din interior, pentru ca nu se aprinde nimic la bord (sagetile, ceva). Iar pe afara nu am gasit, inca, pe nimeni doritor sa alege pe langa masina cu 60 la ora, ca sa imi confirme daca vede ceva...
 
Cel mai sigur ramane tot manual (nu manualul), adica apasati cu mana butonul de avarii cand va apare ceva in fata, gen dop de masini pe autostrada.
 
Drum bun si fara avarii!
 
 
« Ultima Modificare: August 06, 2010, 12:46:25 p.m. de Daniel »
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #86 : August 06, 2010, 04:06:08 a.m. »
Daca e montata, orice se poate activa. La fel cum farurile de zi de la Octavia 2 FL nu sunt activate din fabrica, ca la Superb. Insa se poate la service, dar contra cost!  :D  
Crezi că din fabrică vine moka? Era vreo 100 euro și m-am zgârcit, prefer să dau 10E la service. Acuma sper ca sistemul să fie acolo că de nu...nașpa.  :D
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #85 : August 05, 2010, 10:35:42 p.m. »
Eu am luat masina cu DRL-ul activat. :D
O2 1.9 TDI(2009)

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #84 : August 05, 2010, 03:13:09 p.m. »
Daca e montata, orice se poate activa. La fel cum farurile de zi de la Octavia 2 FL nu sunt activate din fabrica, ca la Superb. Insa se poate la service, dar contra cost!  :D
 
OK, Drapar, o sa revin imediat ce am informatia.
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline CristianH

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Sighisoara
  • Mesaje postate: 1028
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Ex SOT 1.9tdi, ALH
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #83 : August 05, 2010, 02:56:16 p.m. »
Oare se poate activa si la Octavia TOUR ?

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #82 : August 05, 2010, 01:36:15 p.m. »
Astept si eu informatia asta, Daniel !  <))
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline Daniel

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 2789
  • Karma: +3/-0
  • Garfield I'm not always right, but I'm never wrong
  • Auto: Tivoli Grand, 1.5 GDIT 163 CP
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #81 : August 05, 2010, 11:20:31 a.m. »
O sa vorbesc cu cei de la Avia Militari, ca tot trebuie sa ma duc sa-mi schimb bateria din cheie, si o sa-i intreb daca am functia asta si daca o pot activa ei.
Skoda Fabia Sedan Elite, 1.4 MPI, benzina, 16 V, 101 CP
Fosta Skoda Octavia 2 Elegance, 1.8 TFSI, 16 V, 160 CP

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #80 : August 04, 2010, 11:57:28 p.m. »
Exact,la punerea in miscare a masinii se opresc singure.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline OutOfCtrl

  • Junior
  • *
  • Joined: Mar 2009
  • Locaţia: TM
  • Mesaje postate: 70
  • Karma: +0/-0
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #79 : August 04, 2010, 11:47:45 p.m. »
Salut, am patit si eu, dar nu doar o data. Nu am observat exact care e limita de viteza, dar parca de fiecare data era peste cea legala:P. Daca nu ma insel, se si opreau singure dupa ce rulam cativa zeci de metri.
Octavia 2 '06, 1.9 TDI 105 CP BJB, jante 17", sasiu sport, ESP, muzica, folie, toba finala sport

Offline B e b e

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: B-sti
  • Mesaje postate: 1268
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 My2008 1.6FSI
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #78 : August 04, 2010, 04:41:15 p.m. »
... la cat se discuta despre functia asta o sa ne creada lumea nebuni, o sa auzim povesti de genul:
"Ba taica ..ma uitam la o masina frumoasa cum mergea tare ..si din senin se sperie.. pune frana brusc, multumeste 'nu stiu cui'... apoi pleca fericit mai departe .. "

.. o sa zica lumea ca vedem fantome pe drum :))
Cheap Tunning: DRL, CH, LH, 2 lampi de ceata pe frana. Hard Tunning: plasa protectie radiator AC
VagCom 908

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #77 : August 04, 2010, 03:14:43 p.m. »
Se aprind si martorii si semnalizarile din exterior.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline vali1970

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Dec 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 323
  • Karma: +2/-0
  • Auto: 1,9 TDI, 105cp / BXE
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #76 : August 04, 2010, 03:12:22 p.m. »
Daca nu gresesc si vorbim de acelasi lucru,
Cand am franat brusc s-au aprins martorii din bord de la avarie, afara nu am "vazut" daca sunt aprinse lampile de semnalizare  :D .
Oricum, chestia asta nu am activat-o in nici un fel, asa a venit setata din fabrica.
SKODA  O II  Elegance 1,9 TDI, 105 cp, BXE - al 3-lea pe masina, Gri Satin - 2008.
VW noul Tiguan 2017 - 2.0 TDI  150 cp, DSG... altă viaţă.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #75 : August 04, 2010, 03:07:24 p.m. »
Daca e activata functia asta, se vor aprinde si martorii de semnalizare din bord ? Sau numai lampile de semnalizare ?
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline aby129

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Dorohoi
  • Mesaje postate: 664
  • Karma: +3/-0
  • Love my car!
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #74 : August 04, 2010, 02:16:15 p.m. »
@aby129: Pe ce faci testul si cum ? Sunt interesat de chestia asta pentru ca nici a mea nu a dat vreun semnal la franarea de urgenta (in vreo 2 situatii).
LE: E considerata "franare de urgenta" doar daca intra ABS-ul ???
Pai da-i pana pe la vreo 80 km/h si calca frana brusc,sa se opreasca masina pe loc.
O2 1.9 TDI(2009)

Offline ThunderBlue

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 3246
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda octavia 2
Re: Avarii la franarea de urgenta
« Răspuns #73 : August 04, 2010, 01:57:32 p.m. »
Ionut, daca nu te tot certai cu anumiti baieti din Bucuresti... poate te ajutau ei, in spiritul prieteniei, cu activarea functiei din vag-com si nu aruncai sutica pe geamuri...
Avariile trebuie sa se aprinda la franarea de urgenta de la o anumita viteza in sus? Ca aseara am franat cu simt de raspundere, la aproximativ 100 km/h si nu s-a aprins nici o avarie!!!

=))
Unde dai si unde crapa  :)) Hai ca asta-i buna mah Iustine  :D
1. Poate nu ti-ai dat seama, dar mie ce mi-e in gusa, mi-e si-n capusa, asa ca nu ai sa ma vezi niciodata cu lugu-lugu pe langa cineva doar de dragul de a obtine o diagnoza sau o setare moca, nu ma 'prostituez' ca aia despre care vorbesti   :71:
2. Nu m-am referit la pornirea avariilor la franarea brusca, aia era activa de cand am cumparat masina, ci era vorba de modulul comfort pentru ridicarea geamurilor la incuierea masinii.
3. Stai linistit ca avem destule cunostinte cu Vag-COM, in eventualitatea in care am nevoie de o activare ceva, daca nu, imi achizitionez o interfata si gata :)

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30