Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: skoda sau ford  (Citit de 16852 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: skoda sau ford
« Răspuns #8 : Septembrie 13, 2009, 05:22:28 p.m. »
de norme am zis ca ma doare-n spit - pana cand nu se introduc masinile electrice in productia de masa suntem niste ipocriti cu norme de poluare, protejarea mediului si alte prostii
 
16 valve avem si la PD
 
consumul de ulei e intr-adevar un aspect negativ al PD
 
fiabilitate mai mare prin scaderea vibratiilor - teoretic da, practic sunt multe transporter PD care rezista mult mai mult decat vito CDI
 
daca randamentul e mai bun la CR, performantele ar trebui sa fie superioare, insa e celebru deja CRul ca la reprize e batut de PD la fund din orice pozitie (putere si cuplu maxim identice)
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline m-nus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Mesaje postate: 210
  • Karma: +0/-0
Re: skoda sau ford
« Răspuns #7 : Septembrie 13, 2009, 04:59:31 p.m. »
                  Avantajele motoarelor common rail               
                • Respectarea standardelor Tier III, cu privire la emisii
 • presiunea ridicata a injectiei de combustibil, reglarea precisa în timp a injectiei de combustibil si racirea intermediara eficienta sunt de ajutor în ceea ce priveste controlul emisiilor.
                • motoarele CR reactioneaza rapid la modificarile de sarcina
 • Cuplu puternic obtinut la turatii mici. Cuplul ramâne ridicat chiar daca turatia motorului scade în timpul functionarii, eficientizând-o si îmbunatatind randamentul combustibilului
                • Constructia de baza a motoarelor SisuDiesel ofera o durata lunga de functionare pentru:
                         - racitorul intermediar
                         - camasile umede de cilindru, cu sprijin central
                     • reduce vibratiile camasii cilindrului
                     • reduce la minimum uzura camasilor cilindrului  si a pistoanelor
                     • consum redus de ulei
                         - sistemul de combustibil situat în zona rece a motorului
                    - filtrii de combustibil se pot schimba usor fara ajutorul uneltelor si fara scurgeri de combustibil
                    - acces usor la elementele de întretinere
                • combustie optima datorita preinjectiei CR
                         - nivele de zgomot mai mici
                         - zgomot de motor nou si placut
 • tehnologia patru valve per cilindru îmbunatateste debitul de combustibil în cilindri si reduce sarcina de refrigerare din jurul cilindrilor.
                           
               
 
                                             
 O noua inovatie Valtra este turatia scazuta la mers in gol pentru motoarele Common Rail. Turatia normala la mers in gol este de 850 rpm. La parcarea tractorului si la actionarea franei de mana, turatia motorului scade la un nivel placut si silentios de 650 rpm, reducand si mai mult consumul de combustibil. La o noua punere in miscare maneta de comanda trebuie sa fie ridicata in pozitia N, iar turatia de mers in gol trebuie sa creasca la 850 rpm pentru a se folosi cuplul de pornire al motorului.
 
               
 
                     Putere constanta
 Puterea constanta inseamna ca motorul furnizeaza maximul de putere la turatii mai mici decat turatia nominala. Motoarele CR din seria T au o turatie nominala de 2200 rpm, insa puterea maxima se obtine la 2000 rpm. Puterea constanta este de aproximativ 3-4 hp.
               
                Avantaje
                • Randament ridicat al combustibilului
                • Nivel redus de zgomot
                • Decalaj mai mic
                • Productivitate sporita
               
 
                      Permatorque
 Motoarele SisuDiesel prezinta Permatorque, care ofera un cuplu de rezerva (A) din turatia nominala la turatia cuplului maxim. Pentru Seria T, cuplul maxim se obtine la 1500 rpm (EcoPower 1100 rpm). Permatorque (B) inseamna un cuplu care ramane constant pana la 1000 rpm. Cuplul inalt la turatii mici (C) permite un demaraj lin in timpul activitatii PTO si la deplasarea cu incarcaturi grele.
               
               
               
   
                Amplificarea puterii de transport
 Modelele cu injectia combustibilului Common Rail ofera o amplificare a puterii de transport, pentru mai multa eficienta a transporturilor. Cresterea puterii este de 5-6 procente la vitezele de camp. Amplificarea puterii de transport ofera putere suplimentara la vitezele H2, H3 si H4. Puterea constanta este de asemenea disponibila in modul de amplificare a puterii de transport.


sursa:
http:/ /www.valtra.ro/Products/tractors/Tserie/engine/1_1.htm

Fara linkuri active catre site-uri romanesti, te rog!
« Ultima Modificare: Septembrie 13, 2009, 10:17:58 p.m. de Stef13 »
Skoda Octavia 20V turbo

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: skoda sau ford
« Răspuns #6 : Septembrie 13, 2009, 04:53:36 p.m. »
enumera te rog 5 aspecte prin care CR este superior PD in afara celor amintite de mine (cost de productie si norme de poluare) de care sincer ma doare-n spit
 
1. zgomotul
 
celelalte 4 ?
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline m-nus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Mesaje postate: 210
  • Karma: +0/-0
Re: skoda sau ford
« Răspuns #5 : Septembrie 13, 2009, 04:38:13 p.m. »
cr este superior pd asa cum fsi este superior i
                                      lcd                   crt
                                         

                                                    etc
Skoda Octavia 20V turbo

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: skoda sau ford
« Răspuns #4 : Septembrie 13, 2009, 04:18:07 p.m. »
ford stateA prost la fiabilitate
la capitolul manevrabilitate un focus e mai bun ca un golf
noile generatii VAG au si ele hibele lor ultracunoscute deci povestea cu fiabilitatea e relativa
CR nu inseamna neaparat superioritate fata de PD - eu fac ceva pe normele lor euro, prefer sa nu raman cu masina in drum daca cade pompa de inalta presiune
in plus CRul Ford e cam fomist fata de "batranul" PD, nu e HDi la capitolul economie
la PD s-a renuntat din 2 motive: costurile si normele, nu fiabilitatea sau performantele
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline bebeko

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Bistrita/Cluj
  • Mesaje postate: 1633
  • Karma: +4/-1
  • Auto: Fabia one
Re: skoda sau ford
« Răspuns #3 : Septembrie 13, 2009, 03:28:04 p.m. »
Ford sta mai prost la capitolul fiabilitate.
In plus Octavia arata mai bine ca si design exterior.
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 SportPack by Dimsport

Offline m-nus

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Mesaje postate: 210
  • Karma: +0/-0
Re: skoda sau ford
« Răspuns #2 : Septembrie 13, 2009, 03:17:27 p.m. »
eu as alege ford,mult mai placute la condus,mai confortabile...
ford are motoare de generatie noua commonral,fata de prea batranul 1.9 tdi
Skoda Octavia 20V turbo

Offline vaidaionutradu

  • Doar inscris
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: cluj
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia 2 diesel
skoda sau ford
« Răspuns #1 : Septembrie 13, 2009, 11:57:25 a.m. »
                                  salut
 vreau sa va spun de la inceput ca sunt nou in forum si daca fac ceva greseli va rog dinainte sa ma scuzati....;
 care e intrebarea mea la care sper sa ma puteti ajuta?
 nu am mai avut masina pana acum si vreau sa imi iau una sh de la noi care sa fie inmatriculata sau daca e pret mic si neinmatriculata...
 ce vreau sa imi iau eu sunt:
 1. skoda octavia 2    1.9 tdci 105cp
 2. ford mondeo         2.0 tdci 115cp sau 130cp
 3. ford focus            1.6 tdci 109cp
    caut sa fie de prin 2006 incoace si sa nu aiba mai mult de 130.000- 140.000 km maxim
 ca si buget as merge undeva pana in 9000 daca e gata inmatriculata sau la atat sa ies cu ea, bineinteles m-am gandit ca si asta depinde daca a avut schimbata distributia sau nu ca e o cheltuiala in plus, schimb ulei, consumabile etc....aste o sa modifice pretul pe care sunt dispus sa il ofer la momentul respectiv
    acum ce vroiam sa va intreb care sunteti posesori de marcile astea:
 care ar fi o alegere optima sa fie si un raport calitate pret relativ bun si cate ceva despre intretinere si consumuri sa sincer nu ma prea am in treburile astea....
 stiu ca am ales motorizari diferite si la primele 2 slab sa iau una neinmatriculata si sa ies cu tot la 9000 iar la focus se poate
 din ce am cautat eu pe site-urile de la noi am cam gasit sa zic asa skoda octavia undeva si la 9200-9300 dotate binisor si binenteles pret negociabil, inmatriculate. am gasit si mai jos ca pret dar din ce am vazut si pe afara undeva sub 8500 cu km sub 100.000 mi se pare suspicios
    ford mondeo la fel am gasit inca chiar mai ieftine ca skoda, doar la 131cp e la 9000 sau in jur
    la focus m-am gandit in caz ca nu o sa gasesc una din astea 2 de sus mentionate care sa imi placa si sa ies rezonabil la pret
 accept orice fel de informatie care ma poate ajuta in alegere unei masini si mentionez inca o data ca prferatele ar fi skoda o2 sau ford mondeo de prin 2006 incoace si in plus daca ati putea si mentiona motivul pentru care ati alege una din ele....am zis....consum...costuri de intretinere...fiabilitate...etc....
 va multumesc anticipat si scuzati de post-ul asta lung   [/t][/c][/t] 
             [/t] 
 
[/t][/t]

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30