Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Antena Skoda Fabia 2003  (Citit de 14384 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jagoman

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Simleu-Silvaniei
  • Mesaje postate: 25
  • Karma: +0/-0
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #15 : Mai 10, 2010, 08:33:12 p.m. »
Iata si cum se poate "fabrica" un astfel de adaptor. La Compexit cluj mi s-a cerut 124 RON!!!!! pe una ORIGINALA. si 56 pe no-name.


De fapt si eu am unul no-name fabricat de mine. Piesele au costat cam 3RON.
Fabia Comfort, 1.4 16v 75cp 2002

Offline jagoman

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2008
  • Locaţia: Simleu-Silvaniei
  • Mesaje postate: 25
  • Karma: +0/-0
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #14 : Mai 08, 2010, 03:02:49 p.m. »

La cei cu receptie slaba a posturilor radio prima intrebare este daca aveti RCD original sau a fost schimbat.
Daca aveti original, problema trebuie cautat la antena in sine, adica baza antenei ce include si un amplificator. Scoateti RCD-ul si masurati impedanta antenei cu un multimetru. Pana la o impedanta aproximativa de 600-700 Ohmi e buna amplificatorul, daca este peste, ex. 1Kohm sau mai mare, trebuie schimbata baza antenei.


Daca aveti RCD after-market, schimbate din orice motiv, aveti nevoie de un adaptor care trimite +12V catre antena, dar nu lasa curentul sa intre in RCD. RCD-urile originale au incluse  in ele acest "sistem" la celelalte trebuie puse.


E bine oricum sa masurati intotdeauna prima data impedanta antenei.
Un adaptor de "firma" arata ca in prima poza. A se observa pinul care trebuie legat la +comutat, sau la iesirea Power Antenna de la RCD.


Eu mi-am confectionat-o singur. Revin cu schema adaptorului, care include 2 mufe, cablu si un condensator.
Fabia Comfort, 1.4 16v 75cp 2002

Offline Evil

  • Junior
  • *
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 66
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Škoda Fabia 1
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #13 : Aprilie 04, 2010, 10:34:12 a.m. »
postez maine imaginea cu scoaterea antenei. oricine are imaginea o poate scoate.
Pana la urma poti sa  postezi imaginea respectiv ? am si eu acelasi tip de antena si m-am saturat sa o tot desuruberz  :046:

Offline dadu221

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: PLOIESTI
  • Mesaje postate: 86
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia1 -1,9 tdi
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #12 : Ianuarie 17, 2010, 11:27:59 a.m. »
pai tocmi la desurubat intervine marea problema pentru ca nu este ca la dacie. NU se poate roti de ea avand alt sistem de prindere pe care nu il inteleg 
ghiii, Batore!

Offline ARM77

  • Expert
  • ***
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: BUCURESTI
  • Mesaje postate: 693
  • Karma: +0/-0
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #11 : Ianuarie 15, 2010, 04:20:33 p.m. »
Daca statea pleostita din cauza suportului-observai.Cred ca e din cauza sarmei.Desurubeaz-o si poate ai bafta sa gasesti SH.Incearca asta inainte de a face alte sapaturi.
 
Bafta!
Foste:Felicia 1.9D/2xFabia Sedan 1.9SDI/Fabia Combi 1.9TDI

Offline dadu221

  • Junior
  • *
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: PLOIESTI
  • Mesaje postate: 86
  • Karma: +0/-0
  • Auto: octavia1 -1,9 tdi
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #10 : Ianuarie 12, 2010, 08:28:56 p.m. »
ca sa nu mai deschid topic nou pe tema antenei am sa adresez si eu cateva intrebari aici avand in vedere ca antena de pe fabia e identica cu cea de pe octavia (cel putin la prima vedere). Problema la mine este ca imi sta antena pleostita si nu am o receptie prea buna a posturilor de radio. Am mers cu un astra g cu rcd din fabrica si m-am ofticat cand am vazut cat de bine prinde posturile unde la mine nu se aude nimic. Din cate am vazutt antena aia se compune din 2 bucati (suportul si "sarma" cu impletitura pe ea). Cautand pe internet am gasit de vanzare numai sarma respectiva (cca 35 roni daca mai e cineva interesat). Nu stiu insa daca asta imi va rezolva problema si nici nu stiu cum sa o demontez/montez. Ma  gandesc ca ma apuc sa desfac la masina plafonul ca sa constat ca nu era nevoie. Stiu ca antena este cu amplificare si ma gandesc sa nu fie si aici vreo defectiune. Prin urmare:
1. antena sta pleostita (cand ridic haionul se sprijina de luneta) din cauza sarmei sau a suportului?
2. partea de amplificare de gaseste in fata prin bord sau pe plafon in spate (intre capitonaj si tabla)
3. cum demontez/montez? (ca sa cumpar antena trebuie sa merg la bucuresti. probabil ca atunci cand voi vedea piesa ma voi dumiri de partea de montare demontare dar prefer sa merg cu lectia invatata decat sa achizitionez inutil)
 
ghiii, Batore!

Offline Blueflower77

  • Junior
  • *
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Galati
  • Mesaje postate: 40
  • Karma: +0/-0
  • Masinile sunt pt barbati precum florile pt femei !
  • Auto: Grand Filou
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #9 : Noiembrie 12, 2009, 11:55:31 p.m. »
Sincer, nu ma asteptam sa vad ca exista hoti gainari si in Satu-Mare...pacat !
In cautarea...primei masini numai a mea ;;)

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #8 : Noiembrie 12, 2009, 04:57:02 p.m. »
Te rog nu mai da Quote la mesajul anterior, decat daca vrei sa scoti in evidenta o anumita parte a acelui mesaj.

Offline satmarean

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Satu Mare
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1,4
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #7 : Noiembrie 11, 2009, 11:17:01 p.m. »
:)) mie unul imi trebuie una la fabia mea :))

Cred ca ar fi interesant un top al celor mai frecvent  furate dispozitive de pe Fabia.
Eu ma inscriu cu 4 capace si o super antena in decurs de 30 de zile :)
Skoda Fabia 1,4 MPI, Sedan , 2003

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #6 : Noiembrie 11, 2009, 11:10:00 p.m. »
:)) mie unul imi trebuie una la fabia mea :))

Offline satmarean

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Satu Mare
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1,4
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #5 : Noiembrie 11, 2009, 11:08:01 p.m. »
postez maine imaginea cu scoaterea antenei. oricine are imaginea o poate scoate.

OK. Multumesc. Sper sa nu fie decat utilizatori de buna credinta pe acest forum :)
Skoda Fabia 1,4 MPI, Sedan , 2003

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #4 : Noiembrie 11, 2009, 11:01:13 p.m. »
postez maine imaginea cu scoaterea antenei. oricine are imaginea o poate scoate.

Offline satmarean

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Satu Mare
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1,4
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #3 : Noiembrie 11, 2009, 09:55:26 p.m. »

Inteleg argumentul tau, dar totusi ma intriga cum se poate face noaptea ceva ce nu reusesc eu ziua. Adica antifurt ptr proprietar si masa pusa ptr hot?   :042:
Stiu ca la alte tipuri de Fabia se desurubeaza pur si simplu. Dar se si inlocuieste mult mai ieftin decat in cazul meu unde sistemul respectiv a dovedit ineficienta dar costuri ridicate la inlocuire.   :-w
« Ultima Modificare: Noiembrie 11, 2009, 10:08:59 p.m. de M i c u t z u »
Skoda Fabia 1,4 MPI, Sedan , 2003

Offline L U C I

  • Expert
  • ***
  • Joined: Sep 2007
  • Locaţia: Braila
  • Mesaje postate: 2264
  • Karma: +1/-0
  • trolez
  • Auto: bmw 525d
Re: Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #2 : Noiembrie 11, 2009, 09:30:11 p.m. »
oricum raspunsul nu trebuie facut public :P pentu ceea ce tu vrei sa stii iti trebuie un desen

Offline satmarean

  • Doar inscris
  • Joined: Aug 2009
  • Locaţia: Satu Mare
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fabia 1,4
Antena Skoda Fabia 2003
« Răspuns #1 : Noiembrie 11, 2009, 09:24:10 p.m. »
 De vreo 2 luni sunt posesorul unei Skoda Fabia berlina din 2003 (1,4).
In aceasta perioada am avut experienta "fericita" a furtului celor 4 capace de pe roti si antenei.
Probabil cei care au sau au avut acest tip de masina stiu ca antena este una ce se poate inclina in spate dupa o desurubare prealabila.
Neavand experienta cu acest tip de utilaj am considerat ca voi scapa relativ ieftin la fel ca si alti "tovarasi de suferinta" (de ex cu Opel) cumparand o chinezarie la vreo 10-15 Ron din magazinul de profil. Am incercat 3-4 astfel de antene de diferite lungimi (inclusiv pe acelea cu 3 tipuri de filete de diverse dimensiuni) si am constatat cu dezamagire ca nici una nu se potriveste!!.
Dupa o consultare cu specialistii in domeniu am aflat ca nici nu am sanse sa gasesc una ieftina ptr ca acest tip nu poate fi inlocuita decat cu una originala.
Cu sufletul intristat si injurand in gand hotul am sunat la reprezentanta si am aflat ca ea costa in jur de 100 de lei. Deloc linistit de faptul ca un bat din asta poate fi totusi asa de scump avand o masina asa pretentioasa la acest capitol am continuat investigatiile pe la firmele de dezmembrari afland intre timp ca acest buclucas tip de antena s-ar putea depista si pe anumite modele de Polo sau Seat. Dupa multe esecuri la a patra sau a cincea firma in sfarsit AM GASIT! 50 de roni. Nu am comentat am cumparat.
Si minune s-a potrivit!!! Dar acum apare problema ptr care de fapt am deschis acest topic:
- Avand in vedere ca de multe ori eu lipsesc de acasa chiar si cateva zile si masina ramane singura am considerat ca ptr evitarea unor experiente asemanator de neplacute am sa demontez scumpa mea antena pe aceste perioade. Si surpriza! Odata montata cu toate fortele si iscusinta mea masculina nu am putut sa o mai scot. Da stiu! Cica acest tip special are un mecanism ce impiedica acest lucru.
Intrebarea mea retorica este: Ce a stiut hotul ce eu nu stiu? Ea a disparut intr-o noapte impreuna cu doua capace de pe roti fara vreo urma de fortare.
Inseamna ca totusi trebuie sa existe vreo metoda de a fi detasata.
Spre cultura mea generala si ptr diminuarea complexelor de inferioritate vizavi de un borfas as fi curios sa aflu cum este posibil indepartarea unei astfel de antene in caz de nevoie.
Multumesc anticipat.
Skoda Fabia 1,4 MPI, Sedan , 2003

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30