Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB  (Citit de 29718 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline jepcarusam

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 106
  • Karma: +0/-0
  • Auto: matiz rosu furios
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #19 : Ianuarie 31, 2010, 10:10:25 p.m. »
momentan diesel 2.0 TDI CR 170 cp este EU 5  

cat de curand va fi si 2.0 TDI CR 140 cp trecut la norma EU 5

si speram sa apara si 1.6 TDI CR 105 cp EU 5 in viitorul cat mai apropiat  

Am scris si io mai sus despre diferenta de pret + taxa de poluare -> momentan 2.0 TDI 170 cp 6 rapoarte este cu siguranta cea mai buna alegere .
« Ultima Modificare: Februarie 01, 2010, 06:55:55 p.m. de jepcarusam »
stiu faptele tale ..... zise Brucan si a plecat la o carte cu Sf Petru

Offline jst_32

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Bucuresti, Brancoveanu
  • Mesaje postate: 856
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 3 FL 2.0 TDI(190 CP)DSG
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #18 : Ianuarie 31, 2010, 08:02:38 p.m. »
Benzinarele sunt euro 5. La diesel singurul motor euro 5 este acesta...
Dont love and cry, just fuck and smile!

Offline Anca

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 290
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.0 TDI BKD 140 CP
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #17 : Ianuarie 31, 2010, 06:45:27 p.m. »
Eu am ales: 2.0 TDI-CR, DPF.... si stiti de ce? Pentru ca mia de euro pe care o bagi in motor o scoti din taxa de inmatriculare! Celelalte motoare nu sunt euro 5.... asa ca trebuie sa platesti!

stii cumva si ce alte motorizari EU5 sunt disponibile la Skoda?
Skoda Octavia II - 2.0 TDI M6 Business

Offline Owe

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: Drobeta
  • Mesaje postate: 901
  • Karma: +0/-0
  • Is it progress if a cannibal uses a knife and fork
  • Auto: 1,9 TDI, BXE
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #16 : Ianuarie 31, 2010, 06:23:46 p.m. »
daca nu ma insel Owe are asemenea motorizare pe Superb-ul lui...de ce nu-l intrebati direct pe el cum se simte masina?  :039:
Eu, dupa un an si doua luni de mers zilnic cu ea, zic ca nu-i deloc rau motorul de 1,9  pe Superb. Pentru mine  si nevoile mele este suficienta putere, suficient cuplu si demaraj. Motorul nu-i gurmand, asa ca sunt multumit. Iar unii din colegii  de pe forum au vazut cum se comporta la drum chiar mai multi kilometri. Ce-i drept, i-au vazut mai mult stopurile. :71:  
Rog un moderator (un anume moderator :D ) sa confirme ce a vazut printr-un parbriz de X3. ;)
Pe celalalt coleg il inteleg ca era lestat rau, rau. :042:

Post Merge: Ianuarie 31, 2010, 06:27:27 p.m.

Ups
Puteti alege varianta si cu 1.4 TSI pe Superb.Am mers cu asemenea motorizare pe Superb si pot spune ca este peste asteptari.Deci recomand.  :082:
Si domnul era dupa acelasi parbriz. >:D<
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2010, 06:28:17 p.m. de Owe »
Octavia Tour  TDI ;  Superb 2  TDI
Difficile est satiram non scribere

Offline jst_32

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2007
  • Locaţia: Bucuresti, Brancoveanu
  • Mesaje postate: 856
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 3 FL 2.0 TDI(190 CP)DSG
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #15 : Ianuarie 31, 2010, 06:09:55 p.m. »
Eu am ales: 2.0 TDI-CR, DPF.... si stiti de ce? Pentru ca mia de euro pe care o bagi in motor o scoti din taxa de inmatriculare! Celelalte motoare nu sunt euro 5.... asa ca trebuie sa platesti!
Dont love and cry, just fuck and smile!

Online A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #14 : Ianuarie 31, 2010, 06:08:01 p.m. »
1.4TSI este peste 1.6CR sau 1.9TDI la performante, nu si la consum. Acum depinde ce cauta fiecare ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline F L O R I N

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2007
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 3747
  • Karma: +6/-0
  • Octavia 2 , 2.0 TDI 140CP cu DSG
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #13 : Ianuarie 31, 2010, 06:04:54 p.m. »
Puteti alege varianta si cu 1.4 TSI pe Superb.Am mers cu asemenea motorizare pe Superb si pot spune ca este peste asteptari.Deci recomand.  :082:

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #12 : Ianuarie 31, 2010, 05:42:46 p.m. »
Un motoras de 105 cp pe asemenea masina  :-& ,ar fi o corabie fara visle si pinze!
Corabie cu motor.  :P
Dacă puterea e aceeași nu văd de ce ar fi probleme. Un dezavantaj ar fi că nu accelerează la 1000rpm cum face pd-ul, neapărat trebuie să schimbi treapta de viteză, dar dacă n-ai de gând să mergi subturat nu cred că e vreun impediment. De aceea cred că numesc unii motorul PD ca fiind mai brutal în accelerație. 
Dacă mi-aș lua mâine Superb aș alege cu siguranță motorizarea de 1.6.  :082:
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Anca

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2009
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 290
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.0 TDI BKD 140 CP
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #11 : Ianuarie 31, 2010, 04:00:42 p.m. »
daca nu ma insel Owe are asemenea motorizare pe Superb-ul lui...de ce nu-l intrebati direct pe el cum se simte masina?  :039:
Skoda Octavia II - 2.0 TDI M6 Business

jonah lomu .

  • Vizitator
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #10 : Ianuarie 31, 2010, 03:59:51 p.m. »
Un motoras de 105 cp pe asemenea masina  :-& ,ar fi o corabie fara visle si pinze!

Offline jepcarusam

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 106
  • Karma: +0/-0
  • Auto: matiz rosu furios
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #9 : Ianuarie 31, 2010, 03:41:50 p.m. »
 Am primit pe "surse" acest link http://www.skoda-club.ro/index.php?topic=4773.0 
ce ne aduce 2010 postat de Muad'Dib 
NOUL SUPERB:
2.0CR 140 (PD>CR DIN TRIM.II) >>> EU5
1.9TDI PRODUCTIE PANA LA FINELE 2010 > EU4
1.4 TSI 125, 1.8TSI 160, 3.6FSI 260, 2.0CR 170, 2.0TSI 200 (TRIM.II), 1.6CR 105 (FINAL 2010) >> EU5 

 Deci inteleg ca se va pune motorul de 1.6 TDI CR 105 cp pe noul superb .....ramane doar o chestiune de timp . 

stiu faptele tale ..... zise Brucan si a plecat la o carte cu Sf Petru

Offline Kimu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Medias
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0tdi
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #8 : Ianuarie 22, 2010, 12:18:19 a.m. »
35 nu-s 65 iar treapta aia in plus face toti banii.
Inteligenta ma urmareste...dar sunt mai rapid ca ea.

Offline St3ff

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2009
  • Locaţia: Bucuresti (Pantelimon)
  • Mesaje postate: 1732
  • Karma: +4/-0
  • Auto: O2 1.9 TDI BXE
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #7 : Ianuarie 22, 2010, 12:07:25 a.m. »
la 300 de euro poti obtine din soft 30-35 de cai.
La 900 obtii 65 din fabrica + cutie 6 trepte (consum mai mic) . Diferenta infima deci.


LE: am editat postul ca se intelegea altceva
« Ultima Modificare: Ianuarie 22, 2010, 12:22:27 a.m. de St3ff »
Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare

Offline Kimu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2008
  • Locaţia: Medias
  • Mesaje postate: 307
  • Karma: +0/-0
  • Auto: SUPERB 2.0tdi
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #6 : Ianuarie 21, 2010, 11:56:09 p.m. »
adik 991 de euro pentru cutie cu 6 rapoarte  si 65 de cai in plus  . judecati voi daca merita
Io judec ca merita, chiar si mai mult.
Inteligenta ma urmareste...dar sunt mai rapid ca ea.

Offline jepcarusam

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 106
  • Karma: +0/-0
  • Auto: matiz rosu furios
Re: ce parere aveti de combinatia 1.6 TDI - SUPERB
« Răspuns #5 : Ianuarie 21, 2010, 09:55:09 p.m. »
in momentul actual superb 1.9 eu 4  105 cp / m5 / AMBITION = 19773 CU TVA + 1106 TAXA
superb 2.0 170 cp eu 5 / m6 / ambiton = 21870    fara taxa
adik 991 de euro pentru cutie cu 6 rapoarte  si 65 de cai in plus  ..... deci ???  

ca sa nu mai zic de 2.0 tdi 140 cp la 21076 + 1195 taxa =  22271  adica cu 401 euro mai scump decat 2.0 170 cp

DACA NICI ASTA NU E CANIBALISM INTRE RUDE APROPITE

passat-ul b6 cu motor de 2.0 este mai usor decat superb 2.0 cu 125 de kg
sper ca acesta diferenta de masa sa nu influenteze decizia Skoda de a inarma superbul cu micutul motor de 1.6 TDI CR  

daca avem pe cineva din "interior" care poate sa ne ajute cu o informatie "pe surse" este bine venit ... eventual cand va fi[daca va fi]  
« Ultima Modificare: Ianuarie 28, 2010, 09:24:52 p.m. de jepcarusam »
stiu faptele tale ..... zise Brucan si a plecat la o carte cu Sf Petru

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30