Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: memorare pozitie scaun  (Citit de 20584 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline grasuraul

  • Doar inscris
  • Joined: Ian 2017
  • Locaţia: Bistrita
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Passat b5.5
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #10 : Ianuarie 25, 2017, 11:44:48 a.m. »
Salutare,
  sunt proaspat posestor de passat B5.5 si de curand mi-am achizitionat un interior de piele cu alcantara si memorii si vreau sa il montez pe masina. Problema ca la scaunul soferului lipseste motorasul de reglat fata spate scaunul.Am fost sa comand unul si am nevoie de o serie de sasiu de passat ce a avut din fabrica scaune cu memorii sa pot comanda piesele lipsa.
Daca ma poate avuta cineva cu o serie ar fii perfect.
Multumesc anticipat

Offline Richard IV

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 97
  • Karma: +0/-0
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #9 : Iunie 03, 2013, 05:53:51 p.m. »
Am tot încercat: după ”memorarea” poziției = sunet, nu mișcă la apăsare. Care ar putea fi problema?
Skoda Octavia Elegance 1.8 T, combi, 2003 ,CV automata, cod motor AUM, tempomat,scaune electrice cu

Offline victor77

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: 47.533313,25.545187
  • Mesaje postate: 160
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 2.0 TDI 170HP
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #8 : Iunie 03, 2013, 02:58:21 p.m. »
La mine, dupa ce a fost memorata pozitia, in eventualitatea in care se modifica pozitia memorata, scaunul nu isi revine apasand doar odata scurt pe butonul memorat, ci trebuie sa-l tin apasat.
Skoda Superb 2.0 TDI 125 KW 4x4  Ex: VW Golf IV 1.9 TDI ALH
Intotdeauna exista o prima data

Offline blez

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Apr 2013
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 102
  • Karma: +0/-0
  • B 911 HRC
  • Auto: Skoda Superb 3 - 2.0 TSI
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #7 : Iunie 03, 2013, 09:07:35 a.m. »
Daca masina sta pe loc cu motorul pornit este necesar sa apesi o singura data pe butonul de memorie pentru a se regla singur scaunul.
Daca esti in miscare trebuie sa ti apasat pentru a se regla.

Daca nu merge...mergi la service
B 911 HRC - Skoda Superb 3 - 2.0 TSI / 280 Hp / 4x4 / DSG
"Money can't buy happiness? Look at the fucking smile on my face. Ear to ear baby"

Offline Richard IV

  • Junior
  • *
  • Joined: Iun 2008
  • Locaţia: Cluj
  • Mesaje postate: 97
  • Karma: +0/-0
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #6 : Iunie 03, 2013, 06:32:14 a.m. »
Mașina va fi folosită și de către un alt șofer, însă nu pot să mă descurc cu memoria scaunului electric.
Am făcut totul conform manualului: contact, setare, apăsare lungă, se aude semnalul sonor, însă scaunul nu face nimic la apăsarea diferitelor butoane cu memorie. Este vorba despre o problemă tehnică oare, sau fac ceva greșit?
Skoda Octavia Elegance 1.8 T, combi, 2003 ,CV automata, cod motor AUM, tempomat,scaune electrice cu

Offline jepcarusam

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 106
  • Karma: +0/-0
  • Auto: matiz rosu furios
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #5 : Martie 30, 2010, 11:00:48 p.m. »
Poate gresesti la modul de operare, nu este extrem de explicit in manual. Dupa reglare scaun, oglinzi etc, apasa scurt SET si apoi scurt nr unde vrei sa memorezi. Apelare rapida si apasa nr. direct. La mine merge fara problema inclusiv cheia am setat-o pe un nr.......e un paste de pe vwforum
stiu faptele tale ..... zise Brucan si a plecat la o carte cu Sf Petru

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #4 : Martie 30, 2010, 10:59:58 p.m. »
Reglare si memorare scaune si oglinzi pt mersul in fata :
 
- Pornesti motorul
- Reglezi scaunele
- Reglezi ambele oglinzi electrice
- Apesi unul din cele 3 butoane pt memorii, si tii apasat butonul pentru vreo 3 secunde, pana se aude un semnal sonor, indicand ca setarile au fost memorate.
 
 
Reglare si memorare scaune si oglinzi pt mersul in spate :
 
- Pornesti motorul
- Pui butonul de reglare al oglinzilor in pozitia R
- Bagi in marsarier
- Aranjezi oglinda din dreapta in pozitia dorita
- Apesi unul din cele 3 butoane pt memorii, si tii apasat butonul pentru vreo 3 secunde, pana se aude un semnal sonor, indicand ca setarile au fost memorate.
 
 
 
Traducere din manualul masinii :P
« Ultima Modificare: Martie 30, 2010, 11:02:50 p.m. de RazvanDuta »

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #3 : Martie 30, 2010, 10:50:29 p.m. »
Nu ai primit si cartea masinii odata cu ea ? ;;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline jepcarusam

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: bucuresti
  • Mesaje postate: 106
  • Karma: +0/-0
  • Auto: matiz rosu furios
Re: memorare pozitie scaun
« Răspuns #2 : Martie 30, 2010, 10:45:50 p.m. »
gasesti problema asta parca pe vwforum ...... tre sa ti apasa cateva secunde pe butonul respectiv pana cand se aude un semna sonor
stiu faptele tale ..... zise Brucan si a plecat la o carte cu Sf Petru

Offline manuela saizu

  • Doar inscris
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: dr tr severin
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda superb 2.5 tdi
memorare pozitie scaun
« Răspuns #1 : Februarie 27, 2010, 09:58:43 a.m. »
 0m0 Mi-am cumparat de curand o skoda superb 2.5 tdi  second hand si are deja memorate 3 poztitii la scaun dar nu mi se potriveste nici una.Va rog mult daca imi poate spune cineva cum sa fac sa memoirez pozitia care mi se potriveste 0m0

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30