Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011  (Citit de 122227 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #428 : Iunie 25, 2012, 09:18:56 p.m. »
Imi place cum a iesit  :040:
Fa un reset (uita de lovitura  :080: ) si drumuri bune.
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #427 : Iunie 25, 2012, 09:16:31 p.m. »
@Laco:  :))
@dulamaa: ceva coduri scrie acolo...vreau sa le sterg...dar nu vreau sa folosesc ceva solutie tare nu cumva sa imi distruga chederele.
Acel ceva gri este de la flash...a trebuit sa il folosesc conditiile de lumina fiind slabe fiind tare innorat(de atunci ploua cu galeata)
Si eu la acel gemulet spate ma gandesc. Pana acum am mers vreo 25 km cu masina maxim 80-90 km/h am putut sa merg cu ea, mergea drept inainte, nu trage deloc nici intr-o directie.
Si mi-am dat seama ca cutia de viteze imi merge mult mai fin ca si la Honda prietenului...ca in unt cum se spune.
Am uitat sa mentionez ca mi-au schimbat si partea cromata de pe schimbatorul de viteze.
Fetele de usa sunt noi pe partea stanga, de aici am un miros de masina noua in masina, exact ca in prima zi in care l-am scos de la dealer :D in 2010.
Numai bine va doresc si voua!
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #426 : Iunie 25, 2012, 08:52:26 p.m. »
Trebuia sa ii anunti de dinainte ca asa cum o vor face/repara va sti toata tara si asta va insemna reclama buna sau nu pentru Complexit!!!
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline dulamaa9

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2010
  • Locaţia: Sibiu
  • Mesaje postate: 594
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Skoda O2 1.9TDI 2007
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #425 : Iunie 25, 2012, 08:44:50 p.m. »
Așa cred si eu. Pare o lucrare făcută cu bun simt. Ce scrie pe protecția de plastic in spate cu marker negru?
Tot sub ușa spate, spre margine se vede ceva gri. E de la flashul aparatului foto? Ți-au schimbat si fetele de ușa si geamurile? Cred ca se aude de la geamul stânga spate zgomotul. Trebuie lipit chederul. In rest cum mergeasina? Trage stânga dreapta?
Numai bine.
Life is a lesson. Live and learn.

Offline Laco

  • Doar inscris
  • Joined: Mai 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 13
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Skoda Octavia 1.4TSI
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #424 : Iunie 25, 2012, 08:44:12 p.m. »
Eram sigur ca va iesi bine, de acum incolo drum batut! o singura problema are masina: e prea lucioasa! :))

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #423 : Iunie 25, 2012, 08:42:47 p.m. »
Va multumesc mult pentru raspunsuri si gandurile bune.
@Alejinxique: si tie la fel...o vara perfecta iti doresc!
@Judge: Da m-am mai linistit, si legat de Accord chiar sunt curios de parerea ta, si observatiile tale in legatura cu masina, de orice natura ar fi ele.  :082: . Normal ca pot fi altele decat parerile mele de driver de duzina :D .
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline judge

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1180
  • Karma: +3/-0
  • Auto: Utilaje agricole
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #422 : Iunie 25, 2012, 08:20:17 p.m. »
Andrei, pare lucru facut cu simt de raspundere. Sper ca te-ai mai linistit.

Cat despre Accord, sunt cateva puncte unde eu am o parere diferita. Daca vrei dezvolt.

Offline DragosM

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 764
  • Karma: +0/-0
  • B-41-TSN
  • Auto: Octavia Tour II 1.4
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #421 : Iunie 25, 2012, 07:58:11 p.m. »
Masina nici nu pare ca a fost lovita.....
 
A iesit bine si sper sa fie ultima interventie la ea de genul asta..... drumuri bune si multi km fara probleme.
 
La a mea deja au aparuti primele 3 zgarieturi :(( imi este frica sa o spal sa nu gasesc altele.. :((
Skoda Octavia Tour II 1.4MPI 80cp
Kia Rio 1.5crdi 110cp 235Nm

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #420 : Iunie 25, 2012, 07:51:24 p.m. »
Am vazut pozele. Intr-adevar arata excelent! Ma bucur foarte mult pentru tine. <:-P Sa te bucuri in continuare de masinuta! De asemenea, iti urez  multa sanatate si  drumuri bune fara probleme!  :082:

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #419 : Iunie 25, 2012, 07:43:03 p.m. »
Gata!

A sosit si aceasta zi : masina iarasi sta in parcare la mine acasa :080: .
Masina chiar a iesit perfecta...va spun sincer nici acum nu imi vine sa cred, chiar nu se vede nimic pe ea, nici macar sa aiba o alta nuanta culoarea nou vopsita...totul functioneaza bine pe ea. O singura mica problema ar fi un suierat de la geamul spate(sau usa) la viteze peste 70-80km/h, maine ma duc la ei ori pentru reglat usa ori facut ceva cu acel geam spate.
In rest chiar nu am ce comenta, lucrare mai buna eu chiar nu am vazut, dupa ce am vazut-o desfacuta in ultimul hal...
Devizul lucrarii: 16 842 lei. Fransiza am platit 423 lei, reintregire nu trebuia sa fac la CASCO.
L.E. Mi-au reparat si pragul pe partea dreapta...si pe deasupra pe usa portbagaj aveam o zgarietura destul de adanca de circa 10 cm lungime, pe care au reparat deasemenea(desi nu i-am cerut), eu cred ca ei au crezut ca ei au facut-o si l-au facut ca si disparut :D .
In continuare sa vina pozele:
http://postimage.org/gallery/6sxiyku8/
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Tytel

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Marghita, Bihor
  • Mesaje postate: 256
  • Karma: +0/-0
  • Seat enjoyneering®
  • Auto: Seat Exeo 1.8 TSI
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #418 : Iunie 25, 2012, 12:28:51 p.m. »
partea negativa e intr-adevar confortul

Andrei a zis ca i-a placut ergonomia scaunelor si ca e mai confortabila la drum lung, probabil ai scris gresit, sau......?
 
Uite ca a venit momentul sa-ti ridici si masina, sper sa fi iesit bine :)
 
LE: acu am inteles ca te-ai referit la jantele pe 17", imi cer scuze
Seat Exeo 1.8 TSI 120 CP/88 KW
             enjoyneering

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #417 : Iunie 25, 2012, 10:33:57 a.m. »
Va spun sincer, si mie imi place mai mult caracterul unui motor mai cu mult cuplu jos decat sus...insa as putea trai si cu aceasta  :))
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #416 : Iunie 25, 2012, 10:21:52 a.m. »
Lucru absolut firesc, cand treci de la 15 la 17 sau invers.
Dar nu poti avea demaraj si stabilitate in acelasi timp pe o masina clasica la roti 15" sau 17", doar daca e f usoara ori daca are motor f potent ;)

Andrei, am mers cu Honda 2.4 aprox 200 cai si de la 5500 la 7000 rpm avea un zvac sesizabil intr-adevar, insa eu nu sunt fanul turelor inalte pt depasiri si m-am obisnuit cu cuplu mare de mai jos, asa ca-mi pare mai usor de condus o masina supra-alimentata decat una aspirata....
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #415 : Iunie 25, 2012, 09:57:15 a.m. »
Pai stabilitatea aia e data nu numai de sasiu ci si de jantele de 17 .. avand balonul mai mic, se si apleaca mai putin in curbe; partea negativa e intr-adevar confortul + consumul

( chiar am vb cu cineva care a trecut de la jante de 15" la jante de 17" pe G5 1.9tdi si de la ~8% in oras i-a crescut pe la 8.8% in oras + faptul ca pleaca mai greu de pe loc cu 1a )
« Ultima Modificare: Iunie 25, 2012, 09:59:07 a.m. de iwolffy »

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #414 : Iunie 25, 2012, 09:47:14 a.m. »
Salutare!
Revin dupa 4 zile foarte frumoase petrecute intr-un oras de vis cu o masina foarte buna, Honda Accord 2.0i-VTEC 156CP, model Sport Edition 2008, cu numai 37 500 km la bord.
Legat de Honda pot spune ca este o masina foarte calitativa, cu un motor interesant...pana la 5000 rpm zici ca trage mai prost ca 1.4TSI, insa de acolo in sus trage linear pana la 7000 rpm fix si poti efectua niste depasiri fara nici un stres(chiar sportive), in viteza a 3-a poti termina depasirile lejer la 160 km/h >:) :D . Ce este non plus ultra la aceasta masina este tinuta de drum: numai la un BMW 330i am mai intalnit asa tinuta perfecta, neutra...va spun sincer nu i-am putut(nu am avut curajul, sa recunosc) afla limitele, efectiv sta lipita de asfalt, si aproape ca nu se inclina in curbe...Au fost curbe pe sectorul Cluj-Oradea(pe care il cunosc la perfectiune ca am putut sa iau niste curbe cu 30-40km/h mai repede decat cu Octavia mea)
Al doilea lucru foarte pozitiv sunt scaunele fata care sunt mult mai ergonomice, mai confortabile la drum lung ca si scaunele mele stock de pe Octavia. Tempomatul deasemenea este foarte logic si cu cap gandit...
Partile negative: portbagaj mult mai mic, consum mare de-a dreptul, la 1490 km parcursi am iesit cu fix 9.0% consum mediu (benzina Petrom 99, Shell V Power, MOL EVO Neo - cu MOL-ul trage cel mai frumos motorul) si 94km/h viteza medie...plus intrat de 2 ori in Budapesta si ceva fataiala prin Viena...(din cauza asta viteza medie mai mica).
Daca va amintiti vara trecuta in Croatia cu Octavia mea am iesit la 7.1% vit medie 114km/h...
Trenul de rulare are si o parte negativa: avand cauciucuri Bridgestone Potenza de 225/45 R 17 te zdruncina pe drumuri denivelate intr-un stil mare, acest lucru nu mi-a placut...
In rest este o masina foarte buna, s-a comportat excelent sub mine, a fost o experienta foarte placuta

Legat de masinuat mea: tata a fost in service in fiecare zi...masina este gata si dupa spusele lui lucrarea a iesit perfect!!!
INSA: va amintiti v-am relatat ca masina a fost pusa pe standul de tras caroseria si  pe pragul drept(cel nelovit) un pic i-au distrus vopseaua de la clestii acelui stand...eu i-am adus aminte de min 10 ori cand am fost acolo si de fiecare data m-au linistit ca o sa remedieze si acolo. Ei , sambata tata cand a mers, masina era pregatita de predare, curatata tot...au si crezut cei de acolo ca tata a mers dupa masina. Insa cand se uita acolo jos, nimic....lasat asa!!!!
Tata s-a dus direct la sefa de service, doamna a venit s-a uitat si a facut destul de urat, a cerut imediat lista celor care au lucrat pe masina mea, a cerut scuze de la tata de mai multe ori si i-a zis sa revenim astazi pe la orele 4-5, si a promis lui tata ca o sa fie remediata problema.. Tata mi-a zis ca era tare suparata pe subalternii sai...
Auzind acestea, sper numai ca au facut treaba ca lumea la celelalte faze ale lucrarii...de vazut nu mai pot sa-l vad(daca au respectat toate etapele lucrarii sau nu), fiind vopsita masina.
 Abia astept sa-mi vad masinuta.
O zi perfecta va doresc!!!
Si recomand la toata lumea Viena, cine nu a fost inca!!!!
« Ultima Modificare: Iunie 25, 2012, 10:04:24 a.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30