Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011  (Citit de 122187 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #518 : Decembrie 25, 2012, 05:59:49 p.m. »
Oauuu, dar interesant a devenit discutia pe aici....eu sunt de parerea lui bogdapiatra...probabil ca este o posibilitate mai mare ca unele masini cu mici defecte sa vada estul decat vestul, insa nu prea imi vine a crede (poate sunt naiv) ca o fac cu tot dinadinsul mai slabe calitativ pentru est decat pentru vest.
@Aditzul_ac: masinile erau de echipare asemanatoare si erau din acelasi an de productie??? Fiindca si la Skoda pot diferi de an la an unele chestii care nu se vad la prima vedere (de ex. senzorii placutelor de frane, la unii sunt la altii nu)
« Ultima Modificare: Decembrie 25, 2012, 06:01:44 p.m. de Andrei1980 »
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline adytzul_ac

  • Expert
  • ***
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 459
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1, 1.6i, BFQ
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #517 : Decembrie 25, 2012, 05:56:14 p.m. »
Nu neg, dar concret sunt diferente pe care le-am regasit intre masini acelasi model, una livrata in D, alta in RO.
Repet, nu sunt repere majore, insa anumite lucruri minore poate pt multi, fac diferenta, ceea ce inseamna ca sunt mai putini aceia din Vest ce le considera, in calitate de clienti, minore (daca din fabrica ele vin deja pe masina) :)

Un caz real pentru sustinerea opiniei lui Doru:
- am 2 colegi de servici, pasionati de opel. unul are un opel corsa C din 2001 adusa din Germania. celalalt o corsa identica (exceptand culoarea desigur), dar cumparata de la un dealer din RO. Intr-o zi amandoi au vrut sa-si puna incalzire in oglinzi (home made). cel cu corsa din Germania avea harnessul tras pana in oglinzi, celalalt nu.
Do The Right Thing Right The First Time.

Offline adytzul_ac

  • Expert
  • ***
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 459
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1, 1.6i, BFQ
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #516 : Decembrie 25, 2012, 05:51:07 p.m. »
Eu lucrez de 20 de ani intr-o multinationala, in industrie. Astfel, am vizitat in interes de serviciu fabrici din tari precum Italia, Germania, Franta, Elvetia, Danemarca, Polonia, Turcia, Ungaria, Olanda, S.U.A. si va spun cu certitudine: nu se face diferenta intre clienti. Fiecare livrare trebuie sa fie o recomandare pentru contractele urmatoare. Vestea calitatii proaste se raspandeste imediat fara sa tina cont de granite. Si, daca te gandesti un pic, vei intelege ca nu numai romanii cumpara din Romania... O firma renumita care produce lucruri proaste in China va avea de suferit ea insasi inaintea tarii respective. Firma este garantul calitatii, ea este cea care are grija de clientii ei si din acest motiv va implementa sistemele de management al calitatii.

Subiectul este foarte interesant :D !

Tu ai dreptate, nimeni nu isi propune oficial sa livreze produse identice de calitati diferite. Dar se intampla, si se intampla mai ales din cauza fluctuatiei de personal. Sunt fabrici in China, in industria auto, unde se schimba operatorii din linia de productie la cateva luni (ei plecand la alti angajatori). Si asta are impact in produsul construit acolo. La nemti, operatorii din fabrici stau ani de zile, ajungand la un grad de capabilitate tehnica de invidiat fata de un operator chinez care isi schimba locul de munca la cateva luni.
In domeniul meu de activitate am mai intalnit cazul cand clienti (de ex BMW) sa ceara o anume fabrica de unde sa i se livreze produsul, dintr-o anumita tara. Si nici sa nu auda de o alta.

Cu cat clientul preseaza mai mult furnizorul (prin audituri, prin inspectii, prin proceduri specifice de validare a produselor) cu atat mai mult scade numarul produselor defecte primite de el, fortand furnizorul sa-si "imbunatateasca" calitatea a ceea ce livreaza. Volvo, BMW, VW, Audi, Daimler preseaza cel mai mult furnizorii lor :D (din experienta mea).
Do The Right Thing Right The First Time.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #515 : Decembrie 25, 2012, 05:26:23 p.m. »
Nu neg, dar concret sunt diferente pe care le-am regasit intre masini acelasi model, una livrata in D, alta in RO.
Repet, nu sunt repere majore, insa anumite lucruri minore poate pt multi, fac diferenta, ceea ce inseamna ca sunt mai putini aceia din Vest ce le considera, in calitate de clienti, minore (daca din fabrica ele vin deja pe masina) :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #514 : Decembrie 25, 2012, 05:15:58 p.m. »
Eu lucrez de 20 de ani intr-o multinationala, in industrie. Astfel, am vizitat in interes de serviciu fabrici din tari precum Italia, Germania, Franta, Elvetia, Danemarca, Polonia, Turcia, Ungaria, Olanda, S.U.A. si va spun cu certitudine: nu se face diferenta intre clienti. Fiecare livrare trebuie sa fie o recomandare pentru contractele urmatoare. Vestea calitatii proaste se raspandeste imediat fara sa tina cont de granite. Si, daca te gandesti un pic, vei intelege ca nu numai romanii cumpara din Romania... O firma renumita care produce lucruri proaste in China va avea de suferit ea insasi inaintea tarii respective. Firma este garantul calitatii, ea este cea care are grija de clientii ei si din acest motiv va implementa sistemele de management al calitatii.
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3198
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #513 : Decembrie 25, 2012, 05:06:07 p.m. »
Eu sunt de acord cu unele lucruri dar nu cu toate!
Decat daca sunt doua benzi diferite de montaj , pentru est sau vest! atunci da, indiferent ca e cu optiuni sau fara se merge pe banda de est!
daca se fabrica pe aceeasi banda sunt de acord cu , calitati diferite in caz de lipsa comenzi. da, atunci hai sa facem ceva pentru est cu piesele de mai proasta calitate(parerea mea ca nu cu calitati diferite, ci, cu ceva defecte, care cad la controlul vizual, etc). Sau ca masinile produse fara comanda si care au ceva defecte se intreapta catre stocurile din est! da, o masina de pe stoc din Romania poate fi cu ceva defecte! dar daca e pe stoc in Cehia, oare cum pana mea sa fie produsa pentru est??? sau daca eu astazi dau comanda cu optionale, mi se da VIN-ul caroseriei, atunci ce fac cehii, o trec pe banda pentru est??? sau robotul acela care imi asambleaza bordul nu il ia din gramada de borduri avute la dispozitie sau se duce la gramada de borduri cu defecte??? Nu prea cred! Da, repet masinile cu defecte vizibile sunt indreptate catre est, dar nu cred ca sunt produse special pentru... De asta prefer sa pun o optionala cat de mica si sa nu iau stocuri din Romania! dar dintr-un stoc oarecare din Cehia as comanda cu incredere.
 
In 2007 am comandat un ford fiesta! Varianta dorita de mine ca si culoare  era deja produsa, la data respectiva se afla in Spania. ce sa cred, ca era produsa pentru vest sau est??? La data respectiva erau 3 masini, una rosie, una argintie, una neagra! oscilam intre rosu si argintiu, dar pana m-am co..t eu varianta rosie fusese rezervata de un dealer din Germania! Am ales argintiu! Deci aici care era faza, era pentru est, vest, etc????

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #512 : Decembrie 25, 2012, 05:01:21 p.m. »
Nu se fac cu intentie de calitati diferite, asta sigur :)
Insa se doteaza diferit, cu elemente minore poate la prima vedere in plus, pt piete diferite, asta sigur... exista o grija aparte pt Vest care nu se regaseste in rest.
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #511 : Decembrie 25, 2012, 04:48:43 p.m. »
Era vorba ca in aceeasi fabrica se fac, cu intentie, produse de doua calitati. Asta cu certitudine nu-i asa. Fara a urmari acest lucru, calitatea poate diferi in functie de: fabrica, lot, daca e fabricat lunea (Rotile - Arthur Hailey), etc. Daca uzina Ford din Craiova face motoare pentru masini Ford ea nu va face unele "mai bune" pentru Vest si altele mai proaste pentru Est.
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline adytzul_ac

  • Expert
  • ***
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: IASI
  • Mesaje postate: 459
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 1, 1.6i, BFQ
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #510 : Decembrie 25, 2012, 04:03:24 p.m. »
Si eu sunt de parere ca fiecare furnizor de elemente pentru o masina (repere) abordeaza subiectul "calitatea" produselor sale in functie de piata pe care ajung ele.
Oficial, toti furnizorii sustin ca un reper construit in D nu difera calitativ de unul facut in China. Daca ar recunoaste oficial, ar suferi la vanzari. Dar exista diferente. Si abordarea asta nu e de azi de ieri, e de la inceputurile industriei auto. cititi cartea "Rotile" de Arthur Halley sa vedeti ce minunatii se intamplau la GM in SUA, pe linia de productie.
 
(scuze ca ti-am poluat topicul masinii tale :P)
Do The Right Thing Right The First Time.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #509 : Decembrie 25, 2012, 02:12:19 p.m. »
Eu in schimb am dovezi clare ca SUNT DIFERENTE DESTULE intre modul de abordare (inclusiv repere suplimentare) pt masinile livrate spre D sau UK spre ex, fata de cele catre pietele emergente ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #508 : Decembrie 25, 2012, 01:54:07 p.m. »
Nu baiete, nu exista doua calitati. Toate vin pe aceeasi banda iar componentele le livreaza aceeasi producatori care nici ei nu au mai multe calitati. Nu pot pe forum sa-ti explic de ce nu se poate asta si nici ce efecte ar avea in vanzarile globale o asemenea abordare. Multa sanatate!   
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #507 : Decembrie 25, 2012, 10:20:13 a.m. »
Sigur exista, am cam dat pe la Garantii! De asemea exista si Dacii pentru West. Sa vezi ce primeaza cate un Logan facut pt Germania..............
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #506 : Decembrie 25, 2012, 09:57:36 a.m. »

Ai reusit sa-ti faci o parere referitor la vesnica intrebare; sunt altfel facute masinile pentru Est ? ce se intampla cu masinile care le clasifica la calitatea a doua ?


"Calitatea a doua", "masini facute pentru Est"... Nu exista asa ceva!
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #505 : Decembrie 25, 2012, 09:31:24 a.m. »
Iti multumesc Danut de raspuns, din pacate ieri nu am fost in posibilitate sa raspund!
Din pacate si mie imi este frica in continuare de LUKoil, dar am zis hai sa incerc...deocamdata nu am observat nimic ciudat in functionarea motorului, porneste bine, trage binisor (nu zic ca nu a mers mai bine cu MOL Evo sau Alto 101) sper totusi sa nu am probleme de genul descris de tine SKosmin. Oricum o sa revin la Petrom cu care nu are nici o problema motorul.
Cum a zis si Danut, la Cluj in sfarsit se poate circula omeneste , ieri a nins un picut (sub 5 cm), drumurile sunt curatate, dar acum este ceata foarte densa si sunt -3 gr, C. Sarbatori fericite!
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline danut

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: cluj napoca
  • Mesaje postate: 101
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.9sdi
Re: Jurnal Octavia 1.4 TSI-Rosso Brunello MY-2011
« Răspuns #504 : Decembrie 24, 2012, 09:43:15 a.m. »
Imi permit sa-ti raspund eu pe topicul lui Andrei, poate ai drumuri prin Cluj si te ajuta un raspuns rapid.
Se circula foarte bine luand in considerare ca traficul este super lejer datorita vacantei si curatat pe straziile principale, de la primele ore am intalnit masini care curatau zapada si aruncau material antiderapant, desi la amiaza o sa fie temperaturi pozitive si se va topii.

Prognoza meteo se mentine pana la anul si traficul pana la sfarsitul vacantei.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30