Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE  (Citit de 21797 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #36 : Octombrie 08, 2010, 10:20:27 a.m. »
Si eu am citit chiar in ultimul numar al revistei Auto Bild ca din 2012 se scoate Skoda Felicia cu ampatament chiar un pic mai mare(2.63m) decat al actualei Octavia 2 si cu portbagaj de 500 litri insa pe o baza tehnica mai simplista si cu motoare pe benzina de 1.4 80 CP si 1.6mpi de 102 CP si 1.6 TDI de 90 respectiv 105 CP . Iar Octavia 3 se va introduce abia din 2015 , insa model care se va schimba radical mai ales in marime si inca nu stiu daca nu cumva va prelua si locul Suberbului....oricum va avea un ampatament de 2.68m care este foarte aproape de al noului Audi A4(2.70). Asa ca totusi se pare cei care deja asteapta O3 mai au un pic de asteptat....sau cine stie....Poate ca o sa introduca mai repede dar nu vor sa-i faca reclama inca nu cumva sa scada vanzarile la modelul actual de Octavia din cauza ca multi ar astepta deja noul model...se poate si aceasta varianta....cine stie.
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline danuuu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Bucuresti - ROMANIA
  • Mesaje postate: 266
  • Karma: +0/-0
  • nu inventam noi roata , totul e inventat demult
  • Auto: Skoda OCTAVIA
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #35 : Octombrie 04, 2010, 10:23:08 a.m. »

@Danuuu, dacă te oftici atât de mult că vor produce Octavia 2 sub denumirea de Tour, lipește pe spatele mașinii tale un sticker cu ”epigonilor, a mea nu TOUR!” (joking...  =)) )

prietene , eu am avut si tour 1 , si mi-a placut . doar ca sunt 2 probleme : 1)o miscare consistenta de la o2 cu sau fara facelift la o3 ar fi extrem de frumos , si 2) pt ca nu are automata si ma uit la toti amicii cu automata plus scaderea valorii masinii odata cu tour2 si o3 o miscare inteligenta ar fi o schimbare a modelelor si la mine...ramane sa si pot :P
Skoda Octavia II 1,6 mpi 75kw 102hp bse pdg black-magic 10-2007 pleoape inele-clima ornament-suport-pahare folie

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #34 : Octombrie 04, 2010, 10:16:29 a.m. »
Dotarea asta cu 1.6 mpi ..totusi parca e o decadere...
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #33 : Octombrie 04, 2010, 08:50:58 a.m. »
Eu personal cred altceva.... :D
Au in stoc CKD-uri si furnizori industrie orizontala ale O2 si Octaviei Tour si cum Tour-ul cum bine se stie nu se mai fabrica din luna iulie-august,(iar contractele la sfarsit de generatie se rediscuta), au folosit longevitatea in vanzari si succesul milioanelor de O Tour vandute ptr a umple golul pana la lansarea Feliciei/noii Octavii celor interesati de Skoda si viitorilor posesori ,stiut fiind faptul  ca asteptarea "omoara" si face ca de multe ori cumparatorul sa decida mai rapid la renuntarea la anumite optiuni in favoarea unui termen de livrare mai scurt (avem si aici de forum destule dovezi in sustinerea afirmatiei mele).
Cum astfel sa-mi explic aparitia acum a unor modele gen Octavia Tour TRUMF, si vanzarea in paralel a O2 si Tour-ului sub aceiasi cupola?
link 1: http://new.skoda-auto.com/CZE/applications/newcars/Pages/newcardetail.aspx?carid=204027&returnurl=http%3a%2f%2fnew.skoda-auto.com%2fCZE%2fapplications%2fnewcars%2fpages%2fnewcarslist.aspx%3fmodel%3dOctavia%2bTour%2bTRUMF%26style%3d3%26action%3d%26motor%3d%26equipment%3d%26interior%3d%26exterior%3d%26search%3dSearchByNames%26district%3d
Nemtii vad nitel altceva si nu prea ii intereseaza a doua generatie de Tour - link 2 :  http://www.auto-motor-und-sport.de/news/skoda-octavia-neues-vernunftsauto-fuer-2013-der-neue-octavia-kommt-zur-iaa-2013-1747574.html?item=18#article_detail  ,
iar cehii vor aceasta "noua" lansare doar cu motorul de 1,6 MPi la ei - link 3: http://new.skoda-auto.com/CZE/news/info/news/News/Pages/2010_78_DruhageneraceOctaviaTour.aspx
 Astfel de concepte gen re-branding (chiar daca nu e pe deplin cazul discutat) sunt des folosite in marketing si chiar au succes..
Timpul le va decide sper in curand , noi tot iubitori se Skoda ramanem.. ;)
« Ultima Modificare: Octombrie 04, 2010, 10:38:34 a.m. de radioman »
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #32 : Octombrie 04, 2010, 06:47:21 a.m. »
Diferenta este mai mica acum, asa e, dar cand va apare Octavia 3, diferenta va fi mult mai mare. Si cred ca va aparea mult mai devreme de 2015...
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline valir

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Nürnberg
  • Mesaje postate: 228
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 1.4 TSI
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #31 : Octombrie 04, 2010, 12:06:33 a.m. »
 
 Nu prea inteleg miscarea actuala... vechiul Tour era diferentiat clar fata de O2, noul Tour nu prea pare la prima vedere prea diferit de O2 FL, diferenta e mult mai mica.
 In ideea ca in 2012 apare Skoda Felicia noua (pe undeva probabil in jur de 15.000) si in 2015 noua Octavia chiar nu mi-e clara schimbarea asta... In fine, cei de la Skoda o fi stiind mai bine.

Offline kamikazze

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Timisoara
  • Mesaje postate: 342
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia 2 - 1.6 TDI
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #30 : Octombrie 03, 2010, 08:05:22 p.m. »
Totusi 11.300 e destul de mult avand in vedere ca e cheala saraca. Cand ii pui TVA-ul ajunge catre 15.000.
Skoda Octavia 2 FL - 1.6 TDI CR, Business++

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #29 : Octombrie 03, 2010, 07:56:14 p.m. »
Mda, pe skoda.ro e tot vechiul Tour...
E clar că probabil vor face un mic rabat de calitate. Dacă nu reușesc să scadă costurile de producție și, implicit, prețul final al mașinii, e redundant din pdv al marketingului să ai Octavia Tour foarte apropiata ca preț cu Octavia Fl.

@Danuuu, dacă te oftici atât de mult că vor produce Octavia 2 sub denumirea de Tour, lipește pe spatele mașinii tale un sticker cu ”epigonilor, a mea nu TOUR!” (joking...  =)) )
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #28 : Octombrie 03, 2010, 07:48:08 p.m. »
au facut o tentativa nereusita sa copieze suzuki swift

..................................................................


Chiar nu au reusit. Swift-ul este la toate capitolele peste noua Fabie.
Land Rover Discovery 3

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI

Offline murillo

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iun 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 598
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 2.0 TDI
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #26 : Octombrie 03, 2010, 04:03:46 p.m. »
Jetta e o masina pentru piata americana (in special sud-americana), acolo unde nu exista conceptul de hatchback. De-aia se si fabrica in Mexic.
E adevarat ca o promoveaza si in Europa, daca tot o au, dar nu e chiar masina pe care si-ar cumpara-o un european...
Octavia 2 Combi 2.0 TDI BMM 140 HP DPF DSG Elegance

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #25 : Octombrie 03, 2010, 03:02:36 p.m. »
Cu faptul ca este fabricata in Mexic sunt de acord.
1.4 tsi... de la 1.8T

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #24 : Octombrie 03, 2010, 02:47:13 p.m. »
:)) Prin urmare a facut noua fabia mai urata ca sa se vanda mai prost? =))
Dupa cum ati vazut in poze, viitoarea jetta nu mai este un simplu golf cu portbagaj.
au facut o tentativa nereusita sa copieze suzuki swift

nici acum nu e jetta chiar doar un golf sedan
liniile merg destul de bine
problema jetta e ca se fabrica in mexic
« Ultima Modificare: Octombrie 03, 2010, 02:55:25 p.m. de FABIAn RuSu »
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #23 : Octombrie 03, 2010, 02:39:44 p.m. »
Ganditi-va ca octavia 2 fl e clar preferata fata de VW Jetta , si adevarul e ca nu ai nici un motiv logic pentru care ai vrea sa cumperi o Jetta.

 
DLX vrea Jetta ... alba ... scriu pe frigiderul meu Jetta si i-l vand, are si AC  :71:

Offline satlantis

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2008
  • Locaţia: constanta
  • Mesaje postate: 1033
  • Karma: +0/-0
  • Auto: yeti 1.4 tsi
Re: NEW-GENERATION ŠKODA OCTAVIA TOUR ON THE START LINE
« Răspuns #22 : Octombrie 03, 2010, 02:26:09 p.m. »
 :)) Prin urmare a facut noua fabia mai urata ca sa se vanda mai prost? =))
Dupa cum ati vazut in poze, viitoarea jetta nu mai este un simplu golf cu portbagaj.
1.4 tsi... de la 1.8T

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 [25] 26 27 28
29 30