Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda Fabia 1.2 TSI  (Citit de 40470 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline drapar

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Nov 2007
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 1255
  • Karma: +1/-0
  • De catva timp inscris
  • Auto: Golf VII 1.0 TSI
Re: Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #7 : Martie 23, 2011, 09:14:50 p.m. »
@Stef13: La 20C (cat arata CB la tine) si a mea porneste si merge la fel :D
Problemele / diferentele fata de acest mod (considerat normal) apar:
1) la pornire sub 10-15C; 2) la pornire peste 35-40C; 3) la repornire dupa un interval de 2-3 ore de la un mers anterior (motor rece-cald).
In aceste 3 cazuri, motorul are un mers trepidat, de parca soft-ul ECU nu ar sti sa se "adapteze" la conditiile de mediu.
La tine cum e ? Folosesti benzina CO95 sau CO98 ?

Sorry daca asta e off-topic !
« Ultima Modificare: Martie 23, 2011, 09:19:47 p.m. de drapar »
VW Golf VII FL Comfortline 1.0 TSI 115 CP - MY2019
Skoda Octavia II FL Drive Plus 1.6 TDI 105 CP - MY2012 (retired); Skoda Octavia II FL Business 1.2 TSI 105 CP - MY2010 (retired); Skoda Fabia I FL Combi Elite 1.2 HTP 64 CP - MY 2004 (retired)

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #6 : Martie 23, 2011, 07:54:19 p.m. »
"Nu mi s-a intamplat si nici nu stiu ce sa spun despre asta, mai ales ca folosesc masina intr-o zona a globului unde temperatura rar scade sub zero grade."

Oauuu dar unde il folosesti? Ce mi-ar place sa nu treaca nici la noi niciodata sub 0 grade......urasc iarna, desi imi place sa schiez, dar oricand as renunta la schiat in favoarea unui climat mai cald....

Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline Stef13

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: NT
  • Mesaje postate: 3237
  • Karma: +3/-0
Re: Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #5 : Martie 23, 2011, 04:42:24 p.m. »
..doar daca vorbim despre varianta cu 105 cp.

Nu am prea monitorizat consumul in regim de mers urban, din mai multe motive. Cat ma mai fataiam cu masina prin niste orase am mai tras cu coada ochiului la computerul de bord si mai mult de 9 litri/100km n-am vazut. Nu-i relevant. Depinde si cat de "urban" este traseul, orasele difera intre ele.
Consumul mixt in Romania, pe drumurile nationale: 5,6-5,8 litri/100km (masurat pe un traseu de genul Piatra Neamt-Timisoara).
Consumul pe autostrada este de 7,2-7,4 litri/100km (aer conditionat pornit si mers constant cu viteze cuprinse intre 140 si 160 km/h).

Revizia la 15.000 km am auzit ca ar costa 5-600 lei (inlocuit ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen).

Dupa aproape un an si 9000 km sunt foarte multumit de felul in care trage motorul si pana acum nu am constatat nicio problema reala. Doar atat pot spune legat de viabilitate. Nu am facut update-ul la software si nici nu intentionez.
Pornirea motorului rece, in cazul meu: VW Polo 1,2 TSI 105 cp

Unii posesori de Octavia cu motor 1,2 tsi 105cp au reclamat faptul ca uneori, la temperaturi foarte scazute, motorul s-a oprit la ralanti, imediat dupa pornire, ceea ce mi se pare intradevar o problema. Nu mi s-a intamplat si nici nu stiu ce sa spun despre asta, mai ales ca folosesc masina intr-o zona a globului unde temperatura rar scade sub zero grade.

Pacat ca Fabia 1,2 tsi 105cp are doar 5 viteze. Polo cu aceeasi motorizare are transmisie manuala cu 6 viteze, un punct in plus fata de varianta 1,6tdi 105cp ce are 5 viteze. Ar mai fi de discutat despre impozite, asigurari, pretul motorinei >= pretul benzinei (doar in Romania), distributia pe lant la 1,2 tsi (curea la 1,6 tdi), diferenta de pret de peste 1000 euro in favoarea tsi-ului, bani care ar putea fi dati de exemplu pe transmisie DSG7, si asa mai departe..
Eu zic ca ambele-s motoare foarte potrivite pentru o masina de talia Fabiei, performantele sunt relativ asemanatoare, probleme deosebite de viabilitate nu par a fi, restul sunt calcule financiare.

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #4 : Martie 23, 2011, 01:17:29 p.m. »
Cu date concrete te va ajuta Stef13. Are aceeasi motorizare pe Polo-ul sotiei.
Land Rover Discovery 3

Offline claussy

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Craiova
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 1.2 TSI
Re: Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #3 : Martie 23, 2011, 01:01:32 p.m. »
Daca stii cumva cat consuma real ..............ti-as fi recunoscator. In carte scrie 6.6 Urban 5.5 mixt si 4.5 Extraurban.
« Ultima Modificare: Martie 23, 2011, 04:29:05 p.m. de M i c u t z u »

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #2 : Martie 23, 2011, 12:55:22 p.m. »
Desi sunt fan declarat al motorizarilor diesel, in cazul Fabiei as opta in mod cert pentru 1,2 TSI. Silentiozitatea, puterea si costurile mai reduse de intretinere ii ofera un mare plus in defavoarea TDI-ului.
Cel mai indicat este sa faci un drive-test cu ambele motorizari inainte de a lua o decizie finala.
Land Rover Discovery 3

Offline claussy

  • Doar inscris
  • Joined: Mar 2011
  • Locaţia: Craiova
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
  • Doar Inscris
  • Auto: Fabia 1.2 TSI
Skoda Fabia 1.2 TSI
« Răspuns #1 : Martie 23, 2011, 12:52:09 p.m. »
Ce puteti spune despre acest model?  Consum real... Puterea motorului.....Fiabilitate..........Durabilitate.............Costuri Intretinere.................
Astept sa va spuneti opinile
Vreau sa achizitionez o astfel de masina si sunt in dilema ..........oscilez intre 1.2TSI si 1.6 Motorina

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30