Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885765 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1132 : August 30, 2010, 11:28:33 p.m. »
Am avut si eu Octavia 1 1.8T dusa in 195CP ... am plecat o data pe A1 cu gandul ca o sa consum maxim 10% si nu am bagat benzina ... pe drum m-am luat la fuga cu un SAAB ... 240km/h ... am oprit si eu si el sa alimentam la un moment dat =))

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1131 : August 30, 2010, 11:25:42 p.m. »
O avea 192 CP, stock.  :082:
Land Rover Discovery 3

Offline ThunderBlue

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 3246
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda octavia 2
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1130 : August 30, 2010, 11:22:18 p.m. »

...Am un bun amic caruia un rezervor de motorina nu-i ajunge CT - B si retur si vorbim de un Polo 1.4 D.  =))

O vinde pe drum? de cat are rezervorul?
Multumesc.

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1129 : August 30, 2010, 11:21:14 p.m. »
Am zis "mai tare" , nu 120km/h ... minim 150 :D   Oricum, motorul 1.4TSI e super smecher, are si putere (cat de cat) si consuma si putin  :082:

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1128 : August 30, 2010, 11:18:29 p.m. »

Daca mergi umar la umar cu un diesel care merge mai tare, nu cred ca mai ai acelasi consum  :71:

Ar trebui sa fie o diferenta de ~1L la un mers cu 120 Km/H.
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1127 : August 30, 2010, 11:16:13 p.m. »
Ma secau colegii ca sa vezi ce mult consuma o benzinara, de ce nu ai luat Diesel.

Daca mergi umar la umar cu un diesel care merge mai tare, nu cred ca mai ai acelasi consum  :71:

Offline n.cristian

  • Expert
  • ***
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: HD/CJ
  • Mesaje postate: 1069
  • Karma: +0/-0
  • Lenea n-a ucis pe nimeni.
  • Auto: 1.6 MPI, BFQ
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1126 : August 30, 2010, 11:15:18 p.m. »
În ultima vreme eu am constatat că am un consum mai mare în traficul extern, decât în traficul de urbe. Urban, rar prind mai mult de 7.5, mers, e adevărat, molcom. Extern, am mers chiar sâmbătă vreo 150km, consum 8.2, pe dj și dn. :-o >:)
Octavia 1 2004, 1.6MPI (BFQ) 102 Forest Gumpi, Black Magic
Do women shake the petrol pump after filling up, or is it just a man thing?

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1125 : August 30, 2010, 11:10:50 p.m. »
Am vrut sa arat ca se poate si fara DIESEL un astfel de consum.
Ma secau colegii ca sa vezi ce mult consuma o benzinara, de ce nu ai luat Diesel.
« Ultima Modificare: August 30, 2010, 11:13:01 p.m. de SKosmin »
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1124 : August 30, 2010, 11:06:26 p.m. »
Consum de la Sinaia la Buc. = 3,8 L% vit med 67 km parcurs de 123 km , unde intrat in Buc 10 km seara. :D

Frate, asa ceva nu exista =)) Si cu bicicleta consumi mai mult ...  Du masina in service, zi-le sa repare calculatorul ala  8-}

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1123 : August 30, 2010, 10:57:21 p.m. »
Consum de la Sinaia la Buc. = 3,8 L%
Voi astia cu 3 cilindrii  Tdi si cei cu Sdi bagati-va unghia in gat =))
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline DLX

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 217
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Fan Skoda
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1122 : August 30, 2010, 10:55:32 p.m. »
stai linistit, nu esti singuru'....join the club "eu la 7.6% ma simt cel mai bine" :))
2.0 TDI-PD BKD M6 (FL de imprumut)

Offline RazvanDuta

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Ian 2009
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 851
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 2.5TDI 140kW
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1121 : August 30, 2010, 10:54:25 p.m. »
Eu nu inteleg, voi mergeti la consum  ? Eu nici cu 2.0 TDI pe autostrada nu scot consumurile astea =))  ... sa fie din cauza ca merg tot timpul TARE :D ? Nu mai zic ce consum scot cu 2.5 TDI V6, daca merg 180-210  :71:

Offline SKosmin

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 164
  • Karma: +0/-0
  • 1.4 TSiii
  • Auto: Sk Octavia
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1120 : August 30, 2010, 10:53:58 p.m. »
Interesante consumuri pe 1.4 TSi.
Eu pot sa zic ca in Bucuresti daca merg ca o balerina consum ~9 - 10L%.
In exterior mers OK intre 6 - 7 L%.
Consum de la Sinaia la Buc. = 3,8 L% vit med 67 km parcurs de 123 km , unde intrat in Buc 10 km seara. :D
Sk Octavia Capucino 1.4 TSiii

Offline ThunderBlue

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 3246
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda octavia 2
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1119 : August 30, 2010, 10:40:06 p.m. »
De la 50 de km in sus se pune :D

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1118 : August 30, 2010, 10:38:37 p.m. »
Salut,
Drum acasa-serviciu in sfanta zi de luni, 8 dimineata. Berceni-Pipera dincolo de bariera: distanta 16km, medie de 25km/h consum 8.5%

fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30