Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban  (Citit de 885777 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SyDemon

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 122
  • Karma: +1/-0
  • O2 1.8 TSI - REVO stg2
  • Auto: 1.8 TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1147 : Septembrie 06, 2010, 05:52:02 p.m. »
CT-Bucuresti condus in coloana cu ThunderBlue ...si cu asta am spus totul = consum 13.7
Bucuresti-CT condus lejer si cumva cu un ochi la consum = 9.3
If u run you only gona die tired !!!
Octavia2 1.8 TSI= 6cai frumosi by Revo stg2

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1146 : Septembrie 06, 2010, 05:47:49 p.m. »
4.9% cred numai daca mergeai tot timpul cu 80km/h cu vit. a 5 si 50 in localitati mai peste tot, nu faceai depasiri, nu tu urcat dealuri mai in forta...adica un mers mai mult decat babesc. Mai bine ma duc cu trenul decat sa trebuiasca sa parcurg in asa fel 350km :D . oricum 4.9 mi se pare SF de tot.....dar ma rog .....
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

Offline danuuu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Bucuresti - ROMANIA
  • Mesaje postate: 266
  • Karma: +0/-0
  • nu inventam noi roata , totul e inventat demult
  • Auto: Skoda OCTAVIA
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1145 : Septembrie 06, 2010, 02:56:25 p.m. »
era o vorba cum ca abia dupa 60-70000 km se aseaza motoarele :)
sau noi ne obisnuim cu masinile? :)
orisicum , consumam mai putin deci poluam mai  putin ceea ce e bine :)
Skoda Octavia II 1,6 mpi 75kw 102hp bse pdg black-magic 10-2007 pleoape inele-clima ornament-suport-pahare folie

Offline 71CIP

  • Doar inscris
  • Joined: Oct 2009
  • Locaţia: Ploiesti, Prahova
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
  • Auto: 1.6MPi
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1144 : Septembrie 06, 2010, 01:54:44 p.m. »
SKODA OCTAVIA 1.6MPi
PLOIESTI - CLUJ - BAIA MARE - SATU MARE - CLUJ - PLOIESTI + imprejurimi
1.900 km, 6.5%


PLOIESTI - BRASOV - PLOIESTI + imprejurimi
asa cum zicea un coleg, neverosimil dar real 4.9% , 350km parcursi


2 persoane, bagaje, AC




Am SKODA de 3 ani. Consumul mediu nu depaseste 7%


Offline danuuu

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Bucuresti - ROMANIA
  • Mesaje postate: 266
  • Karma: +0/-0
  • nu inventam noi roata , totul e inventat demult
  • Auto: Skoda OCTAVIA
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1143 : Septembrie 06, 2010, 10:18:58 a.m. »
intre 5,4 si 6,7 la drum intins cu 1.6 mpi se obtine usor .o singura data am scos un 4,7 neverosimil la un drum lung.bucuresti -constanta 6.4
  ar fi fost mai bine daca pe 1.6 mpi puneau si treapta a 6-a
Skoda Octavia II 1,6 mpi 75kw 102hp bse pdg black-magic 10-2007 pleoape inele-clima ornament-suport-pahare folie

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1142 : Septembrie 06, 2010, 10:14:07 a.m. »
Daca mai apari cu scoruri dastea cu siguranta! :P
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline B e b e

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: B-sti
  • Mesaje postate: 1268
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 My2008 1.6FSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1141 : Septembrie 06, 2010, 10:08:16 a.m. »
Io zic sa nu mai postezi aici :D
Facem schimb de locuri ? :))
Cheap Tunning: DRL, CH, LH, 2 lampi de ceata pe frana. Hard Tunning: plasa protectie radiator AC
VagCom 908

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1140 : Septembrie 06, 2010, 10:03:36 a.m. »
Io zic sa nu mai postezi aici :D
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline B e b e

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Iul 2008
  • Locaţia: B-sti
  • Mesaje postate: 1268
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 My2008 1.6FSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1139 : Septembrie 06, 2010, 10:01:34 a.m. »
Iar jucam: "Ghiceste motorul meu !" :))
Io zic 1.6MPI

Nu va mai plictisesc .. dar iar am scos la medie de 70/h un 5.8% ..motor banal ..cred ca nu mi mai merge un cilindru ...
« Ultima Modificare: Septembrie 06, 2010, 10:08:03 a.m. de B e b e »
Cheap Tunning: DRL, CH, LH, 2 lampi de ceata pe frana. Hard Tunning: plasa protectie radiator AC
VagCom 908

Offline morbidan

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: brasov/cristian
  • Mesaje postate: 128
  • Karma: +5/-1
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1138 : Septembrie 06, 2010, 12:22:25 a.m. »
Brasov-Bucuresti-Brasov-Bistrita Nasaud-Suceava-Falticeni-Targu Neamnt -Brasov
58km/h  5.8l/100km -distanta parcusa 1463 km
2 persoane
:D
Ex-skoda fabia noul model :( 2008 crash :(:cry:
On  skoda octavia tour  model 2008:rolleyes2:lol:
 

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1137 : Septembrie 06, 2010, 12:13:45 a.m. »
Ploiesti-Vulcanii Noroiosi si retur 4 pers+2 copii total 210km
 
62km/h  6.3l/100km clima 50%

Offline noobinhood

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 321
  • Karma: +0/-0
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1136 : Septembrie 01, 2010, 02:08:15 p.m. »
OK, revin cu consumuri de urbe ale Moby Dick-ului.
Ieri seara ora 19, Pipera -> Berceni, 15 km: consum 11.1%, viteza medie 15km/h. Da, ati ghicit, am facut 1 ora pana acasa  (:| .
 
Mai in noapte, ora 23, drum Berceni - Gara de Nord si retur, distanta 20km, trafic lejer: consum 7.3%.

Deci se poate... mai ramane sa-mi caut un serviciu cu program de la 22.00 la 6.00 si o sa reusesc sa ma apropii de consumurile din carte :D
 
Abia astept weekendul sa fac un drum pana la Deva si retur.
fosta- Octavia 2 Facelift, 1.2TSI, DSG7, Business, Candy White
actuala- Ford Focus 3 facelift, 1.0ecoboost 125cp, trend + optionale

Offline geocos

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2010
  • Locaţia: Ploiesti
  • Mesaje postate: 311
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia2 1.4TSI
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1135 : August 31, 2010, 07:59:14 a.m. »
1680km    40km/h    6.8l/100km       75%-extraurban

Offline FABIAn RuSu

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2008
  • Locaţia: ROU
  • Mesaje postate: 2632
  • Karma: +0/-0
  • FABIA 1.9
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1134 : August 30, 2010, 11:37:53 p.m. »
Oricum, motorul 1.4TSI e super smecher, are si putere (cat de cat) si consuma si putin  :082:
putin ...ulei, nu ?
:D
vand SUPORT PAHAR FABIA 1 original nou

Offline ThunderBlue

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Sep 2008
  • Mesaje postate: 3246
  • Karma: +0/-0
  • Auto: skoda octavia 2
Re: Consum de combustibil (BENZINA)-real urban extraurban
« Răspuns #1133 : August 30, 2010, 11:34:32 p.m. »
Daca ma sfortez putin, pe la Medgidia si eu trebuie sa realimentez, totusi nu cred ca un 1.4 poate consuma cat un 1.9.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 [28]
29 30