Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp  (Citit de 80047 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #311 : Februarie 28, 2013, 12:51:43 p.m. »
Mi-am recuperat aseara masina si dupa ce am vazut-o si azi pe masina au facut treaba buna baietii.
Au uitat aseara cand mi-au dat-o sa imi puna cuvintele pe portbagaj dar cred ca o lasa fara fiindca imi place cum arata.
Voi ce parere aveti?
http://s7.postimage.org/pjlc9khrf/2013_02_28_12_36_27_937.jpg


http://postimage.org/image/pwcqfr013/
Dimsport soft 175 cp

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #310 : Februarie 26, 2013, 02:52:11 p.m. »
O fac pe RCA-ul aximetristului. E de la ASTRA
Am fost la service sa imi faca constatare agentul lor si mi-a dat aprobarea si a ramas ca o fac la serviceul respectiv.
Azi am sunat si o bagasera la vopsit asa ca maine a zis ca pot sa vin sa o iau deci inseamna ca au primit aprobare de plata.
In plus fata de piesele comandata de agentul de constatare cand am dus masina si a desfacut portbagajul fiindca se infundase a trebuit sa mai comande niste piese care au fost aprobate repede.
Dimsport soft 175 cp

Offline vizitator

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Bucharest
  • Mesaje postate: 4541
  • Karma: +0/-1
  • am avut cea mai ,,extraordinara'' masina: 1.2 TSI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #309 : Februarie 26, 2013, 02:49:10 p.m. »
si cum iti repari masina? Sper ca o faci pa CASCO-ul tau, si apoi firma ta de casco face regres contra firmei la care taximetristul are rca.
si la ce firma are taximetristul rca?
In frane si in femei sa nu ai incredere niciodata.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #308 : Februarie 26, 2013, 02:27:14 p.m. »
Bine ai revenit !

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #307 : Februarie 26, 2013, 02:25:44 p.m. »
A trecut ceva timp de cand nu am mai fost activ pe forum dar m-am ocupat de facultate si am uitat ca sunt membru aici. Dar am revenit cu forte proaspete.
Intre timp masina are acum 34 000km parcursi doar prin tara din pacate desi programasem sa ies cu ea.
Momentan Skoda mea se afla la service datorita unei tamponari in spate din partea unu taximetrist care se grabea sa prinda o comanda si nu s-a mai uitat sa vada ce are in fata oprit la culoarea rosie a semaforului.
Maine ar trebui sa fie gata masina sa o sa detaliez ce a fost schimbat si reparat dar in mare s-a inlocuit portabgajul, bara spate si alte componente pentru o lovitura mai serioasa din spate.
Va atasez poze cu aftermath-ul accidentului.






Dimsport soft 175 cp

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #306 : Decembrie 23, 2011, 11:09:18 p.m. »
Eu am pus doar jumatate ca sunt la a doua runda de adititv la Skoda.
Verifici nivelul uleiului si daca e la maxim cand e cald se mai poate adauga un flacon, in caz contrar adaugi mai putin si pe restul il adaugi la urmatorul schimb.
Important e ca incet incet sa se depuna pelicula aceea protectoare.
Din ce stiu masinile noastre au protectie cand e ulei prea mult si il elimina cumva daca nu ma insel, parca tot pe forum citisem.
Din cei 5 litri de ulei au mai ramas cam 0,5 deci nu a fost plin ochi nici la mine banuiesc. NU am reusit sa citesc fiindca e uleiul prea curat acum.
Dimsport soft 175 cp

Offline roberto

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2007
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 3609
  • Karma: +4/-1
  • Laugh at your problems, everybody else does
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #305 : Decembrie 23, 2011, 09:24:57 p.m. »
...........................................................................
Dupa ce am iesit am pus si aditivul de la Metabond GOLD si la urmatorul plin o sa adaug si Megasel.
............................................................................

Cum ai scos cei 250 ml de ulei pentru a pune Metabond-ul ? Caci banuiesc ca nu ai turnat continutul flaconului cand uleiul se afala la nivel maxim.
Land Rover Discovery 3

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #304 : Decembrie 23, 2011, 05:06:50 p.m. »
Prima data se pune un flacon intreg in baia de ulei cand motorul este cald, nu trebuie sa fie fierbinte dar nici rece si apoi sa mergi cu el macar 50 de km cu variatii de rotatii ca sa se aseze bine pelicula protectoare.
Se poate pune oricand.
La urmatorul schimb de ulei se pune doar jumate fiindca pelicula ramane mult timp.
Se agita inainte de a se turna in baia de ulei.
Am folosit inainte la cielo timp de 2 ani la vreo 4 schimburi si nu s-a stricat nimic, ba chiar nu mai facea trancanitul mecanic la peste 4500 de rotatii si urca mai frumos pana la 6500.
Pastreaza si factura sau bonul fiindca vine si cu garantie de pana la 20 000 de euro in caz ca se strica din cauza aditivului
Dimsport soft 175 cp

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #303 : Decembrie 23, 2011, 03:20:40 p.m. »
Limit as pune si eu metabond gold, am vazut ca vine in flacoane de 250 de ml. CUm se introduce, pur si simplu completez cei 250 de ml peste ulei? Chiar daca eu am facut revizia de 8000 de km e ok daca il pun acuma? Nu dauneaza motorului?

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #302 : Decembrie 23, 2011, 12:00:26 p.m. »
Back!
Vroiau sa imi factureze si schimbatul becului si am zis pas!
Au facut naz de chestia cu alt ulei si au zis ca daca exista vreo defectiune la motor nu o sa repare pe garantie incercand sa ma sperie. Le-am dat replica ca am garantie pe ulei si problemele la motor doar daca sunt din cauza uleiului.
Am zis sa schimb si filtrul de motorina fiindca ziceau ca doar pe cel de ulei il schimbau.
M-am razgandit la filtrele de aer si polen fiind prea scumpe si ei le schimba la 30000km.
O sa fac a doua revizie tot mai devreme asa ca le schimb atunci, mai ales ca am circulat predominant in afara.
COSTURI:
-manopera schimbat ulei si filtru cam 60 de lei
-manopera demonatat/montat filtru motorina 20 de lei
-filtru ulei 40
-filtru motorina 160
TOTAL 280lei pe factura


Am ajuns la 8 30 si la 9 30 masina a fost scoasa din service dar am mai stat 30 de minute pana au facut factura ca li se blocase programul in windows =))


Langa masina m-au lasat sa stau 10 minute doar cat sa vad cum scoate uleiul si apoi m-au scos afara si au zis sa ma duc cu un angajat daca vreau sa vad cum imi pune ulei sau altceva, dar am preferat sa nu am baby sitter asa ca m-am uitat pe geam din cand in cand.
Data viitoare ii pun sa traga masina fix la geam sa vad tot!!!


Dupa ce am iesit am pus si aditivul de la Metabond GOLD si la urmatorul plin o sa adaug si Megasel.
Becul de DRL o sa il schimb cand am timp.
Dimsport soft 175 cp

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #301 : Decembrie 23, 2011, 12:36:10 a.m. »
Sper ca nu-ti factureaza inlocuirea becului  :-S
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #300 : Decembrie 22, 2011, 07:55:36 p.m. »
Da, acel capac, am tras de el dar s-a miscat putin si am zis ca daca tot ma duc maine la schimb de ulei sa il faca baietii de acolo.
Am cumparat si produsele Metabond
Ulei LLX 5 litri, Megasel si aditiv Gold 461 lei
Dimsport soft 175 cp

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #299 : Decembrie 20, 2011, 06:47:12 p.m. »
Pai ce bara sa dai jos? Capacul din bara, de unde ai acces la sistemul de fixare a proiectorului?
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #298 : Decembrie 20, 2011, 06:08:16 p.m. »
Ieri mi s-a ars bec dreapta DRL, le-am stins din CB pana cumpar altul.
Am incercat sa dau jos bara de plastic jos ca sa ajung la proiectoare dar fiind frig afara nu am reusit asa astept sa ma duc la revizie sa il schimb
Dimsport soft 175 cp

Offline Limit

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Apr 2011
  • Locaţia: Slatina
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • I like to drive
  • Auto: O2FL, 2.0TDI 175cp
Re: Skoda mea O2FL 2.0TDI 140cp
« Răspuns #297 : Noiembrie 29, 2011, 11:55:15 a.m. »
Dintre cele 3 uleiuri de motor cel mai bun pe foaie a rezultat cel de la Motul, pe locul 2 clasandu-se Fuchs si apoi Metabond.
M-am luat dupa TBN care cu cat e mai mare cu atat e mai bun asa ca Motul are 7,2 fata de 6,2 si 5,8.
Celelalte caracteristici sunt foarte apropiate pentru a fi luate in considerare.
TBN e teoretic rezerva de alcalinitate a uleiului, cu cat e mai mare cu atat efectul coroziv al acizilor va fi mai redus astfel prelungind viata motorului :D
 
Am gasit pe site-ul Indeo-auto uleiul motul la 5L 275 de lei.   Voi ce ziceti? Merita sa il iau de aici sau e riscant?
« Ultima Modificare: Noiembrie 29, 2011, 12:06:43 p.m. de Limit »
Dimsport soft 175 cp

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 [26] 27 28
29 30