Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA  (Citit de 90115 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #195 : Decembrie 28, 2012, 01:58:17 p.m. »
Are dreptate iwolffy, am vazut si eu asta in dotarile de serie, pe spate se puneau discuri in locul tamburilor la motorizari mai puternice sau daca adaugai ESP ca optional. Tractoarele si autobuzele nu intra in discutie, fac parte din alta categorie.
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline CristiVis

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Feb 2012
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 189
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia IV 1.5 TSI Ambition
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #194 : Decembrie 28, 2012, 01:26:43 p.m. »
Pai tamburii sunt alesi pentru motorizarile mai putin puternice.

Nu stiu de unde ai scos asta! In orice caz cred nu de prin vreun manual. Frane pe tamburi gasesti si la tractoare si la autobuze. Dar, ca sa-mi dau si eu cu parerea, cred ca franele pe disc sunt mai precise. Argumente n-am, e doar o impresie.
« Ultima Modificare: Decembrie 28, 2012, 01:34:02 p.m. de CristiVis »
Octavia IV 1.5 TSI 150 CP Ambition
Octavia II FL 1.4 TSI 122 CP Drive

Offline LNT

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2009
  • Mesaje postate: 1311
  • Karma: +0/-0
  • Mester Strica-Tot
    • SayIT.ro
  • Auto: O2 FL 1.6 TDI Drive
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #193 : Decembrie 28, 2012, 01:01:18 p.m. »
Are vreo legatura faptul ca pe fata forta de franare trebuie sa fie mai mare decat pe spate?
In the zone where normal things don't happen...very often.

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #192 : Decembrie 28, 2012, 11:53:58 a.m. »
Nu inteleg legatura.

Sunt masini cu ESP ce au frana pe spate cu tamburi :) Skoda Rapid e una din ele, Dacia Logan 2 este alta.

Offline valir

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Nürnberg
  • Mesaje postate: 228
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 1.4 TSI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #191 : Decembrie 28, 2012, 11:02:08 a.m. »
 
Cum ESP-ul pe viitor va fi standard, vor cam dispare si tamburii  :D

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #190 : Decembrie 28, 2012, 02:29:43 a.m. »
Pai tamburii sunt alesi pentru motorizarile mai putin puternice.

Si discurile de frana pe aceiasi masina au dimensiuni mai mici sau mai mari in functie de motorizare.

La VW Polo (adica acelasi sasiu ca Rapid) este aceiasi metoda cu discurile de frana/tamburii in functie de motorizare. (adica tamburi pe spate pentru motorizarile 1.2 60 PS, 1.2 70 PS, 1.4  85 PS si 1.2 TDI 75 PS)
« Ultima Modificare: Decembrie 28, 2012, 02:38:03 a.m. de iwolffy »

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #189 : Decembrie 28, 2012, 12:23:53 a.m. »
Tamburii mi se par total aiurea in ziua de azi. Cat mama supararii costa 2 discuri+placutele aferente comparativ cu tamburii+sabotii aia? Un lucru slab  :047:
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline alexxb

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2010
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Octavia TDI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #188 : Decembrie 27, 2012, 11:57:12 p.m. »
Si tamburi spate observat la varianta expusa la compexit showroom, ca si la logan 2 , poate la motorizari mai scumpe o fi avand discuri.


P.s cotiera este incomoda deoarece schimbatorul de viteze este prea jos. Mi se pare totusi ireal cat de mult plastic au bagat la acesti bani....compenseaza in schimb cu designul exterior

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #187 : Decembrie 27, 2012, 08:34:33 p.m. »
Voi avea si eu ocazia unui drive-test elocvent, asa ca voi reveni la momentul respectiv cu info ;)

Azi am putut-o observa, era la prelivrare, o voi lua la un traseu cum se cuvine, in mod cert.
Portbagajul este incapator, DAR mai ingust decat la Octavia 1 !
Cotiera centrala identica cu cea de la Octavia 1, destul de mutl plastic in interior, cateva ornamente cromate in plus fata de Octavia 1 Elegance, tija schimbator viteza mai scurta, arm-rest-ul de pe usa soferului din piele ecologica, moale.
Comenzi intuitive, insa usor inghesuite.
Bordul aduce a Seat sau Passat, complet drept, fara unduiri, plasticul identic cu cel din Fabia 1.
Prea multe muchii la caroserie !
Nu apreciez deloc moda asta cu partile blocurilor optice ce se prelungesc pe laterale - total nepractic ! :(
Prelungitor de spoiler spate din plastic negru - practic.
Doar 3 senzori dfe parcare spate, nu 4 !!!
Anvelope Conti TS810, nu Barum / Matador.

Concluziile finale dupa drive-test, este un 1.6TDI-CR, asadar putintica rabdare, stimabililor ! ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #186 : Decembrie 26, 2012, 10:36:18 p.m. »
Sunt putin mai mici decat la FL, dar nu cu mult, diferenta e mica, plus ca isi fac treaba bine.
Eu am O2 si ma pot compara la unele si mai mici ,asadar... :)
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline FDR

  • Moderator General
  • ***
  • Joined: Mai 2009
  • Locaţia: Blaj, Alba
  • Mesaje postate: 959
  • Karma: +0/-0
  • Auto: O2 Facelift, 1.6MPI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #185 : Decembrie 26, 2012, 10:22:48 p.m. »
Radioman, mi se pare sau oglinzile laterale chiar sunt mai mici, comparativ cu O2 facelift?
"Have no fear of perfection, you’ll never reach it" - Salvador Dali.

Offline valir

  • Membru de baza
  • **
  • Joined: Iul 2009
  • Locaţia: Nürnberg
  • Mesaje postate: 228
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Superb 1.4 TSI
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #184 : Decembrie 26, 2012, 10:16:14 p.m. »
 
 Asta cu super-eroul familiei.. :))) As putea intelege, daca ma gandesc la pretul ei :D
 Masina e corecta, sunt curios cum va evolua cererea si oferta :)

Offline radioman

  • Expert
  • ***
  • Joined: Mai 2008
  • Locaţia: Constanta
  • Mesaje postate: 966
  • Karma: +0/-0
  • Unii se nasc ca un 'original' si mor ca o "copie"
    • Radio Romania Constanta
  • Auto: Octavia 3 /2.0 TDI/150 CP
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #183 : Decembrie 25, 2012, 02:44:27 p.m. »
Am un coleg in presa auto care spune ca putem numi hayonul a cincea portiera/usa cand ne-om urca in masina pe acolo... :))

Tind foarte mult sa cred ca 4 portiere si hayon ar fi mult mai nimerit ca exprimare, dar trecand peste acest lucru mai putin semnificativ, pretul modelului pe benzina 1,2 TSI era de aprox. 16.700 E cu bonusul de lansare deja inclus (de 1000 Euro).
In acest pret masina avea destule dotari gen climatronic, CD cu MP3, geamuri fata electrice, proiectoare,ESP,oglinzi electrice incalzite,vopsea metalizata, cotiera fata-spate, etc.

Desi sunt un dieselar de ceva vreme, m-a bucurat mult raspunsul motorasului de 1.2, cu toate ca in urmatoarea zi imediat ,am primit varianta similara ca putere a dieselului de 1,6 TDI,care e mai putin rafinat, dar foarte econom, desi nici cel pe benzina nu a sarit calul ...Cert este ca ador sa testez masini cate o zi-doua,chiar patru la rand uneori ! <:-P

 
Skoda Octavia 3 Style /2.0 TDI /2017; VW Polo 2019

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #182 : Decembrie 25, 2012, 02:09:18 p.m. »
Voi avea si eu ocazia unui drive-test elocvent, asa ca voi reveni la momentul respectiv cu info ;)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Andrei1980

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mai 2010
  • Locaţia: Cluj-Napoca
  • Mesaje postate: 1792
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Toyota Corolla 2.0 hibrida 140
Re: THE NEW ŠKODA RAPID – THE NEW CLASS OF ŠKODA
« Răspuns #181 : Decembrie 25, 2012, 11:47:34 a.m. »
Hmmm, m-ai facut si mai curios legat de drive test. Si cum am zis, nu vreau sa arunc cu piatra pana la proba propriu zisa. Masina per total arata bine si imi place, dar totusi sunt unele aspecte care trebuie sa ma convinga ca nu reduc din valoarea acestei masini corelat la pretul care este cerut pe ea ...
Ce pret avea acest model foarte bine echipat din imagine?
Intersant acel climatronic monozonal, vad ca au schimbat destul de mult amplasarea multor comenzi de acolo.
Am uitat sa precizez is postul meu anterior plusurile: portbagajul de 550 litri cu a cinciea usa(la fel ca la Octavia) si ampatamentul mare (2605 mm, daca nu ma insel).
Toyota Corolla TS - 2.0 196, Exclusive, MY2024
Ex: Seat Leon ST, Skoda Octavia 2FL 1.4 TSI

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 20, 2026, 06:30:58 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]


deschidere portbagaj din cheie de Kel_Sceptic
[Iunie 13, 2026, 09:24:26 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 [24] 25 26 27 28
29 30