Forum discutii Skoda cu pareri, opinii, ajutor si intrebari legate de probleme si erori la masini Skoda


Autor Subiect: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite  (Citit de 192331 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #690 : Ianuarie 29, 2024, 08:45:29 a.m. »
S-o alergi sănătoasă!
Mie mi se pare o mașină care îndeamnă la degrabă la calm, ceea ce nu-i un lucru rău când ai copil mic.
Și buna de drumuri lungi, are scaune confortabile, silențioasa, economica.


Dintre cele doua pachete de fapt înțeleg ca ai de ales între farurile cu matrice led pe de o parte și camera 360 grade în pachetul alalalt.
Ambele sunt minunate, eu le am pe amândouă si mi se par super amândouă. Nu as renunța la vreuna dintre ele. Dacă totuși trebuie sa renunț as renunța la camere, cu condiția sa ai măcar senzori de parcare, asa ca as alege pachetul ala care include farurile matrice led.


Padelele in sine nici mie nu mi se par necesare, poți folosi modul manual cu schimbătorul. Și nici sonorizarea bose, eu de vreun an merg fără sub-wooferul din portbagaj pentru că am băgat o roată de rezerva de contrabanda în locul lui.
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2024, 08:52:34 a.m. de james kilowatt »
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #689 : Ianuarie 29, 2024, 02:17:33 a.m. »
Logica cutiei AT la Mazda e destul de ok; cutia e înceată si padele nu prea ajuta la “driver’s engagement”.

Sunt utile la frana de motor dar poti face asta si din schimbator.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #688 : Ianuarie 29, 2024, 12:12:22 a.m. »
Prințesei skodarene nu.i place fundul S crossului.Se termina brusc.Eu as alege tot Arkana.
Apropo de Scross..Are multe chestii de siguranță în plus fata de varianta mea 2021.
Pun pariu ca rămâne Toyota..😁
Victor, pt ca e ziua ta, te iertam pt ca ai pierdut pariul.  :))
Acum Printesa Skodareana devine Printesa Mazdareana? Bia exista, deci am titulatura dubla.  =))

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #687 : Ianuarie 29, 2024, 12:08:16 a.m. »
Legat de padele..Atunci când ești pe modul manual M cu ajutorul podelelor aflate în spatele volanului schimbi vitezele.Mie îmi arata în bord o sageata in sus când trebuie sa trec în treapta superioara și săgeată în jos când trebuie sa trec în treapta inferioara.Am folosit modul manual de 3 ori.
Am gasit acum informatia. Deci nu prea merita padelele?

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #686 : Ianuarie 29, 2024, 12:06:09 a.m. »
Dragi skodari, doresc sa va anunt ca a castigat/am ales Mazda 3 sedan. motor Skyactive X 2.0 cu 186cp, automata, Ceramic White (e brilliant silver Skoda sau argintie a la Bia).Va multumesc tuturor pt implicarea voastra.In ordine cronologica, doresc sa incep cu a ii multumi lui Teo, caci a lui a fost ideea cu Mazda 3 sedan, desi initial nici nu am vrut sa aud de aceasta masina. Apoi vreau sa le multumesc lui Sorin si Iulian care au/au avut Mazda si ne-au ajutat cu pareri si sfaturi. Ii multumesc frumos si lui Victor pt ideea cu padelele.
Noi ne gandeam la folii Llumar cum are Ibiza. Nu stim cat are pe laterale pt ca sunt puse de nemtoaica (prima proprietara), insa pe luneta scrie 93% opacitate. In Cluj avem reprezentanta Llumar.


Padele
Victor, cat de des folosesti padelele? Sunt utile/de musai? Trebuie sa aleg intre padele si Bose pt ca fac parte din pachete diferite. Design vs Driver & Sound. :056:
design
Pachetul de opțiuni include:

    Geamuri fumurii spate și lunetă
    Faruri LED Matrix adaptive cu reglaj automat și spălător, lumini diurne cu LED și semnătură luminoasă frontală și spate
    Inel buton pornire motor de culoare deschisă
    Oglindă retrovizoare electrocromă fară ramă
    Montant central tip piano black
    Volan îmbrăcat în piele cu padele pentru transmisia automată
    Torpedou capitonat


driver and sound
Pachetul de opțiuni include:

    Sistem de monitorizare 360° cu monitorizarea traficului frontal și a șoferului
    Sistem de monitorizare pasageri
    Sistem audio BOSE (AM/FM/DAB) cu 12 difuzoare și porturi USB-C
« Ultima Modificare: Ianuarie 29, 2024, 12:17:39 a.m. de Alejinxique »

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #685 : Ianuarie 28, 2024, 02:26:07 p.m. »
Cu banii tai și voturile noastre nu prea merge!
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #684 : Ianuarie 28, 2024, 01:22:52 p.m. »
megane sedan nu au hibrid, din cate stiu


Nu are sens votul, sau cum a zis james, votam cu tine


E prea importanta hotararea, ca sa tii cont de noi in alegerea finala. Eu asa zic.

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #683 : Ianuarie 28, 2024, 01:24:28 a.m. »
Eu votez ca tine  :) )


Ăsta da fan! 🤣 mulțumesc frumos, Sorin.  =D>
Victor a raspuns la obiect.
Doru si Iulian voturi nule. Duster am zis că nu imi place si nu era in listă. Octavia eliminată pt ca nu mai au 1.5tsi automată, ci 2.0 tsi 4x4 automată.
Azi ne hotărâm. Dacă mai aveți popcorn, rămâneți în topic pe fază. Pe Victor îl lăsăm în primul rând pt ca e ziua lui.

Offline A V A T A R

  • "What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back."
  • Moderator General
  • ****
  • Joined: Feb 2007
  • Locaţia: Beius
  • Mesaje postate: 16360
  • Karma: +15/-0
  • Orice iubesti...devii
  • Auto: Duster / MCV (1.6 16v)
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #682 : Ianuarie 27, 2024, 09:07:44 p.m. »
Sugerez Duster, sau in secundar, Octavia. Așadar, nu am cum vota poll-ul :)
In fața unei minți tăcute, se preda întreg Universul...

Offline Iulian M

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2011
  • Mesaje postate: 2771
  • Karma: +0/-0
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #681 : Ianuarie 27, 2024, 05:18:31 p.m. »
Buy local, buy Duster!
"The car debuted in May 2019 in Russia as a car based on the older Dacia/Renault Duster B0 platform."

Offline M i c u t z u

  • Moderator
  • ***
  • Joined: Ian 2008
  • Locaţia: Bucuresti
  • Mesaje postate: 3175
  • Karma: +7/-0
  • Auto: SUZUKI S-CROSS AT
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #680 : Ianuarie 27, 2024, 12:29:10 p.m. »
Arkana!
Esti IDIOT?Atunci citeaza ultimul mesaj postat!

Offline james kilowatt

  • Expert
  • ***
  • Joined: Ian 2010
  • Locaţia: Europa
  • Mesaje postate: 2785
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Mazda CX30 SkyX AT AWD
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #679 : Ianuarie 26, 2024, 04:12:59 p.m. »
Eu votez ca tine  :))
Mazda CX-30 Rosie 2020
Skoda Superb 1.8 TSI 2010 - in Ilfov

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #678 : Ianuarie 26, 2024, 04:09:20 p.m. »
Nu functioneaza site-ul sa fac votare/poll. Votati va rog clasic, in replici.


Catindatii:


Mazda 3 sedan Skyactiv X 2.0 186cp, benzina, hibrid.
Renault Arkana 1.3  cu 138 cp, benzina crossover suv, hibrid
Renault Megane sedan   1.3  cu 138 cp, benzina hibrid

Offline Alejinxique

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Aug 2011
  • Locaţia: Oradea/Cluj
  • Mesaje postate: 1501
  • Karma: +0/-0
  • Auto: BIA si AOKI
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #677 : Ianuarie 25, 2024, 06:04:18 p.m. »
Sambata mergem la Renault sa vedem Megane sedan, ca au unul expus afara, insa este doar de expozitie. Si revedem Arkana.
Am aflat pana la urma de la dealer ca treptele pt Arkana costa 3500 de lei cu montaj inclus.

Offline bogdanpiatra

  • Gold member
  • ***
  • Joined: Mar 2010
  • Locaţia: Piatra Neamt, jud Neamt
  • Mesaje postate: 3199
  • Karma: +0/-0
  • Auto: Megane Sedan 1,33, ex O2FL1.2
Re: BIA -Skoda Fabia Sedan 1.2HTP 12v Elite
« Răspuns #676 : Ianuarie 25, 2024, 05:26:16 p.m. »
Sunsetul la megane e ok, nu s a simtit nevoia de folii suplimentare


Cu folia nu pierzi garantia, dar....daca se demonteaza fetele de portiere, geamuri, etc , adio pretentii de greierasi rezolvati sau alte probleme pe acolo


Dar....sunt firme care lipesc acea folie pe geamul portierei, fara sa mai demonteze, mai putin corect ce i drept.

 

* Susține forumul

Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

și astfel vei susține forumul.

Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere pentru plata serviciilor care sunt necesare în a ține forumul online.

* Intra in cont / Log in

 
 
Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau să te înregistrezi. Ai omis cumva emailul de activare??

* Subiecte recente

Jurnal de bord: Volkswagen Golf variant 1.5 eTSI DSG7 150 CP moonstone grey de bogdanpiatra
[Iunie 26, 2026, 09:12:57 p.m.]


Cine suntem si ce putem face pt a va ajuta? de vquzby
[Iunie 26, 2026, 10:41:53 a.m.]


Turcaletul de vizitator
[Iunie 19, 2026, 12:51:17 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss stop spate dreapta se tot arde de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:40:05 p.m.]


Skoda superb 2.0 bss merge infundat de KIKI2810
[Iunie 18, 2026, 02:37:19 p.m.]


Bucsa bascula pozitie montare de Zeno
[Iunie 18, 2026, 12:09:58 a.m.]

* Mesaje recente

Calendar

Iunie 2026
Lu Ma Mi Jo Vi Sa Du
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 [27] 28
29 30